Ադրբեջանն ու Իսրայելը ռազմավարական գործընկերությունը նոր մակարդակի կհանեն - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանն ու Իսրայելը մտադիր են նոր մակարդակ հաղորդել իրենց ռազմավարական գործընկերությանը։
Ինչպես հաղորդում է Trend-ը, այդ մասին այսօր հայտարարել է Իսրայելի արտաքին գործերի նախարար Գիդեոն Սաարը՝ Բաքվում ելույթ ունենալով բիզնես ֆորումում։
«Մենք ձգտում ենք ավելացնել փոխադարձ ներդրումները եւ զարգացնել մարդկանց միջեւ շփումները։ Վստահ եմ, որ մեզ կհաջողվի դա անել», - ասել է նա։
Նախարարի խոսքով՝ Իսրայելն ու Ադրբեջանը «կայունության հենակետեր» են իրենց տարածաշրջաններում եւ ունեն զարգացած տնտեսություններ։
Գիդեոն Սաարը նշել է, որ երկկողմ առեւտուրը 2025 թվականին աճել է մոտ 50%-ով՝ գերազանցելով $‌360 միլիոնը։
«Վստահ եմ, որ այս ցուցանիշը առաջիկա տարիներին ավելի բարձր կլինի», - ասել է Իսրայելի արտաքին գործերի նախարարը։

Ереван /Медиамакс/. Азербайджан и Израиль намерены вывести стратегическое партнерство на новый уровень.
Как сообщает Trend, об этом заявил сегодня министр иностранных дел Израиля Гидеон Саар, выступая на бизнес-форуме в Баку.
«Мы стремимся увеличить взаимные инвестиции и развивать контакты между людьми. Уверен, что у нас это получится», - сказал он.
По словам министра, Израиль и Азербайджан являются «оплотами стабильности» в своих регионах и обладают развитыми экономиками.
Гидео Саар отметил , что в 2025 году объем торговли между странами увеличился примерно на 50%, превысив $ 360 миллионов.