Ադրբեջանն ու Իսրայելը ռազմավարական գործընկերությունը նոր մակարդակի կհանեն - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանն ու Իսրայելը մտադիր են նոր մակարդակ հաղորդել իրենց ռազմավարական գործընկերությանը։
Ինչպես հաղորդում է Trend-ը, այդ մասին այսօր հայտարարել է Իսրայելի արտաքին գործերի նախարար Գիդեոն Սաարը՝ Բաքվում ելույթ ունենալով բիզնես ֆորումում։
«Մենք ձգտում ենք ավելացնել փոխադարձ ներդրումները եւ զարգացնել մարդկանց միջեւ շփումները։ Վստահ եմ, որ մեզ կհաջողվի դա անել», - ասել է նա։
Նախարարի խոսքով՝ Իսրայելն ու Ադրբեջանը «կայունության հենակետեր» են իրենց տարածաշրջաններում եւ ունեն զարգացած տնտեսություններ։
Գիդեոն Սաարը նշել է, որ երկկողմ առեւտուրը 2025 թվականին աճել է մոտ 50%-ով՝ գերազանցելով $‌360 միլիոնը։
«Վստահ եմ, որ այս ցուցանիշը առաջիկա տարիներին ավելի բարձր կլինի», - ասել է Իսրայելի արտաքին գործերի նախարարը։

Azerbaijan and Israel to elevate strategic partnership to a new level - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Azerbaijan and Israel intend to take their strategic partnership to a new level.
According to Trend, Israeli Foreign Minister Gideon Saar stated this today, speaking at a business forum in Baku.
“We strive to increase mutual investment and develop contacts between people. I am confident that we will succeed,” Saar said.
He noted that Israel and Azerbaijan are “bastions of stability” in their regions and have developed economies.
Saar noted that trade between the two countries increased by approximately 50% in 2025, exceeding $‌360 million.
“I am confident that these figures will be even higher in the coming years,” said the Israeli Foreign Minister.