«Թուրքիան նոր աշխարհաքաղաքական կարգին հարմարվելու բացառիկ օրինակ է» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Թուրքիան ցուցադրում է Եվրասիայում փոխակերպվող միջազգային համակարգին եւ նոր աշխարհաքաղաքական կարգին հարմարվելու յուրօրինակ մոդել։
Այս մասին ասվում է «Վալդայ» միջազգային ակումբի կողմից հրապարակված «Թուրքիան միջազգային հարաբերությունների համակարգի եւ Եվրասիայի նոր աշխարհաքաղաքականության փոխակերպման համատեքստում» վերլուծական տեղեկանքում։
«Պահպանելով Արեւմուտքի հետ ինստիտուցիոնալ կապերը՝ Անկարան հետեւողականորեն մեծացնում է իր ռազմավարական ինքնավարությունը Եվրասիայում արտաքին քաղաքականության եւ արտաքին տնտեսական կապերի դիվերսիֆիկացման միջոցով», - գրում է տեղեկանքի հեղինակը՝ ՌԴ արտաքին գործերի նախարարության Մոսկվայի միջազգային հարաբերությունների պետական ինստիտուտի (МГИМО) Միջազգային հարաբերությունների ինստիտուտի (ИМИ) Արեւելագիտական ուսումնասիրությունների ծրագրի ղեկավար Պավել Շլիկովը։
Նա նշում է, որ այս փոխակերպման հիմնական գործոններն են.
- ԱՄՆ-ի եւ ԵՄ-ի հետ խորացող անհամաձայնությունները հարցերի լայն շրջանակի շուրջ (սիրիական ճգնաժամ, քրդական հարց, Արեւելյան Միջերկրական տարածաշրջան);
- տնտեսական եւ քաղաքական դինամիկայի գլոբալ տեղաշարժը դեպի Ասիա;
- թուրքական բիզնեսի պրագմատիկ շահերը՝ կենտրոնացած նոր շուկաների վրա;
- գաղափարախոսական բազմակարծությունը, որն ապահովել է արտաքին քաղաքականության կողմնորոշման այլընտրանքային մոդելներ:
««Կրկին Ասիա» նախաձեռնությունը եւ եվրասիական վեկտորի զարգացումը թույլ են տվել Թուրքիային ոչ միայն չեզոքացնել Արեւմուտքի հետ հարաբերություններում առկա լարվածությունը, այլեւ առանձնահատուկ տեղ զբաղեցնել ի հայտ եկող բազմաբեւեռ ճարտարապետության մեջ։ Պահպանելով արեւմտյան ինստիտուտների հետ պաշտոնական կապը՝ Թուրքիան փաստացի վարում է անկախ, բազմավեկտոր քաղաքականություն՝ օգտվելով հին եւ նոր ուժի կենտրոնների միջեւ մրցակցային դինամիկայից։
Մոտ ապագայում Թուրքիայի եւ ՆԱՏՕ-ի կամ արեւմտյան կառույցների միջեւ արմատական խզումը քիչ հավանական է։ Սակայն նրա հատուկ դիրքը «միասնական Արեւմուտքի» շրջանակներում, որը համատեղում է ինտեգրման եւ ռազմավարական ինքնավարության տարրերը, կմնա կայուն միտում, ինչը թույլ կտա Անկարային լիովին օգտագործել իր արտաքին քաղաքականության հնարավորությունները համաշխարհային անկայունության համատեքստում», - նշվում է տեղեկանքում։

“Turkey develops a unique model for adapting to new geopolitical landscape in Eurasia - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. In the first quarter of the 21st century, Turkey has developed a unique model for adapting to the changing international system and the new geopolitical landscape in Eurasia.
This is stated in the Valdai International Discussion Club’s paper “Turkey in the Context of Transforming International Relations and the New Eurasian Geopolitics”.
“While preserving its institutional links with the West, Ankara has been consistent in pursuing its strategic autonomy by diversifying its foreign policy and external economic ties within Eurasia,” writes the paper’s author, Pavel Shlykov, Head of the Oriental Studies Programme at MGIMO.
He notes that the key factors driving this transformation include:
• deepening differences with the United States and the EU on a wide range of issues, including the Syrian crisis, the Kurdish issue and the East Mediterranean;
• global economic and political momentum shifting to Asia;
• Turkish businesses pursuing their pragmatic interests and focusing on new markets;
• ideological pluralism offering alternative foreign policy models
“For Turkey, the Asia Anew Initiative and the effort to develop the Eurasian foreign policy vector not only helped offset its tension with the West, but also to find a place of its own in the emerging multipolar world. While staying within the formal Western institutions, Turkey de facto has an independent multi-pronged policy and seeks to benefit from the competition between old and new centers of power.
We are unlikely to witness a radical rift between Turkey, on the one hand, and NATO or other Western structures, on the other hand. However, Turkey will keep playing a special role within the so-called collective West by combining integration and strategic autonomy. Turkey’s unwavering commitment to this agenda is expected to enable Ankara to fully benefit from its foreign policy opportunities in an increasingly turbulent international environment,” the paper reads.