Ադրբեջանը ներողություն է պահանջում ռուսական կողմից - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանը ներողություն է պահանջում ռուսաստանյան պետական ՏԱՍՍ լրատվական գործակալությունից:
Հուլիսի 31-ին ՏԱՍՍ-ը լուր էր հրապարակել Ստեփանակերտում Իվան Այվազովսկու հուշարձանի քանդման վերաբերյալ: Ի պատասխան Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարությունը պահանջել է ներողություն խնդրել եւ «դադարեցնել ադրբեջանական տեղանունների աղավաղումը»:
«Կցանկանայինք հիշեցնել ռուսական կողմին, որ 1923 թվականին ադրբեջանական հողերի վրա ստեղծված Լեռնային Ղարաբաղի ինքնավար մարզի տարածքում գտնվող Խանքենդի քաղաքի անօրինական վերանվանումը «Ստեփանակերտ»՝ ի պատիվ բոլշեւիկ Ստեփան Շահումյանի, որը դաշնակների հետ միասին իրականացրել էր ադրբեջանցիների զանգվածային սպանություններ, վիրավորանք էր Ադրբեջանի նկատմամբ», - ասել է Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարության խոսնակ Այհան Հաջիզադեն:
«Մենք սպասում ենք ՏԱՍՍ լրատվական գործակալության ներողությանը եւ համապատասխան ուղղմանը: Հակառակ դեպքում, օրենսդրության համաձայն, միջոցներ կձեռնարկվեն Ադրբեջանում ՏԱՍՍ-ի գործունեության վերաբերյալ», - հավելել է նա:
Հաջիզադեն նաեւ նշել է, որ Այվազովսկու հուշարձանը տեղադրվել էր «անօրինական կերպով՝ ադրբեջանական տարածքների օկուպացիայի ժամանակ»։

Азербайджан требует извинений от российской стороны - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Азербайджан требует извинений от российского государственного информационного агентства ТАСС.
31 июля ТАСС опубликовало материал о сносе памятника Ивану Айвазовскому в Степанакерте, после чего МИД Азербайджана выступил с требованием принести извинения и «прекратить искажать азербайджанские топонимы».
«Хотелось бы напомнить российской стороне, что незаконное переименование города Ханкенди на территории Нагорно-Карабахской автономной области, созданной на исконных азербайджанских землях в 1923 году, в «Степанакерт» в честь большевика Степана Шаумяна, совместно с дашнаками совершившего массовые убийства азербайджанцев, было актом оскорбления в адрес Азербайджана, - заявил пресс-секретарь МИД Азербайджана Айхан Гаджизаде.
«Мы ожидаем от информационного агентства ТАСС извинений и соответствующего исправления по данному вопросу. В противном случае, в соответствии с законодательством, будут приняты меры в отношении деятельности ТАСС в Азербайджане», - добавил он.
Гаджизаде также отметил, что памятник Айвазовскому был установлен «незаконно в период оккупации азербайджанских территорий».