Ադրբեջանը ներողություն է պահանջում ռուսական կողմից - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանը ներողություն է պահանջում ռուսաստանյան պետական ՏԱՍՍ լրատվական գործակալությունից:
Հուլիսի 31-ին ՏԱՍՍ-ը լուր էր հրապարակել Ստեփանակերտում Իվան Այվազովսկու հուշարձանի քանդման վերաբերյալ: Ի պատասխան Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարությունը պահանջել է ներողություն խնդրել եւ «դադարեցնել ադրբեջանական տեղանունների աղավաղումը»:
«Կցանկանայինք հիշեցնել ռուսական կողմին, որ 1923 թվականին ադրբեջանական հողերի վրա ստեղծված Լեռնային Ղարաբաղի ինքնավար մարզի տարածքում գտնվող Խանքենդի քաղաքի անօրինական վերանվանումը «Ստեփանակերտ»՝ ի պատիվ բոլշեւիկ Ստեփան Շահումյանի, որը դաշնակների հետ միասին իրականացրել էր ադրբեջանցիների զանգվածային սպանություններ, վիրավորանք էր Ադրբեջանի նկատմամբ», - ասել է Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարության խոսնակ Այհան Հաջիզադեն:
«Մենք սպասում ենք ՏԱՍՍ լրատվական գործակալության ներողությանը եւ համապատասխան ուղղմանը: Հակառակ դեպքում, օրենսդրության համաձայն, միջոցներ կձեռնարկվեն Ադրբեջանում ՏԱՍՍ-ի գործունեության վերաբերյալ», - հավելել է նա:
Հաջիզադեն նաեւ նշել է, որ Այվազովսկու հուշարձանը տեղադրվել էր «անօրինական կերպով՝ ադրբեջանական տարածքների օկուպացիայի ժամանակ»։

Azerbaijan demands apology from the Russian side
On July 31, TASS published a report on the demolition of Ivan Aivazovsky’s monument in Stepanakert, after which the Azerbaijani Foreign Ministry made a demand to apologize and “stop distorting Azerbaijani toponyms”.
“I would like to remind the Russian side that the illegal renaming of the town of Khankendi in the territory of the Nagorno-Karabakh Autonomous Oblast, established on original Azerbaijani lands in 1923, as ‘Stepanakert’ in honor of Bolshevik Stepan Shaumyan, who, together with the Dashnaks, committed mass murders of Azerbaijanis, was an act of insult to Azerbaijan,” Azerbaijani Foreign Ministry spokesman Ayhan Hajizada said.
“We expect TASS news agency to apologize and make an appropriate correction. Otherwise, in accordance with the law, measures will be taken against TASS’ activities in Azerbaijan,” he added.
Hajizada also noted that the monument to Aivazovsky was installed “illegally during the occupation of Azerbaijani territories.”