Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի Դաշնության վարչապետի կարգադրությամբ Միխայիլ Գուսմանը ազատվել է ռուսական ՏԱՍՍ պետական լրատվական գործակալության գլխավոր տնօրենի առաջին տեղակալի պաշտոնից:
Որոշման պատճառները չեն նշվում:
Բացառված չէ, որ 75-ամյա Գուսմանի աշխատանքից ազատման առիթը կարող է լինել նրա մասնակցությունը հուլիսի 19-20-ին «Շուշիի գլոբալ մեդիաֆորումին»՝ ռուս-ադրբեջանական հարաբերությունների սրման ֆոնի վրա:
Հուլիսին սկզբին Բաքվում ելույթ ունենալով «Համազգային առաջնորդ Հեյդար Ալիեւի դերը լրատվամիջոցների զարգացման գործում» համաժողովում Միխայիլ Գուսմանն ասել էր.
«Նոյեմբերին կլրանա Ադրբեջանի մեծ հաղթանակի հինգ տարին։ Այդ մասին կխոսեն, կգրեն։ Իմաստ ունի նոյեմբերին անցկացնել համաժողով՝ նվիրված նախագահ Իլհամ Ալիեւի դերակատարությանը լրատվամիջոցների զարգացման գործում։ Դա շատ անհրաժեշտ համաժողով կլինի»։
2017 թվականի մարտին Միխայիլ Գուսմանը Ադրբեջանի առաջին տիկին Մեհրիբան Ալիեւաին համեմատել էր Էլեոնորա Ռուզվելտի հետ:

Гусман освобожден от должности замдиректора ТАСС после участие в «Шушинском форуме» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Распоряжением премьер-министра Российской Федерации Михаил Гусман освобожден от должности первого заместителя генерального директора российского государственного агентства ТАСС.
Причины решения не называются.
Не исключено, что поводом для увольнения 75-летнего Гусмана могло стать его участие в «Шушинском глобальном медиафоруме» 19-20 июля на фоне обострения российско-азербайджанских отношений.
В начале июля, выступая на конференции «Роль общенационального лидера Гейдара Алиева в развитии медиа» в Баку, Михаил Гусман говорил:
«В ноябре этого года исполнится пять лет со дня действительно великой победы Азербайджана. Об этом будут говорить, об этом будут писать. Имеет смысл провести конференцию в ноябре о роли президента Ильхама Алиева в развитии медиа. Это будет очень справедливая и нужная конференция».
В марте 2017 года Михаил Гусман сравнивал супругу президента Азербайджана Мехрибан Алиеву с Элеонорой Рузвельт.