Երեւան: Մեդիամաքս: Իսրայելում ԱՄՆ նախկին դեսպան Դանիել Շապիրոն ասել է, որ Ադրբեջանի եւ Իսրայելի հարաբերությունները ինչ-որ չափով թերագնահատված են մնում։
Ինչպես հաղորդում է Trend-ը, ելույթ ունենալով ԱՄՆ Սենատի արտաքին հարաբերությունների կոմիտեում Մերձավոր Արեւելքի հարցերին նվիրված լսումների ժամանակ՝ նա նշել է Ադրբեջանի կարեւոր դերը տարածաշրջանային անվտանգության եւ էներգետիկ կայունության ապահովման գործում։
«Տարածաշրջանին մոտ լինելու եւ Իսրայելի նկատմամբ Իրանի սպառնալիքների պատճառով, Ադրբեջանը դարձել է նրա գործընկերը անվտանգության ոլորտում։ Այդ թվում՝ իր էներգետիկ պաշարների շնորհիվ։ Բացի այդ, այն աշխարհում միակ երկիրն է, որը սահմանակից է եւ՛ Ռուսաստանին, եւ՛ Իրանին։ Հետեւաբար, նրա ռազմավարական նշանակությունը հնարավոր չէ գերագնահատել»,- ասել է Շապիրոն։
Նա նաեւ ընդգծել է Ադրբեջանի կարողությունը հանդես գալու որպես մշակութային միջնորդ եւ «կամուրջ» Իսրայելի եւ մուսուլմանական աշխարհի միջեւ։ Շապիրոյի խոսքով, Բաքուն կարող է նաեւ ակտիվ դեր խաղալ տարածաշրջանային փոխգործակցության ավելի լայն ձեւաչափերում։

«Азербайджан может помочь сближению Израиля с мусульманским миром» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Бывший посол США в Израиле Дэниел Шапиро сказал, что отношения между Азербайджаном и Израилем в определенной степени остаются недооцененными.
Как сообщает Trend, выступая на слушаниях по вопросам Ближнего Востока в Комитете по международным отношениям Сената США, он отметил важную роль Азербайджана в обеспечении региональной безопасности и энергетической стабильности.
«Благодаря своей близости к региону и даже к тем угрозам, с которыми Израиль сталкивается со стороны Ирана, Азербайджан стал для него партнёром в сфере безопасности. В том числе - за счет своих энергетических ресурсов. К тому же это единственная страна в мире, которая одновременно граничит и с Россией, и с Ираном. Поэтому ее стратегическое значение невозможно переоценить», - заявил Шапиро.
Он также выделил способность Азербайджана выполнять роль культурного посредника и «моста» между Израилем и мусульманским миром. По мнению Шапиро, Баку также может играть активную роль в более широких форматах регионального взаимодействия.