Պեսկով. ՌԴ եւ Ադրբեջանի հարաբերությունները «բարդ շրջան են ապրում» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովն այսօր ասել է, որ «Մոսկվայի եւ Բաքվի հարաբերությունները ամուր հիմք ունեն, բայց հիմա բարդ շրջան են ապրում»:
«Ամուր հիմք, իսկապես, կա, երկու երկրների շահերի համընկում եւս կա, գոյություն ունի փոխշահավետ համագործակցություն, որը հիմնված է փոխադարձ հարգանքի վրա: Բայց երբեմն պատահում է, որ երկրների հարաբերություններում բարդ շրջաններ են լինում: Հիմա այդպիսի շրջաններից մեկն է», - ասել է Կրեմլի ներկայացուցիչը:
«Մենք հույս ունենք, որ այս շրջանը կանցնի», - շեշտել է Պեսկովը՝ նշելով, որ «երկու երկրների համագործակցությունը փոխադարձ օգուտ է բերում»:
«Մեզ համար շատ կարեւոր է, որ Ադրբեջանում հարգեն ռուսներին: Ռուսաստանում շատ մեծ ադրբեջանական սփյուռք կա, որի գործնականում բոլոր ներկայացուցիչները մեր օրինապահ քաղաքացիներն են, որոնք այստեղ արժանի հարգանք են վայելում: Իսկ այն քաղաքացիները, որոնք խախտում են օրենքները, հետապնդվում են օրենքի համաձայն», - նշել է Ռուսաստանի նախագահի մամուլի քարտուղարը:

Песков: Отношения России и Азербайджана «переживают сложный период» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков заявил сегодня, что «отношения Москвы и Баку имеют прочную основу, но сейчас переживают сложный период».
«Прочная основа, действительно, есть, есть совпадение интересов двух стран, есть взаимовыгодное сотрудничество, основанное на взаимном уважении. Но иногда случается, что в отношениях двух стран происходят сложные периоды. Сейчас - один из таких периодов», - сказал представитель Кремля.
«Мы надеемся, что этот период пройдет», - подчеркнул Песков, ответив, что «сотрудничество двух стран приносит взаимную выгоду».
«Нам очень важно, чтобы в Азербайджане уважали русских. В России живет очень большая азербайджанская диаспора, практически все представители которой - наши законопослушные граждане, которые пользуются здесь заслуженным уважением. А те граждане, которые нарушают законы, преследуются по закону», - отметил пресс-секретарь президента России.