Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանյան ՏԱՍՍ պետական լրատվական գործակալության գլխավոր տնօրենի առաջին տեղակալ Միխայիլ Գուսմանն առաջարկել է համաժողով անցկացնել «լրատվամիջոցների զարգացման գործում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի դերի մասին»։
Ինչպես հաղորդում են ադրբեջանական լրատվամիջոցները, Գուսմանն այդ մասին ասել է այսօր Բաքվում՝ ելույթ ունենալով «Համազգային առաջնորդ Հեյդար Ալիեւի դերը լրատվամիջոցների զարգացման գործում» համաժողովում։
«Նոյեմբերին կլրանա Ադրբեջանի մեծ հաղթանակի հինգ տարին։ Այդ մասին կխոսեն, կգրեն։ Իմաստ ունի նոյեմբերին անցկացնել համաժողով՝ նվիրված նախագահ Իլհամ Ալիեւի դերակատարությանը լրատվամիջոցների զարգացման գործում։ Դա շատ անհրաժեշտ համաժողով կլինի», - ասել է նա։
Միխայիլ Գուսմանը ընդգծել է, որ «նախագահ Իլհամ Ալիեւի 44-օրյա պատերազմի ժամանակ տված հարցազրույցները ֆանտաստիկ պրոֆեսիոնալ լրագրողական դիվանագիտության ամենավառ օրինակն են»։
«Գիտեմ, որ գիրք կա այդ հարցազրույցներով, բայց ինձ թվում է, որ դրանք արժանի են առանձին վերլուծության։ Երջանիկ կլինեմ, եթե նման համաժողով տեղի ունենա։ Նախապես խնդրում եմ ինձ ընդգրկել մասնակիցների թվում», - ասել է նա։

Ереван /Медиамакс/. Первый заместитель генерального директора российского государственного агентства ТАСС Михаил Гусман предложил провести конференцию «о роли президента Азербайджана Ильхама Алиева в развитии медиа».
Как сообщают азербайджанские СМИ, Гусман заявил об этом в Баку, выступая на конференции «Роль общенационального лидера Гейдара Алиева в развитии медиа».
«В ноябре этого года исполнится пять лет со дня действительно великой победы Азербайджана. Об этом будут говорить, об этом будут писать. Имеет смысл провести конференцию в ноябре о роли президента Ильхама Алиева в развитии медиа. Это будет очень справедливая и нужная конференция», - сказал он.
Михаил Гусман подчеркнул, что «те интервью, которые дал Президент Ильхам Алиев во время 44-дневной войны - это величайший пример фантастической профессиональной журналистской дипломатии».
«Я знаю, что есть книга с этими интервью, но, мне кажется, это заслуживает отдельного разговора и отдельного анализа. Я буду счастлив, если такая конференция будет. Заранее попрошусь участвовать», - сказал он.