Իրանի առաջնորդը մերժել է ուրանի հարստացումից հրաժարվելու պահանջը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Իրանի գերագույն առաջնորդ այաթոլլա Ալի Խամենեին այսօր անընդունելի է որակել ուրանի հարստացումից հրաժարվելու ԱՄՆ-ի պահանջը։
Նոր միջուկային համաձայնագրի վերաբերյալ ԱՄՆ-ի առաջարկը Իրանին փոխանցվել է մայիսի 31-ին Օմանի միջոցով։
Խամենեին ասել է, որ ԱՄՆ առաջարկը «հակասում է մեր ազգի ինքնաբավության հանդեպ հավատին եւ «Մենք կարող ենք» սկզբունքին»։
«Ուրանի հարստացումը մեր միջուկային ծրագրի բանալին է, եւ թշնամիները կենտրոնացած են դրա վրա», - ասել է Խամենեին հեռուստատեսային ելույթում։
«Ամերիկացիների կողմից ներկայացված առաջարկը 100%-ով հակասում է մեր շահերին։ Ամերիկայի կոպիտ եւ ամբարտավան առաջնորդները պարբերաբար պահանջում են, որ մենք հրաժարվենք մեր միջուկային ծրագրից։ Ո՞վ եք դուք, որ որոշեք, թե արդյո՞ք Իրանը պետք է զբաղվի հարստացմամբ», - ասել է Իրանի հոգեւոր առաջնորդը։
Հունիսի 2-ին Reuters-ը հաղորդել էր, որ Թեհրանը պատրաստ է մերժել ամերիկյան առաջարկը՝ այն «անընդունելի» որակելով։

Верховный лидер Ирана отверг требование отказаться от обогащения урана - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Верховный лидер Ирана аятолла Али Хаменеи назвал сегодня неприемлемыми требования США от отказе Тегерана от обогащения урана.
Американское предложение по новому ядерному соглашению было передано Ирану 31 мая через Оман.
Хаменеи заявил что американское предложение «противоречит вере нашей нации в самодостаточность и принципу «Мы можем»».
«Обогащение урана - это ключ к нашей ядерной программе, и враги сосредоточились на нем», - сказал Хаменеи в телевизионном выступлении, которое цитирует Reuters.
«Предложение, которое представили американцы, на 100% противоречит нашим интересам. Грубые и высокомерные лидеры Америки регулярно требуют от нас отказа от ядерной программы. Кто вы такие, чтобы решать, должен ли Иран заниматься обогащением?», - заявил духовый лидер Ирана.
2 июня агентство Reuters сообщало, что Тегеран готов отвергнуть американское предложение как «неприемлемое».