Երեւան: Մեդիամաքս: ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն հայտարարել է, որ Միացյալ Նահանգները շարունակում են աջակցել Հարավային Կովկասում խաղաղության եւ կայունության հասնելու ջանքերին:
«Մենք աջակցում ենք Ադրբեջանի ինքնիշխանությանը, անկախությանը եւ տարածքային ամբողջականությանը: Միացյալ Նահանգները շարունակում են աջակցել տարածաշրջանում խաղաղության եւ կայունության հասնելու ջանքերին, որոնք վճռորոշ են Հարավային Կովկասի բարգավաճման համար: Մենք ողջունում ենք այս տարի Ադրբեջանի եւ Հայաստանի միջեւ խաղաղ համաձայնագրի տեքստի վերաբերյալ ձեռքբերած համաձայնությունը: Մենք նաեւ ճանաչում ենք Ադրբեջանի աճող կարեւորությունը՝ որպես էներգիայի մատակարար եւ տրանսպորտային հանգույց», - ասվում է Ադրբեջանի անկախության օրվա կապակցությամբ Ռուբիոյի ուղերձում:
«Մեր գործակցությունը, որը կառուցվել է վերջին 33 տարիների ընթացքում, շարունակում է նպաստել ընդհանուր շահերին անվտանգության, էներգետիկ համագործակցության եւ տնտեսական աճի ոլորտներում: Միացյալ Նահանգները հավատարիմ եմ մնում Ադրբեջանում հիմնարար ազատությունների աջակցությանը, ներառյալ մամուլի ազատությունը՝ Ադրբեջանի սահմանադրության համաձայն: Մենք ակնկալում ենք խորացնել մեր համագործակցությունն ու համատեղ աշխատանքը՝ Ադրբեջանի եւ ամբողջ տարածաշրջանի խաղաղ ու բարգավաճ ապագան ապահովելու համար», - նշել է ԱՄՆ պետքարտուղարը:

Yerevan /Mediamax/. U.S. Secretary of State Marco Rubio stated that the United States continues to support efforts to achieve peace and stability in the South Caucasus.
“We support Azerbaijan’s sovereignty, independence, and territorial integrity.  The United States continues to support efforts to promote peace and stability in the region, which are crucial for the prosperity of the South Caucasus, and we celebrate the agreement reached this year by Azerbaijan and Armenia on the text of a peace treaty. We also recognize Azerbaijan’s growing importance as an energy supplier and transport hub,” Rubio said in a message on Azerbaijan’s Independence Day.
“Our partnership, built over the past 33 years, continues to advance shared interests in security, energy cooperation, and economic growth. The United States remains dedicated to supporting fundamental freedoms in Azerbaijan, including freedom of the press, consistent with Azerbaijan’s constitution. We look forward to deepening our collaboration and working together to ensure a peaceful, prosperous future for Azerbaijan and the entire region,” the U.S. Secretary of State noted.