Երեւան: Մեդիամաքս: ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն հայտարարել է, որ Միացյալ Նահանգները շարունակում են աջակցել Հարավային Կովկասում խաղաղության եւ կայունության հասնելու ջանքերին:
«Մենք աջակցում ենք Ադրբեջանի ինքնիշխանությանը, անկախությանը եւ տարածքային ամբողջականությանը: Միացյալ Նահանգները շարունակում են աջակցել տարածաշրջանում խաղաղության եւ կայունության հասնելու ջանքերին, որոնք վճռորոշ են Հարավային Կովկասի բարգավաճման համար: Մենք ողջունում ենք այս տարի Ադրբեջանի եւ Հայաստանի միջեւ խաղաղ համաձայնագրի տեքստի վերաբերյալ ձեռքբերած համաձայնությունը: Մենք նաեւ ճանաչում ենք Ադրբեջանի աճող կարեւորությունը՝ որպես էներգիայի մատակարար եւ տրանսպորտային հանգույց», - ասվում է Ադրբեջանի անկախության օրվա կապակցությամբ Ռուբիոյի ուղերձում:
«Մեր գործակցությունը, որը կառուցվել է վերջին 33 տարիների ընթացքում, շարունակում է նպաստել ընդհանուր շահերին անվտանգության, էներգետիկ համագործակցության եւ տնտեսական աճի ոլորտներում: Միացյալ Նահանգները հավատարիմ եմ մնում Ադրբեջանում հիմնարար ազատությունների աջակցությանը, ներառյալ մամուլի ազատությունը՝ Ադրբեջանի սահմանադրության համաձայն: Մենք ակնկալում ենք խորացնել մեր համագործակցությունն ու համատեղ աշխատանքը՝ Ադրբեջանի եւ ամբողջ տարածաշրջանի խաղաղ ու բարգավաճ ապագան ապահովելու համար», - նշել է ԱՄՆ պետքարտուղարը:

Ереван /Медиамакс/. Госсекретарь США Марко Рубио заявил, что Соединенные Штаты продолжают поддерживать усилия по содействию миру и стабильности в регионе Южного Кавказа.
«Мы поддерживаем суверенитет, независимость и территориальную целостность Азербайджана. Соединённые Штаты продолжают поддерживать усилия по содействию миру и стабильности в регионе, которые имеют решающее значение для процветания Южного Кавказа. Мы приветствуем согласие относительно текста мирного соглашения, достигнутое в этом году между Азербайджаном и Арменией. Мы также признаём растущую важность Азербайджана как поставщика энергии и транспортного узла», - говорится в обращении Рубио в связи с Днем независимости Азербайджана.
«Наше партнёрство, выстроенное за последние 33 года, продолжает способствовать общим интересам в области безопасности, энергетического сотрудничества и экономического роста. Соединённые Штаты остаются преданными поддержке основных свобод в Азербайджане, включая свободу прессы, в соответствии с конституцией Азербайджана. Мы ожидаем углубления нашего сотрудничества и совместной работы для обеспечения мирного и процветающего будущего для Азербайджана и всего региона», - отметил госсекретарь США.