Երեւան: Մեդիամաքս: Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հայտարարել է, որ մտադիր չէ նորից առաջադրվել նախագահի պաշտոնում։
«Ես չեմ պատրաստվում վերընտրվել։ Մեզ միայն հետաքրքրում է, թե ինչպես կարող ենք բարելավել մեր երկրի հեղինակությունը։ Թուրքիան փոխվում է, աշխարհը փոխվում է։ Մենք ապրում ենք նոր դարաշրջանում։ Հնարավո՞ր է արդյոք ինչ-որ բանի հասնել արագ փոփոխվող աշխարհում այնպիսի սահմանադրությամբ, որը ստեղծվել է հին Թուրքիայում՝ պետական հեղաշրջման պայմաններում։ Թուրքիան այլեւս չի կարող առաջ շարժվել դեպի ապագա՝ պուտչիստների կողմից գրված սահմանադրությամբ», - Էրդողանի այս խոսքերը մեջբերել է Անադոլու գործակալությունը։
Նա նշել է, որ իշխող Արդարություն եւ զարգացում կուսակցությունը աշխատում է նոր սահմանադրության մշակման համար եւ կոչ է արել ընդդիմությանը միանալ այս աշխատանքին։
Մեկնաբանելով ընդդիմության կոչերը, Էրդողանը նշել է, որ արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների որեւէ անհրաժեշտություն չկա։

Ереван /Медиамакс/. Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган заявил, что у него нет намерений снова баллотироваться в президенты.
«Я не собираюсь переизбираться. Нас волнует только то, как мы сможем повысить репутацию нашей страны. Турция меняется, мир меняется. Мы живем в новую эпоху. Можно ли добиться чего-либо в столь быстро меняющемся мире с конституцией, которая была создана в условиях государственного переворота в старой Турции? Турция больше не может двигаться в будущее с конституцией, написанной и предложенной путчистами. Нам нужна конституция, предложенная гражданскими лицами, а не заговорщиками», - эти слова Эрдогана приводит агентство Anadolu.
Он отметил, что правящая Партия справедливости и развития ведет работу над подготовкой проекта новой конституции и призвал оппозицию подключиться к этой работе.
Эрдоган также отметил, что в досрочных парламентских выборах, в которым призывает оппозиция, «нет никакой необходимости».