Վրաստանի վարչապետը բաց նամակ է գրել Թրամփին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Կոբախիձեն բաց նամակ է հղել ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփին եւ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսին՝ զարմանք հայտնելով երկու երկրների միջեւ հարաբերությունների վերագործարկման հեռանկարների շուրջ Վաշինգտոնի լռության վերաբերյալ:
Նամակում, մասնավորապես, ասվում է.
«Մի քանի շաբաթ առաջ ես ձեզ նամակով դիմեցի վրաց-ամերիկյան հարաբերությունների մասին: Նամակին նախորդել էին իմ հրապարակային հայտարարությունները, որոնցում ներկայացրել էի Վրաստանի պատրաստակամությունը վերսկսել Վրաստանի եւ ԱՄՆ-ի ռազմավարական գործընկերությունը մաքուր էջից: Սակայն մենք դեռ պատասխան չենք ստացել նամակին եւ հրապարակային հայտարարություններին: Ավելին, դեռ չի կայացել բարձր մակարդակի հաղորդակցություն Վրաստանի եւ ԱՄՆ իշխանությունների միջեւ»:
«Այս լռությունը զարմանալի է վրաց ժողովրդի եւ Վրաստանի իշխանությունների համար», - նշել է վարչապետը:
Վրաստանի կառավարության ղեկավարը նաեւ նշել է, որ դեռ գործում են ԱՄՆ-ի կողմից վրացական իշխանությունների որոշ ներկայացուցիչների նկատմամբ կիրառված պատժամիջոցները, այդ թվում փոխվարչապետ, ՆԳ նախարար Վախթանգ Գոմելաուրիի դեմ, որոնք «արդյունավետորեն կանխել են Բայդենի վարչակազմի կողմից պլանավորված եւ USAID-ի միջոցով ֆինանսավորված հեղափոխության փորձը եւ բռնությունը»:

Georgia’s premier writes an open letter to Trump - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Georgian Prime Minister Irakli Kobakhidze in an open letter to U.S. President Donald Trump and Vice President J.D. Vance expressed bewilderment at Washington’s silence on the prospects of renewing relations between the two countries.
TASS quoted Kobakhidze’s letter, which said, in particular:
“A few weeks ago, I addressed you with a letter about Georgian-American relations. This letter was accompanied by my public statements, where I would openly express Georgia’s readiness to renew the strategic partnership between Georgia and the United States, from a clean sheet, with a concrete guide. However, we have not received a response to our letter and public statements yet. Furthermore, there has not been any communication between the Georgian and the US authorities at the highest level.”
“This silence is surprising for Georgian people and Georgian government,” Kobakhidze stated.
The Georgian Prime Minister also pointed out that the sanctions imposed by the U.S. against some Georgian officials, including Deputy Prime Minister and Interior Minister Vakhtang Gomelauri, who “effectively assessed the Biden administration’s and USAID-funded attempt of revolution,” are still in effect.