Վրաստանի վարչապետը բաց նամակ է գրել Թրամփին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Կոբախիձեն բաց նամակ է հղել ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփին եւ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսին՝ զարմանք հայտնելով երկու երկրների միջեւ հարաբերությունների վերագործարկման հեռանկարների շուրջ Վաշինգտոնի լռության վերաբերյալ:
Նամակում, մասնավորապես, ասվում է.
«Մի քանի շաբաթ առաջ ես ձեզ նամակով դիմեցի վրաց-ամերիկյան հարաբերությունների մասին: Նամակին նախորդել էին իմ հրապարակային հայտարարությունները, որոնցում ներկայացրել էի Վրաստանի պատրաստակամությունը վերսկսել Վրաստանի եւ ԱՄՆ-ի ռազմավարական գործընկերությունը մաքուր էջից: Սակայն մենք դեռ պատասխան չենք ստացել նամակին եւ հրապարակային հայտարարություններին: Ավելին, դեռ չի կայացել բարձր մակարդակի հաղորդակցություն Վրաստանի եւ ԱՄՆ իշխանությունների միջեւ»:
«Այս լռությունը զարմանալի է վրաց ժողովրդի եւ Վրաստանի իշխանությունների համար», - նշել է վարչապետը:
Վրաստանի կառավարության ղեկավարը նաեւ նշել է, որ դեռ գործում են ԱՄՆ-ի կողմից վրացական իշխանությունների որոշ ներկայացուցիչների նկատմամբ կիրառված պատժամիջոցները, այդ թվում փոխվարչապետ, ՆԳ նախարար Վախթանգ Գոմելաուրիի դեմ, որոնք «արդյունավետորեն կանխել են Բայդենի վարչակազմի կողմից պլանավորված եւ USAID-ի միջոցով ֆինանսավորված հեղափոխության փորձը եւ բռնությունը»:

Премьер-министр Грузии написал открытое письмо Трампу - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Грузии Ираклий Кобахидзе в открытом письме президенту США Дональду Трампу и вице-президенту Джей Ди Вэнсу выразил недоумение молчанием Вашингтона относительно перспектив перезагрузки отношений между двумя странами.
ТАСС цитирует письмо Кобахидзе, в котором, в частности, говорится:
«Несколько недель назад я обратился к вам с письмом о грузино-американских отношениях. Письму предшествовали мои публичные заявления, где я открыто выражал готовность Грузии возобновить стратегическое партнерство Грузии и США с чистого листа. Однако ответа на наше письмо и публичные заявления мы до сих пор не получили. Более того, все еще не состоялась коммуникация на высшем уровне между властями Грузии и США».
«Это молчание удивительно для грузинского народа и властей Грузии», - отметил премьер.
Глава правительства Грузии также указал, что все еще действуют санкции, введенные США в отношении некоторых представителей грузинских властей, в том числе против вице-премьера, главы МВД Вахтанга Гомелаури, которые «эффективно пресекли спланированную администрацией Байдена и профинансированную по линии USAID попытку революции и насилие».