Էրղողան. Թուրքիան կարեւոր տեղ ունի նոր աշխարհակարգի ձեւավորման մեջ - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանն ասել է, որ «Թուրքիան կարեւոր տեղ ունի նոր աշխարհակարգի ձեւավորման գործում»։
Ինչպես հաղորդում է Անադոլու գործակալությունը, ելույթ ունենալով իշխող «Արդարություն եւ զարգացում» կուսակցության խորհրդարանական խմբակցության նիստում, Էրդողանն ասել է.
«Գլոբալ խաղացողները երբեմն կամավոր, բայց հաճախ ստիպված խոստովանում են, որ առանց Թուրքիայի հավասարություն ստեղծելն անհնար է, իսկ եթե նույնիսկ այն ստեղծվի, հաջողության շանս չի ունենա»:
Նրա խոսքով, Թուրքիան «այլեւս պարզապես դիտորդ չէ մեծ տերությունների խաղերում, այն դարձել է առաջատար խաղացող, որն իրականացնում է սեփական սցենարը»։
Էրդողանը նաեւ զգուշացրել է ծավալվող համաշխարհային առեւտրային պատերազմի հետեւանքների մասին, որը կարող է ազդել բոլոր երկրների վրա։
«Մաքսատուրքերով հրահրված առեւտրային պատերազմը գլոբալ հետեւանքներ կունենա: Չափազանցություն չի լինի ասել, որ այն համեմատելի է մոտեցող փոթորիկի հետ», - ասել է Թուրքիայի նախագահը:
Միաժամանակ նա վստահություն է հայտնել, որ Թուրքիան կհաղթահարի առաջիկա մարտահրավերները։ «Քանի որ մենք ցածր մաքսատուրքեր ունեցող երկրներից ենք, մենք ավելի հեշտ կհաղթահարենք այս շրջանը, քան շատ այլ երկրներ»,- եզրափակել է Էրդողանը։

Эрдоган: Турция занимает важное место в формировании нового миропорядка - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Реджеп Тайип Эрдоган заявил, что «Турция занимает важное место в формировании нового миропорядка».
Как сообщает Анатолийское агентство, выступая на заседании парламентской фракции правящей Партии справедливости и развития, Эрдоган сказал:
«Глобальные игроки порой добровольно, но зачастую вынужденно признают, что создание уравнения без Турции невозможно, и если даже если оно будет создано, то без шансов на успех».
По его словам, Турция «более не является просто статистом в играх крупных держав, она стала ведущим игроком, реализующим собственный сценарий».
Эрдоган также предупредил о последствиях разворачивавшейся в мире торговой войны, которая, по его словам, может отразиться на всех странах.
«Торговая война, спровоцированная таможенными пошлинами, будет иметь глобальные последствия. Не будет преувеличением сказать, что она сравнима ее с надвигающейся бурей, которая затронет каждого»,- сказал Турции.
При этом он выразил уверенность, что положение Турции поможет ей справиться с предстоящими вызовами. «Поскольку мы входим в число стран, в отношении которых действуют низкие пошлины, считаю, что мы преодолеем этот период легче, чем многие другие страны»,- резюмировал Эрдоган.