Երեւան: Մեդիամաքս: Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Հաքան Ֆիդանը հույս ունի, որ ԱՄՆ-ն եւ Իրանը կկարողանան խուսափել ուժային լուծումից։
«Ես ճանաչում երկու կողմերին, գիտեմ նրանց դիրքորոշումները: Կողմերի դիրքերը մաքսիմալիստական կլինեն», - խոստովանել է Ֆիդանը CNN Türk-ին տված հարցազրույցում, որը վկայակոչում է ՏԱՍՍ-ը։
Ֆիդանը նշել է, որ «կան լուծումներ, այդ թվում՝ ստեղծարար, որոնք կարող են իրականացվել անմիջապես կամ կպահանջեն երաշխիքներ եւ հավաստիքներ»։
«Եթե երկու կողմերն էլ համոզված լինեն միմյանց անկեղծության մեջ, ապա կարելի է որոշակի քայլեր ձեռնարկել: Կարծում եմ, որ եթե համեմատելու լինենք նախկին փորձի հետ, այժմ կարող են նոր հնարավորություններ բացվել: Փաստն այն է, որ ներկայում բանակցող մարդիկ, հատկապես նրանք, ովքեր Թրամփի թիմի մաս են կազմում, տարբեր են: Նրանք տարբերվող մեթոդներ են օգտագործում եւ այլ մտածելակերպ ունեն»,- հավելել է Ֆիդանը։

Фидан надеется, что США и Иран найдут решение без применения силы - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Глава МИД Турции Хакан Фидан надеется, что США и Ирану удастся избежать силового варианта урегулирования.
«Я знаю обе стороны, знаю их позиции, и на столе переговоров будут возможные варианты. Позиции сторон будут максимальными. Но вот то, с чем они в итоге останутся, встав из-за стола, это и есть переговоры. Я надеюсь, что они достигнут решения без необходимости применения силы», - сказал Фидан в интервью CNN Türk, на которое ссылается ТАСС.
Фидан отметил, что в вопросах урегулирования этого вопроса «существуют решения, в том числе творческие, которые могут быть реализованы моментально или же потребуют гарантий и заверений».
«Если обе стороны убедятся в искренности друг друга, то можно будет предпринять определенные шаги. Думаю, что по сравнению с опытом прошлого сейчас могут открыться новые возможности. Дело в том, что лица, ведущие сейчас переговоры, особенно те, кто входит в команду Трампа - это другие люди. Они используют другие методики и у них иной образ мыслей», - добавил Фидан.