Դոնորները Վրաստանում դրամաշնորհներ կհատկացնեն միայն կառավարության թույլտվությամբ - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Դոնորները պետք է թույլտվություն հայցեն Վրաստանի կառավարությունից ոչ կառավարական կազմակերպություններին դրամաշնորհներ տրամադրելու համար:
Ինչպես հաղորդում է «Նովոստի-Գրուզիա»-ն, այս մասին ասել է Վրաստանի խորհրդարանի խոսնակ Շալվա Պապուաշվիլին՝ մեկնաբանելով «Դրամաշնորհների մասին» օրենքում փոփոխությունների բովանդակությունը, որոնք ընդունվում են արագացված ընթացակարգով։
«Օրենքի փոփոխություններով կստեղծվի մի համակարգ, որտեղ համաձայնություն պետք է ստանա դոնորը, ոչ թե ՀԿ-ն»,- պարզաբանել է Պապուաշվիլին։
Նրա խոսքով «կան շատ անպատասխանատու դոնորներ, որոնց մենք ամիսներ եւ տարիներ շարունակ բացատրում ենք, թե ինչպես պետք է իրենց պատասխանատու պահեն»։ Պապուաշվիլին նշել է, որ արեւմտյան հարկատուների փողերն օգտագործվել են «ֆաշիստական արշավներ եւ բռնության գործողություններ» իրականացնելու համար։

Donors to require government approval to provide grants in Georgia - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Donors will need prior approval from the Georgia government before disbursing grants to NGOs.
“Novosti-Georgia” reports that this was stated by Speaker of the Georgian Parliament Shalva Papuashvili, commenting on the amendments to the Law on Grant, which are being fast-tracked for adoption.
“With these amendments, a system will be established where it is the donor – not the NGOs – that must obtain consent,” Papuashvili explained.
He said that “many irresponsible donors have been urged for months and years to act responsibly.” Papuashvili noted that funds from Western taxpayers have been used to carry out “fascist campaigns and acts of violence.”