Էրդողան. Առանց Թուրքիայի Եվրոպան չի կարող գլոբալ դերակատար լինել - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանն ասել է, որ առանց Թուրքիայի Եվրոպան չի կարող գլոբալ դերակատար հանդիսանալ:
«Մենք Եվրոպայի անբաժանելի մասն ենք եւ մեր եվրաինտեգրման գործընթացը համարում ենք ռազմավարական առաջնահերթություն։ Եվրոպայի համար, որը չի ներառում Թուրքիային այնպես, ինչպես որ մենք արժանի ենք, գնալով ավելի  դժվար է լինելու շարունակել իր գոյությունը որպես գլոբալ դերակատար», - Թուրքիայի նախագահի խոսքերը մեջբերում է ՏԱՍՍ-ը։
Էրդողանն ընդգծել է, որ «Եվրոպական անվտանգությունն առանց Թուրքիայի անհնար է պատկերացնել»։ Նրա խոսքով, Թուրքիան «ակնկալում է, որ Անկարայի եվրոպացի բարեկամները կընդունեն այս ճշմարտությունը եւ առաջ կտանեն Թուրքիայի լիիրավ անդամակցության գործընթացը հեռատես դիրքերից»:
Փետրվարի վերջին Էրդողանը հայտարարել էր, որ միայն Թուրքիայի լիիրավ անդամակցությունը կարող է փրկել Եվրամիությանը։
«Միայն Թուրքիան կարող է փրկել Եվրամիությանը այն փակուղուց, որում հայտնվել է` տնտեսության, պաշտպանության եւ միջազգային հեղինակության հարցերում: Միայն Թուրքիան եւ նրա լիիրավ անդամությունը կարող են փրկօղակ նետել Եվրոպային, որի տնտեսությունը եւ ժողովրդագրական կառուցվածքը արագորեն ծերանում են: Որքան շուտ ԵՄ-ն ընդունի այս իրողությունը, այնքան լավ իր համար»,- ասել էր Թուրքիայի նախագահը։

Erdogan: It is impossible for Europe to act as a global actor without Turkey - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Turkish President Recep Tayyip Erdogan said that it is becoming increasingly impossible for Europe to continue as a global actor without Turkey.
“We are an inseparable part of Europe and view our European integration process as a strategic priority. It is becoming increasingly impossible for Europe to continue as a global actor without Turkey taking its rightful place,” TASS quoted the Turkish president as saying.
Erdogan emphasized that “European security without Turkey is unimaginable.” He said Turkey “expects Ankara’s European friends to face this reality and advance Turkey’s full membership process with visionary perspective.”
In late February, Erdogan stated that only Turkey’s full membership can save the European Union:
“Only Turkey can save the European Union from the deadlock it has fallen into, ranging from economy to defense and from politics to international prestige. It is only Turkey and its full membership that can throw a lifeline to Europe, whose economy and demographic structure are aging rapidly. The sooner the EU faces this reality, the better off it will be,” the Turkish president stated then.