Էրդողան. Առանց Թուրքիայի Եվրոպան չի կարող գլոբալ դերակատար լինել - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանն ասել է, որ առանց Թուրքիայի Եվրոպան չի կարող գլոբալ դերակատար հանդիսանալ:
«Մենք Եվրոպայի անբաժանելի մասն ենք եւ մեր եվրաինտեգրման գործընթացը համարում ենք ռազմավարական առաջնահերթություն։ Եվրոպայի համար, որը չի ներառում Թուրքիային այնպես, ինչպես որ մենք արժանի ենք, գնալով ավելի  դժվար է լինելու շարունակել իր գոյությունը որպես գլոբալ դերակատար», - Թուրքիայի նախագահի խոսքերը մեջբերում է ՏԱՍՍ-ը։
Էրդողանն ընդգծել է, որ «Եվրոպական անվտանգությունն առանց Թուրքիայի անհնար է պատկերացնել»։ Նրա խոսքով, Թուրքիան «ակնկալում է, որ Անկարայի եվրոպացի բարեկամները կընդունեն այս ճշմարտությունը եւ առաջ կտանեն Թուրքիայի լիիրավ անդամակցության գործընթացը հեռատես դիրքերից»:
Փետրվարի վերջին Էրդողանը հայտարարել էր, որ միայն Թուրքիայի լիիրավ անդամակցությունը կարող է փրկել Եվրամիությանը։
«Միայն Թուրքիան կարող է փրկել Եվրամիությանը այն փակուղուց, որում հայտնվել է` տնտեսության, պաշտպանության եւ միջազգային հեղինակության հարցերում: Միայն Թուրքիան եւ նրա լիիրավ անդամությունը կարող են փրկօղակ նետել Եվրոպային, որի տնտեսությունը եւ ժողովրդագրական կառուցվածքը արագորեն ծերանում են: Որքան շուտ ԵՄ-ն ընդունի այս իրողությունը, այնքան լավ իր համար»,- ասել էր Թուրքիայի նախագահը։

Эрдоган: без Турции Европе трудно играть роль глобального игрока - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган заявил, что без Турции Европе все труднее дается роль глобального игрока.
«Мы являемся неотъемлемой частью Европы и рассматриваем процесс нашей евроинтеграции как стратегический приоритет. Европе, в состав которой не включена Турция, как она того заслуживает, становится все труднее продолжать свое существование в качестве глобального игрока», - эти слова президента Турции приводит ТАСС.
Эрдоган подчеркнул, что «европейская безопасность без Турции немыслима». По его словам, в Турции «ожидают, что европейские друзья Анкары осознают эту истину и будут продвигать процесс полноправного членства Турции с дальновидных позиций».
В конце февраля Эрдоган заявил, что только полноценное членство Турции может спасти Европейский Союз.
«Только Турция может спасти Европейский Союз из того тупика, в котором он оказался: в вопросах экономики, обороны и международного авторитета. Только Турция и ее полноценное членство могут бросить Европе спасательный круг, экономика и демографическая структура которой стремительно стареют. Чем скорее ЕС примет эту реальность, тем лучше для него», - говорил президент Турции.