Երեւան: Մեդիամաքս: Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանն ասել է, որ Միայն Թուրքիայի լիարժեք անդամակցությունը կարող է փրկել Եվրոպական Միությունը:
«Միայն Թուրքիան կարող է փրկել Եվրոպական Միությունը այն փակուղուց, որի մեջ վերջինս հայտնվել է՝ տնտեսության, պաշտպանության եւ միջազգային հեղինակության առումով:
Միայն Թուրքիան եւ նրա լիարժեք անդամակցությունը կարող է փրկօղակ նետել Եվրոպային, որի տնտեսությունը եւ ժողովրդագրական կառուցվածքը արագորեն ծերանում են: Որքան շուտ ԵՄ-ն ընդունի այս իրականությանը, այնքան ավելի լավ կլինի նրա համար: Ինչպես միշտ, մենք ցանկանում ենք առաջ շարժվել կառուցողական ոգով մեր անդամակցության գործընթացում՝ հիմնվելով փոխադարձ օգուտի եւ հարգանքի վրա: Անհրաժեշտ վճռականություն ցուցաբերելու պարագայում մենք կարող ենք արագ արդյունքների հասնել», - ասել է Էրդողանը կառավարության նիստից հետո:
Թուրքիայի նախագահը խոսել է նաեւ ազատական ժողովրդավարության «լուրջ ճգնաժամի» մասին.
«Ինչպես կյանքը, այնպես էլ քաղաքականությունը չի հանդուրժում որեւէ դատարկություն: Դա հենց այն է, ինչ տեղի է ունենում ներկայում Արեւմուտքում: Ինչպես ցույց են տալիս վերջին ընտրությունները, ծայրահեղ աջ դեմագոգները լցնում են այն դատարկությունը, որն առաջացել է եվրոպական ժողովրդավարություններում»:

Эрдоган: Европейский Союз может спасти только Турция - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган заявил, что только полноценное членство Турции может спасти Европейский Союз.
«Только Турция может спасти Европейский Союз из того тупика, в котором он оказался: в вопросах экономики, обороны и международного авторитета.
Только Турция и ее полноценное членство могут бросить Европе спасательный круг, экономика и демографическая структура которой стремительно стареют. Чем скорее ЕС примет эту реальность, тем лучше для него.
Как и всегда, мы хотим двигаться вперёд в конструктивном ключе в процессе нашего членства, основываясь на взаимной выгоде и уважении. Если будет проявлена необходимая решимость, мы можем быстро достичь результатов», - сказал Эрдоган после заседания правительства.
Президент Турции также заявил о «серьезном кризисе» либеральной демократии:
«Как жизнь, так и политика не терпят пустоты. Это именно то, что происходит сейчас на Западе. Как показывают последние выборы, крайне правые демагоги заполняют ту пустоту, которая образовалась в европейских демократиях».