Երեւան: Մեդիամաքս: Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանն ասել է, որ Միայն Թուրքիայի լիարժեք անդամակցությունը կարող է փրկել Եվրոպական Միությունը:
«Միայն Թուրքիան կարող է փրկել Եվրոպական Միությունը այն փակուղուց, որի մեջ վերջինս հայտնվել է՝ տնտեսության, պաշտպանության եւ միջազգային հեղինակության առումով:
Միայն Թուրքիան եւ նրա լիարժեք անդամակցությունը կարող է փրկօղակ նետել Եվրոպային, որի տնտեսությունը եւ ժողովրդագրական կառուցվածքը արագորեն ծերանում են: Որքան շուտ ԵՄ-ն ընդունի այս իրականությանը, այնքան ավելի լավ կլինի նրա համար: Ինչպես միշտ, մենք ցանկանում ենք առաջ շարժվել կառուցողական ոգով մեր անդամակցության գործընթացում՝ հիմնվելով փոխադարձ օգուտի եւ հարգանքի վրա: Անհրաժեշտ վճռականություն ցուցաբերելու պարագայում մենք կարող ենք արագ արդյունքների հասնել», - ասել է Էրդողանը կառավարության նիստից հետո:
Թուրքիայի նախագահը խոսել է նաեւ ազատական ժողովրդավարության «լուրջ ճգնաժամի» մասին.
«Ինչպես կյանքը, այնպես էլ քաղաքականությունը չի հանդուրժում որեւէ դատարկություն: Դա հենց այն է, ինչ տեղի է ունենում ներկայում Արեւմուտքում: Ինչպես ցույց են տալիս վերջին ընտրությունները, ծայրահեղ աջ դեմագոգները լցնում են այն դատարկությունը, որն առաջացել է եվրոպական ժողովրդավարություններում»:

Erdogan: Only Turkey can save the European Union - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. President of Turkey Recep Tayyip Erdoğan stated that only Turkey’s full membership can save the EU.
“Only Turkey can save the European Union from the deadlock it has fallen into, ranging from economy to defense and from politics to international prestige.
It is only Turkey and its full membership that can throw a lifeline to Europe, whose economy and demographic structure are aging rapidly. The sooner the EU faces this reality, the better off it will be.
As has always been, we desire to move forward with our membership process on the basis of mutual benefit and respect in a constructive spirit. With the necessary determination, we can achieve results quickly,” Erdoğan stated delivering remarks following the presidential cabinet meeting.
Turkey’s president also stated about a “serious crisis” in liberal democracy:
“Just like life, politics also does not tolerate any void. That is exactly what is occurring in the West at the present. As seen in recent elections, far-right demagogues are filling in the void that has emerged in European democracies.”