Թրամփն իր ընկերոջն առաջադրել է Թուրքիայում ԱՄՆ դեսպանի պաշտոնում - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ԱՄՆ ընտրված նախագահ Դոնալդ Թրամփը Թուրքիայում ԱՄՆ-ի դեսպանի պաշտոնում առաջադրել է իր մտերիմ ընկեր Թոմ Բարաքի թեկնածությունը։
«Ուրախ եմ հայտնել, որ Թոմ Բարաքը կլինի մեր նոր դեսպանը Թուրքիայում։ Թոմը երեք տասնամյակ հաջողությամբ ղեկավարել է գլոբալ մասնավոր ներդրումային ընկերություն: Նա հարգանք է վայելում քաղաքական, այնպես էլ գործարար շրջանակներում»,- գրել է Թրամփը Truth Social սոցիալական կայքի իր էջում։
ՏԱՍՍ-ը նշում է, որ Colony Capital ներդրումային ընկերության 77-ամյա հիմնադիր Թոմ Բարաքը Թրամփի մտերիմ ընկերն է եւ նրա երդմնակալության հանձնաժողովի նախկին նախագահը։
2021 թվականի ամռանը Բարաքին մեղադրանք էր առաջադրվել Թրամփի արտաքին քաղաքականության վրա ազդելու եւ Արաբական Միացյալ Էմիրությունների շահերի լոբբինգի համար։ 2022 թվականի նոյեմբերին դատարանը Բարաքին անմեղ էր ճանաչել բոլոր կետերով։

Трамп выдвинул своего друга на пост посла США в Турции - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Избранный президент США Дональд Трамп выдвинул своего близкого друга Тома Баррака на пост посла США в Турции.
«Рад сообщить, что Том Баррак станет нашим новым послом в Турции. В течение трех десятилетий Том успешно управлял глобальной частной инвестиционной компанией. Его уважают как в политических, так и в деловых кругах», - написал Трамп на своей странице в социальной сети Truth Social.
ТАСС отмечает, что 77-летний основатель инвестиционной компании Colony Capital Том Баррак - близкий друг Трампа и бывший председатель его инаугурационного комитета.
Летом 2021 года Бараку были предъявлены обвинения в сговоре с целью влияния на внешнюю политику Трампа и лоббировании интересов Объединенных Арабских Эмиратов. В ноябре 2022 года суд признал Баррака невиновным по всем пунктам.