Պուտինը գոհ է Թուրքիայի հետ կապերի զարգացումից եւ ծրագրում է հանդիպել Էրդողանի հետ - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը ասել է, որ «մենք գոհունակությամբ նշում ենք Թուրքիայի հետ հարաբերությունների զարգացումը»։
«Դա, իհարկե, տեղի է ունենում մեր բարեկամի՝ Թուրքիայի Հանրապետության նախագահի ղեկավարությամբ եւ անմիջական աջակցությամբ», - ասել է Պուտինը՝ հունիսի 11-ին Կրեմլում ընդունելով Թուրքիայի արտգործնախարար Հաքան Ֆիդանին։
«Անցած տարվա ընթացքում մենք ունեցել ենք լավ աճ, իսկ այս տարվա սկզբին՝  ապրանքաշրջանառության մակարդակի մի փոքր նվազում, սակայն դա պայմանավորում ենք առաջին հերթին մեր հիմնական արտահանման եւ ներմուծման ապրանքների գների ճշգրտմամբ։ Հուսով եմ, որ մոտ ապագայում մեզ կհաջողվի շտկել այս իրավիճակը եւ ամեն ինչ կզարգանա այնպես, ինչպես նախորդ տարի։ Իսկ անցյալ տարի մեր երկրների միջեւ ապրանքաշրջանառության բացարձակ ռեկորդ է գրանցվել։
Մենք երախտագիտությամբ նշում ենք մեր թուրք բարեկամների տրամադրվածությունը՝ նպաստելու ճգնաժամային իրավիճակների, այդ թվում՝ Ուկրաինայի շուրջ ստեղծված ճգնաժամի կարգավորմանը։ Ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել ձեզ՝ ձեր նախկին կարգավիճակում բանակցային գործընթացին աջակցելու, Ուկրաինայի հետ ճգնաժամի կարգավորման շուրջ բանակցությունների համար Ստամբուլի հարթակ տրամադրելու համար։
Նախագահ Էրդողանը նշանակալի դեր է խաղացել նաեւ այսպես կոչված հացահատիկային գործարքի կնքման գործում։ Մեր մեղքով չէ, որ, ցավոք, այն չերկարացվեց։ Բայց ես գիտեմ նաեւ նախագահ Էրդողանի նախաձեռնության մասին՝ կապված Սեւ ծովում իրավիճակի հետ։ Գիտեք, մենք սատարել ենք դրան։ Բայց, ցավոք, վերջին պահին ուկրաինական կողմը դարձյալ մերժեց այդ առաջարկը։
Մենք միասին շատ կարեւոր դեր ենք խաղացել սիրիական ճգնաժամի կարգավորման գործում, եւ կարծում եմ, որ ճիշտ կլինի շարունակել «Աստանայի ձեւաչափը», պայքարել ահաբեկչության դեմ, անել այն ամենը, ինչ կախված է մեզանից, որպեսզի իրավիճակը վերադառնա բնականոն հուն։
Ընդհանուր առմամբ իրավիճակը շատ դրական է զարգանում։ Ուզում եմ խնդրել փոխանցել բարեմաղթանքներս նախագահ Էրդողանին։ Որքան գիտեմ, հուլիսի 3-ից 4-ը նա պետք է լինի Աստանայում, միջազգային միջոցառման շրջանակներում, եւ մենք հնարավորություն կունենանք հանդիպել եւ քննարկել բոլոր ընթացիկ հարցերը»,- ասել է Ռուսաստանի նախագահը։

Путин доволен развитием отношений с Турцией и планирует встретиться с Эрдоганом - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент России Владимир Путин заявил, что «мы с удовлетворением отмечаем развитие отношений с Турцией».
«Это происходит, конечно, под руководством и при прямой поддержке нашего друга, президента Турецкой Республики», - сказал Путин, принимая 11 июня в Кремле министра иностранных дел Турции Хакана Фидана.
«За прошлый год у нас хороший был рост, а в начале этого года у нас произошло некоторое снижение уровня товарооборота, но мы относим это прежде всего на счёт корректировки цен на основные наши товары экспорта и импорта. Надеюсь, что нам удастся эту ситуацию поправить в ближайшее время и всё будет развиваться так же, как и прошлом году. А в прошлом году был абсолютный рекорд товарооборота между нашими странами.
Мы с благодарностью констатируем и настрой наших турецких друзей на то, чтобы внести свой вклад в урегулирование кризисных ситуаций, в том числе кризиса вокруг Украины. Хочу поблагодарить и Вас, в Вашем прежнем качестве, за поддержку переговорного процесса, за предоставление стамбульской площадки для переговоров с Украиной по урегулированию кризиса.
Президент Эрдоган сыграл значимую роль и в заключении так называемой зерновой сделки. Не наша вина в том, что она, к сожалению, не была продлена. Но знаю также об инициативе президента Эрдогана по поводу ситуации в Чёрном море. Вы знаете, мы это поддержали. Но, к сожалению, в последний момент украинская сторона также отклонила это предложение.
Мы сыграли вместе очень значимую роль в урегулировании сирийского кризиса, и, думаю, было бы правильно продолжать «астанинский формат», бороться с терроризмом, делать всё, что от нас зависит, для того чтобы ситуация входила в нормальное русло и на этом важнейшем для нас направлении.
В общем и целом ситуация развивается весьма позитивно. Хочу попросить Вас передать самые наилучшие пожелания президенту Эрдогану. По-моему, 3–4 июля он должен быть в Астане, насколько мне известно, в рамках международного мероприятия, и у нас будет возможность с ним встретиться и обсудить все текущие вопросы», - сказал президент России.