Ադրբեջանի ԱԳՆ. «Ֆրանսիայի սպառնալիքներն արդյունք չեն տա» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Այխան Հաջիզադեն ասել է, որ Ֆրանսիայի փորձերը «Բաքվի հետ խոսել սպառնալիքների եւ ճնշման լեզվով ոչ մի արդյունք չեն տա»։
«Կրկին հայտարարում ենք, որ Ադրբեջանը կձեռնարկի բոլոր անհրաժեշտ միջոցները՝ իր ազգային շահերը պաշտպանելու համար», - ասել է Հաջիզադեն։ Նա հերքել է ֆրանսիական կողմի մեղադրանքները միակողմանի գործողությունների մասին, որոնք վնասում են երկու երկրների հարաբերություններին։
«Ֆրանսիայի նկատմամբ մեր երկրի քայլերն ու պաշտոնական հայտարարությունները միայն պատասխան էին Փարիզի ապակառուցողական գործողություններին։ Չնայած մեր երկրի դեմ զրպարտչական արշավին, մենք դռները  միշտ բաց ենք պահել երկխոսության համար»,- ասել է Հաջիզադեն։
Նրա խոսքով, վերջին երեքուկես տարիների ընթացքում Ֆրանսիան «լուրջ կասկածի տակ է դրել ինքնիշխանության եւ տարածքային ամբողջականության հիման վրա Ադրբեջանի եւ Հայաստանի միջեւ հարաբերությունների կարգավորմանն ուղղված ջանքերը եւ նպաստել է իրավիճակի սրմանը»։
«Միանգամայն պարզ է, որ Հայաստանին զինելու եւ տարածաշրջանում միլիտարիզմը խրախուսելու Ֆրանսիայի քայլերը խաղաղությանը չեն ծառայում», - հավելել է ադրբեջանցի դիվանագետը։
Ապրիլի 16-ին Ֆրանսիայի ԱԳՆ-ն հայտարարել էր Ադրբեջանում իր դեսպանին խորհրդակցությունների համար հետ կանչելու Փարիզի որոշման մասին։

МИД Азербайджана: «Угрозы Франции не дадут результата» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Пресс-секретарь МИД Азербайджана Айхан Гаджизаде заявил, что попытки Франции «говорить с Баку языком угроз и давления не дадут никакого результата».
«Еще раз заявляем, что Азербайджан будет принимать все необходимые меры для защиты своих национальных интересов», - заявил Гаджизаде. Он отверг обвинения французской стороны в односторонних действиях, наносящих ущерб отношениям двух стран.
«Шаги и официальные заявления нашей страны в адрес Франции были лишь ответом на деструктивную деятельность Парижа. Несмотря на клеветническую кампанию против нашей страны, мы всегда держали открытыми двери для диалога», - сказал Гаджизаде.
По его словам, за последние три с половиной года, Франция «поставила под серьезные сомнения усилия по нормализации отношений между Азербайджаном и Арменией на основе суверенитета и территориальной целостности и способствовала обострению ситуации».
«Совершенно очевидно, что шаги Франции, вооружающей Армению и поощряющей милитаризм в регионе, не служат миру», - добавил Гаджизаде.
16 апреля МИД Франции сообщил о решении Парижа отозвать для консультаций своего посла в Азербайджане.