Թուրքիան փորձում է այրել ԵՄ տանող կամուրջները, ասել է Յունկերը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ժան-Կլոդ Յունկերն ասել է, որ «Թուրքիան արագորեն հեռվանում է Եվրամիությունից, փորձելով այրել բոլոր կամուրջները, սակայն Եվրոպան դուռը բաց է թողնում թուրք ժողովրդի համար»:
Ինչպես հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը, Յունկերը այս մասին հայտարարել է Ստրասբուրգի Եվրախորհրդարանի պատգամավորներին ուղղված ամենամյա ուղերձում:
«Թուրքիան արագորեն հեռվանում է ԵՄ-ից, հսկայական քայլերով», - ասել է նա:
Յունկերը նաեւ քննադատել է թուրքական իշխանությունների կողմից լրագրողների հետապնդումները, պահանջելով ազատ արձակել Թուրքիայում ձերբակալված եվրոպացի լրագրողներին:
«Դիմում եմ թուրքական իշխանություններին՝ ազատ արձակեք մեր լրագրողներին եւ ոչ միայն նրանց: Դադարեցրեք վիրավորել մեր ղեկավարներին, նրանց անվանելով ֆաշիստ կամ նացիստ»:

Турция пытается сжечь мосты с ЕС, заявил Юнкер - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Председатель Еврокомиссии Жан-Клод Юнкер заявил, что Турция стремительно отдаляется от Евросоюза, пытаясь сжечь все мосты, но Европа оставляет дверь открытой для турецкого народа.
Как сообщает ТАСС, Юнкер сказал об этом, выступая с ежегодным посланием к депутатам Европарламента в Страсбурге.
«Турция стремительно отдаляется от ЕС, гигантскими шагами», - заявил он.
Юнкер также подверг критике преследования журналистов турецкими властями, потребовав освободить европейских репортеров, задержанных в Турции.
«Я обращаюсь с призывом к турецким властям: освободите наших журналистов, и не только наших. Прекратите оскорблять наших руководителей, называя их фашистами и нацистами», - указал он.