Թուրքիան փորձում է այրել ԵՄ տանող կամուրջները, ասել է Յունկերը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ժան-Կլոդ Յունկերն ասել է, որ «Թուրքիան արագորեն հեռվանում է Եվրամիությունից, փորձելով այրել բոլոր կամուրջները, սակայն Եվրոպան դուռը բաց է թողնում թուրք ժողովրդի համար»:
Ինչպես հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը, Յունկերը այս մասին հայտարարել է Ստրասբուրգի Եվրախորհրդարանի պատգամավորներին ուղղված ամենամյա ուղերձում:
«Թուրքիան արագորեն հեռվանում է ԵՄ-ից, հսկայական քայլերով», - ասել է նա:
Յունկերը նաեւ քննադատել է թուրքական իշխանությունների կողմից լրագրողների հետապնդումները, պահանջելով ազատ արձակել Թուրքիայում ձերբակալված եվրոպացի լրագրողներին:
«Դիմում եմ թուրքական իշխանություններին՝ ազատ արձակեք մեր լրագրողներին եւ ոչ միայն նրանց: Դադարեցրեք վիրավորել մեր ղեկավարներին, նրանց անվանելով ֆաշիստ կամ նացիստ»:

Yerevan/Mediamax/. President of the European Commission Jean-Claude Juncker stated that "Turkey is rapidly distancing itself from the European Union, trying to burn every bridge, but Europe leaves the door open for the Turkish people”.
TASS reports that Juncker made that statement during his speech to members of the European Parliament in Strasbourg.
“Turkey is walking away from Europe with giant steps,” he said.
Juncker also criticized Turkish authorities for persecuting the journalists and demanded that they release the European reporters detained in Turkey.
“I urge the Turkish authorities to release the journalists, and not only ours. Stop insulting our leaders by calling them fascists and Nazi,” he stated.