«Դատական մշտադիտարկում եւ ակտիվ քաղաքացիության ձեւավորմանն ուղղված իրավական իրազեկում Սյունիքի մարզում» ծրագիրն իրականացնում է «Հելսինկյան ասոցիացիա» իրավապաշտպան հասարակական կազմակերպությունը «Դիմակայուն Սյունիք Թիմ Եվրոպա» նախաձեռնության շրջանակում՝ Լեհաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության Լեհաստանի զարգացման համագործակցության համաֆինանսավորմամբ եւ Լեհաստանի համերաշխության հիմնադրամի համագործակցությամբ։
Իրազեկ երիտասարդներ՝ հանուն Սյունիքի զարգացման
2024 թվականի հունիսից մեկնարկած ծրագրի նպատակն էր Սյունիքի մարզի, մասնավորապես՝ Կապան, Գորիս եւ Մեղրի, Տաթեւ խոշորացված համայնքների երիտասարդներին փոխանցել գիտելիքներ մարդու իրավունքների, արդար դատաքննության, դատարանների գործունեության եւ հակակոռուպցիոն գործընթացների վերաբերյալ, նպաստել դատական համակարգի, իրավապահ մարմինների հետ համագործակցության պրակտիկայի ձեւավորմանը։
«Մեր ծրագրի առանձնահատկությունն այն է, որ այն գիտելիքների, փորձառության փոխանցման, մարդու ձեւավորմանն ուղղված նախագիծ է։  Ճիշտ է՝ Սյունիքը այս երիտասարդների ծննդավայրն է, բայց մեր բոլորիս հայրենիքն է, եւ մենք ամեն ինչ պիտի անենք, որ լինենք ամուր ու կրթված»,- ասում է «Հելսինկյան ասոցիացիա» իրավապաշտպան հասարակական կազմակերպության նախագահ Նինա Կարապետյանցը։
Նինա Կարապետյանցը Նինա Կարապետյանցը
Թեմայի զգայունությամբ պայմանավորված՝ նախագծի սկզբում ֆինանսավորող կողմը կասկածներ ուներ երիտասարդների հետաքրքրվածության վերաբերյալ, բայց վերջինների ակտիվ ներգրավվածությունը գերազանցեց սպասելիքները։ «Ծրագրի նպատակներից մեկը երիտասարդների ակտիվ մասնակցության խթանումն է հանրային կյանքին, նրանց կարողությունների զարգացումը մարդու իրավունքների ոլորտում։ Սյունիքի երիտասարդները շատ ավելի հետաքրքրված ու ներգրավված էին ծրագրում, քան մյուս մարզերում։ Դրա մասին են վկայում սկզբից մինչեւ վերջ ծրագրում ներգրավված մասնակիցների հաստատուն եւ ավելացող թվերը։ Եվ քանի որ մարզը հիմա ավելի խոցելի է, նման նախագծի իրականացումը կարեւոր նշանակություն ունի. այստեղի երիտասարդները պետք է ավելի իրազեկված լինեն, մասնակցեն հանրային կյանքին, զարգացնեն իրենց կարողությունները մարդու իրավունքների ոլորտում»,- նշում է Լեհաստանի Համերաշխություն հիմնադրամի ներկայացուցիչ, ծրագրի ղեկավար Աննա Ռադեցկան։
Ծրագրի շահառուներն ավագ դպրոցի աշակերտներ եւ ուսանողներ էին, որոնք ընտրվել էին Սյունիքի մարզպետարանի Կրթության, մշակույթի եւ սպորտի վարչության աջակցությամբ։ Սյունիքի մարզի Գորիս, Մեղրի, Կապան եւ Տաթեւ համայնքներից  ներգրավված է 97 մասնակից, որոնցից 31-ը նախորդ ծրագրի շահառուներն են։
Ստեղծվել է երկու խումբ՝ սկսնակների եւ փորձառուների, որոնց համար կազմակերպվել են ուսուցողական դասընթացներ՝ փոխանցելու գիտելիքներ եւ կարողություն մարդու իրավունքների, դատաիրավական համակարգի, արդար դատաքննության, հակակոռուպցիոն ընթացակարգերի, դատական մշտադիտարկման եւ այլ հարակից իրավունքների եւ պարտականությունների վերաբերյալ։
«Մեր կազմակերպության համար համեմատաբար նոր է երիտասարդների համար ուսումնական գործընթաց սկսելը։ Մենք փաստաբանների, իրավապաշտպանների թիմ ենք, որ ամենօրյա ռեժիմով աշխատում էինք պրոֆեսիոնալ մակարդակում։ Բայց հիմա, երբ նաեւ աշխատում ենք երիտասարդների հետ, մեր տարիների փորձը հնարավորություն է տալիս ոչ թե միայն դասագրքային տեքստերով առաջնորդվելու, այլ ներկայացնելու կոնկրետ օրինակներ, դեպքեր, որոնց մասնակից, ականատես ենք եղել։ Եվ այն ավելի ինտերակտիվ եւ իրական է դարձնում կրթական պրոցեսը»,- ասում է Նինա Կարապետյանցը։
Նոր մտածելակերպի ձեւավորում
Ծրագրի երկրորդ փուլով վերապատրաստված երիտասարդներն այցելում էին առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանի տեղի նստավայրեր՝ մշտադիտարկելու քրեական գործերով դատական նիստեր։ Նման ձեւով մասնակիցներն ավելի են զարգացրել իրենց իրավական եւ, մասնավորապես, դատական մշտադիտարկման գործնական հմտություններն ու գիտելիքները։ Ծրագրի տարածքային համակարգողները հատուկ դատական նիստեր էին ընտրում՝ հաշվի առնելով մի շարք հանգամանքներ՝ տարիքը, թեման եւ այլն։ Թեեւ սկզբում դատարան այցելելը հոգեբանորեն դժվար էր երիտասարդների համար, դա էլ է հաղթահարվել ժամանակի ընթացքում։
«Մինչեւ ծրագրին մասնակցելը շատ սխալ պատկերացում, վատ վերաբերմունք  ունեի դատական նիստերի անցկացման եւ ընդհանրապես արդար դատաքննության վերաբերյալ, բայց մի քանի անգամ մասնակցելուց հետո հասկացա, որ արդարությունը ուղղակի բառ չէ. կարեւոր էր տեսնելը, թե մարդկանց ճակատագրերն ինչ հանգամանքներ հաշվի առնելով են որոշվում։ Հետո շատերին եմ խորհուրդ տվել գալ-մասնակցել. մասնակիցներից շատերը հենց իմ ընկերներն են։ Եթե ծրագրի առաջին տարին ինձ ավելի օգնել է մտածելակերպի փոփոխության հարցում, ապա այս տարվա մասնակցությունը ավելացրել է գիտելիքներս ու փորձը»,- պատմում է 15-ամյա Ստելլա Քոչարյանը։
Ստելլա Քոչարյանը Ստելլա Քոչարյանը
«Որպես հիմնադրամ՝ մեզ նույնպես հետաքրքիր է Հայաստանում այնպիսի նախագծեր ֆինանսավորել, որոնք ազդեցություն կթողնեն երիտասարդների վրա։ Այն որ նոր սերունդը այդքան իրազեկվի, իրավագիտակցության մակարդակն այնքան բարձրանա, որ որպես քաղաքացիներ սկսեն հետաքրքրվել կառավարման գործընթացից, դատաիրավական համակարգից։ Իսկ դրան զուգահեռ օրինակ դատական համակարգի աշխատակիցների համար ընկալելի լինի քաղաքացիների ներգրավվածությունը դատական նիստերին, այն որ նրանք կարող են հարցեր տալ, հետեւել նիստերին, դիտարկումներ անել եւ այլն»,- ավելացնում է Լեհաստանի Համերաշխությունն հիմնադրամի ներկայացուցիչը։
Աննա Ռադեցկան Աննա Ռադեցկան
«Հելսինկյան ասոցիացիան» նախորդ տարիների էլ նման ծրագիր իրականացրել է Երեւանում, Սյունիքի, Շիրակի եւ Լոռու մարզերում, եւ ձեռք բերած փորձի, քաղած դասերի արդյունքում ծրագրի բովանդակության մեջ փոփոխություններ են արվել։
«Ամեն հաջորդ նախագծում փորձում ենք եւս մի կարեւոր բաղադրիչ ավելացնել: Դրանք արդարադատության համակարգի տարբեր բաղադրիչներ են, ու միայն դատարանը բավարար չէ՝ պատկերացնելու համակարգը։ Արդարադատությունը շատ ավելի լայն կոնտեքստ ունի, հետեւաբար, բոլոր բաղադրիչների, ինստիտուտների հետ շփումը, աշխատանքը ներսից տեսնելը շատ կարեւոր է երիտասարդի ընդհանուր պատկերացումը ձեւավորելու համար»,- նշում է Նինա Կարապետյանցը եւ ավելացնում, որ «հասարակությունը, հատկապես երիտասարդությունը պետք է հասկանա, որ ոստիկանությունն ու դատարանը իրենցից զատ չեն գործում եւ առանձին գործող միավորներ չեն»։
Բացի դատարաններ այցելելուց, այս տարվա մասնակիցները ճանաչողական այց են ունեցել նաեւ Սյունիքի մարզի ոստիկանության տարածքային բաժանմունքներ։ Հանդիպումների ընթացքում ոստիկանության աշխատակիցները երիտասարդներին ներկայացրել են համակարգի կառուցվածքը, առաջիկա բարեփոխումներն ու համակարգային փոփոխությունները, իսկ վերջիններս ուղղել են իրենց հետաքրքրող հարցերը, ծանոթացել պարեկային ծառայության գործիքակազմին։
ՀՀ  ներքին գործերի նախարարության Սյունիքի մարզային վարչության Գորիսի բաժնի օպերատիվ գծով տեղակալ Սարգիս Խաչյանի խոսքով՝ նմանատիպ հանդիպումներն օգնում են կոտրելու ոստիկանության եւ հասարակության միջեւ ձեւավորված կարծրատիպերը։
Սարգիս Խաչյանը (մեջտեղում) Սարգիս Խաչյանը (մեջտեղում)
Դա է պատճառը, որ նրանք պարբերաբար դպրոցներում հանդիպումներ են ունենում աշակերտների հետ։ «Կարեւոր է նմանատիպ տեղեկատվական հանդիպումների կազմակերպումը հենց երիտասարդների, պատանիների հետ, որովհետեւ նրանց մոտ նոր սկսվում է ձեւավորվել մտածողություն։ Այն օգնում է երիտասարդներին վստահություն ձեռք բերել ոստիկանների եւ ընդհանրապես իրավական համակարգի հանդեպ», - նշում է նա։
Ծրագրի ավարտին երիտասարդների դատական մշտադիտարկման միջոցով ձեռք բերված արդյունքների հիման վրա մշակվում են դատական համակարգի բարեփոխումներին ուղղված առաջարկներ, կազմվում է զեկույց պատկան մարմինների, լայն հանրության ուշադրությանը ներկայացնելու համար։ Չնայած այն տարբերվում է «Հելսինկյան ասոցիացիայի» իրականացրած նեղ մասնագիտական զեկույցներից, սակայն կարեւոր համագործակցություն է ձեւավորում նոր սերնդի եւ դատաիրավական համակարգի ներկայացուցիչների միջեւ։ «Պետական մարմինները բարձր են գնահատում կատարված աշխատանքը, քանի որ այս դեպքում իրենց համար ոչ թե կարեւոր է, թե երիտասարդները քանի էջ խնդիրներ են վեր հանել ու առաջարկություններ արել, այլ այն, որ ձեւավորվում է նոր մտածողություն ունեցող մի ամբողջ սերունդ»,- ասում է Նինա Կարապետյանցը։
Լուսանկարը` «Հելսինկյան ասոցիացիա»
Աննա Ռադեցկան էլ նշում է, որ «նախորդ տարվա արդյունքները ցույց են տվել, որ նպատակը ոչ թե պարզապես քննադատելն է, այլ կառուցողական գործընկերային հարաբերություններ ստեղծելը, հարթակի ձեւավորումը, որտեղ կքննարկվեն նաեւ ընթացիկ դատական բարեփոխումները»։
2023-2024 թվականների ընթացքում ծրագրում ընդգրկվել է 14-18 տարեկան 177 մասնակից Սյունիքի մարզից։ 120 երիտասարդներ իրականացրել են քրեական գործերով 300-ից ավելի դատական նիստերի մշտադիտարկում Սյունիքի մարզի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանի Կապանի եւ Գորիսի նստավայրերում։
18-ամյա Էլեն Ափունցը արդեն երկրորդ տարին է ներգրավված է «Դատական մշտադիտարկում եւ ակտիվ քաղաքացիության ձեւավորմանն ուղղված իրավական իրազեկում Սյունիքի մարզում» ծրագրի շրջանակում կազմակերպվող դասընթացներին, ինչպես նաեւ դատական նիստերի մշտադիտարկման գործընթացում։
Էլեն Ափունցը Էլեն Ափունցը
«Այս ծրագիրն ինձ հնարավորություն է տվել ավելի լավ պատկերացնելու դատական համակարգը, մարդու իրավունքների ոլորտը, ինչպես նաեւ օգնել մասնագիտական կողմնորոշման հարցում. անմիջականորեն ծանոթացել եմ համակարգին աշխատակիցների հետ ու հասկացել, որ ճիշտ ընտրություն եմ կատարել»,- ասում է Հայաստանում Ֆրանսիական համալսարանի Իրավաբանական ֆակուլտետի 1-ին կուրսի ուսանողուհին։
«Դիմակայուն Սյունիք թիմ Եվրոպա» նախաձեռնությունը Եվրոպական միության, Եվրոպական ներդրումային բանկի, ԵՄ անդամ երկրների՝ Ավստրիայի, Չեխիայի, Էստոնիայի, Ֆինլանդիայի, Ֆրանսիայի, Գերմանիայի, Լիտվայի, Նիդերլանդների, Լեհաստանի, Շվեդիայի, ինչպես նաեւ գործընկեր հանդիսացող Շվեյցարիայի  համատեղ նախաձեռնությունն է, որի նպատակն է նպաստել Սյունիքի մարզի կայուն սոցիալ-տնտեսական զարգացմանը:

“Court Monitoring and Fostering Legal Awareness for Active Citizenship in Syunik” project is implemented by the “Helsinki Association” human rights NGO within the framework of the “Resilient Syunik Team Europe” initiative, with co-financing from the Polish Development Cooperation of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Poland and in cooperation with the Solidarity Fund PL.
The project, which launched in June 2024, aimed to educate the youth of the Syunik region –particularly in Kapan, Goris, Meghri, and Tatev – on topics such as human rights, fair trial, court operations, and anti-corruption processes. Additionally, the initiative sought to contribute to the formation of practice of collaboration with the judicial system and law enforcement agencies.
“The uniqueness of our project lies in its focus on the transfer of knowledge and experience, as well as formation of an individual. While Syunik is the birthplace of these young people, it is the homeland of all of us, and we must do everything we can to be strong and educated,” said Nina Karapetyants, president of “Helsinki Association” human rights NGO.
Nina Karapetyants Nina Karapetyants
Due to the sensitivity of the topic, the funding side initially had concerns about the level of interest among young people. However, their active involvement far exceeded expectations.
“One of the goals of the project is to encourage young people to actively participate in public life and to develop their skills in the field of human rights. The youth of Syunik were much more interested and involved in the project than in other regions. This is evidenced by the constant and increasing number of participants from the start to the end of the project. Since the region is now more vulnerable, the implementation of such a project is of great importance,” said Anna Radecka, representative of the Solidarity Fund PL, and the manager of the project.
Anna Radecka Anna Radecka
The beneficiaries of the project were high school students and university students, selected with the support of the Education, Culture and Sports Department of the Syunik Governor’s Office. A total of 97 participants from Goris, Meghri, Kapan and Tatev communities are involved, 31 of whom are the beneficiaries of the previous project.
Two groups were formed: one for beginners and another for experienced. Training courses were organized for the groups, providing them with knowledge and skills on human rights, judicial system, fair trial, anti-corruption procedures, court monitoring and other related rights and responsibilities.
“Starting an educational process for young people is relatively new for our organization. We are a team of lawyers and human rights defenders who have been working professionally on a daily basis. However now that we are engaging with youth, our years of experience allow us to go beyond textbook knowledge and share real-life examples and cases we have personally witnessed. This makes the educational process more interactive and real,” said Nina Karapetyants.
Shaping a new way of thinking
In the second phase of the project, the trained youth visited local first-instance courts to monitor criminal court hearings. This helped the participants further develop their practical skills and knowledge, particularly in court monitoring. The project’s regional coordinators selected specific court sessions, considering factors such as the participants’ age, topic, etc. Although at the beginning visiting the court was psychologically difficult for young people, they overcame this difficulty over time.
“Before joining the project, I had a completely wrong idea and negative attitude towards court proceedings and the concept of a fair trial in general. However, after attending several times, I realized that justice is not just a word:  it was important to see by what circumstances people’s fates are being decided. Then I advised many others to come and participate. Most of the participants are my friends. While the first year of the project helped me change my way of thinking, this year’s participation deepened my knowledge and experience,” said 15-year-old Stella Kocharyan.
Stella Kocharyan Stella Kocharyan
“Helsinki Association” has implemented similar projects in Yerevan, Syunik, Shirak and Lori regions in previous years. Based on the experience gained and lessons learned, adjustments were made in the content of the project.
“With each new project, we try to introduce another key component. The justice system has different components, and focusing solely on the courts is not enough to fully understand it. Justice has a much broader context, therefore, engaging with all components, institutions, seeing the work from the inside is crucial for young people to form the general idea about it,” Nina Karapetyants noted, adding that “society, especially the youth, must understand that the police and the courts do not function separately - they are not separate units.”
In addition to visiting the courts, this year’s participants also took a familiarization trip to the territorial departments of the Syunik Police. During the meetings, police officers introduced the young people to the structure of the police system, upcoming reforms and changes, and answered their questions. The participants also had the opportunity to familiarize themselves with the tools used by the patrol service.
According to Sargis Khachyan, deputy for operations at the Goris division of the Syunik Regional Department of the Ministry of Internal Affairs, such meetings help to break the stereotypes formed between the police and society. “They help young people build trust in the police and the legal system in general,” he said.
Photo: “Helsinki Association”
At the end of the project, based on the results obtained through the court monitoring, proposals for judicial system reforms are developed, a report is prepared for the presentation to the relevant bodies and the general public. While this report differs from the more specialized one prepared by the “Helsinki Association”, it forms an important cooperation between the new generation and the legal system.
During 2023-2024, 177 participants aged 14-18 from the Syunik region were engaged in the project. A total of 120 young people monitored over 300 court hearings related to criminal cases at the Kapan and Goris branches of the general court of first instance of Syunik.
Elen Apunts Elen Apunts
For the second year, 18-year-old Elen Apunts participated in the courses organized within the project, as well as in monitoring court hearings. “This project gave me the opportunity to better understand the judicial system and human rights, as well as helped in professional orientation. I got familiarized with the system, employees and realized that I made the right choice,” said the first-year student of the Law Faculty at the French University in Armenia.