«Դժվարություններ շատ կային, բայց փախչելու հատկություն չկա մեջս. մտածեցի՝ ինչ անել, որ համ գյուղին պետք գա, համ էլ մեզ, որ շարունակենք մնալ ու աշխատել։ Ես հասկանում էի, որ ստեղծված ծանր իրավիճակում գյուղում փուռ բացելը եւ բնակիչներին տաք հաց հասցնելը ռազմավարական նշանակություն կունենա նաև մոտակա գյուղերի համար։ Գաղափարս սիրով ընդունեցին ընտանիքիս բոլոր անդամները, իսկ տղայիս առաջարկով փուռն անվանեցինք «Մայրիկ»՝ ի պատիվ իմ ներդրած ջանքերի ու ապրումների»,- պատմում է հինգ երեխաների մայր Աիդա Գրիգորյանը։
Աիդա ԳրիգորյանըԼուսանկարը` Անահիտ Բաղդասարյան/Մեդիամաքս
Աիդան մեկն է այն սյունեցիներից, որոնց աջակցել է «Դիմակայուն Սյունիք Թիմ Եվրոպա» նախաձեռնության շրջանակներում իրականացվող «Հայաստանի սահմանամերձ համայնքների դիմակայունության ամրապնդում եւ տնտեսական վերականգնում» (REBCA) ծրագիրը, որը իրականացվում է Շվեյցարական զարգացման եւ համագործակցության գործակալության (ՇԶՀԳ - Swiss Agency for Development and Cooperation SDC) աջակցությամբ։ Այս ծրագրով՝ ՄԱԿ-ի Պարենի համաշխարհային ծրագիրը նպաստել է «Մայրիկի» հիմնադրմանը եւ ձեռնարկության զարգացմանը՝ աջակցելով փռի կահավորման և արևային պանելների տեղադրման հարցում։ Արդյունքում «Մայրիկը» հնարավորություն է ստացել էլեկտրաէներգիայի գումար խնայել և լրացուցիչ եկամուտ ապահովել։
REBCA ծրագրի նպատակն է աջակցել այն բնակիչներին, որոնք տուժել են 2022 թվականի սեպտեմբերի ռազմական բախումների հետեւանքով Վարդենիս, Ջերմուկ և Սիսիան համայնքներում։ ՄԱԿ-ի Պարենի համաշխարհային ծրագրի, Վոլրդ Վիժն Հայաստանի եւ «Ռազմավարական զարգացման գործակալություն» (ՌԶԳ) ՀԿ-ի եւ «Մանկական զարգացման հիմնադրամի» հետ համատեղ այս նախագիծն իրականացվել է «Nexus» մոտեցմամբ, որը ենթադրում է մարդասիրական կարճաժամկետ արձագանքի եւ տնտեսական վերականգնմանն ուղղված գործողությունների համատեղում։ Այսինքն՝ սկզբում մարդկանց օգնում են արագ դուրս գալ ծանր իրավիճակից, հետո՝ աջակցում ձեռք բերել սոցիալ-տնտեսական կայունություն։
Ուրսուլա Լաուբլին
«REBCA ծրագրի նպատակն է պաշտպանել և վերականգնել Հայաստանի տարածքում սահմանամերձ բնակավայրերում ապրող մարդկանց ապրուստը: Միևնույն ժամանակ, այն պետք է տնտեսական աջակցություն ցուցաբերի երկարաժամկետ տնտեսական վերականգնման և աճի համար։ Այսպիսով, այն կբարելավի ապագա ճգնաժամային իրավիճակների նկատմամբ կայունությունը»,- ասել է Հայաստանում Շվեյցարիայի փոխդեսպան, Հարավային Կովկասում Շվեյցարական համագործակցության գրասենյակի տարածաշրջանային տնօրենի տեղակալ Ուրսուլա Լաուբլին։
Որոտանի փուռը, սահմանամերձ երեք գյուղերն ու կենսական նշանակությամբ աջակցությունը
«44-օրյա պատերազմից հետո, երբ Որոտան-Գորիս ճանապարհը փակվեց, Որոտան, Բարձրավան, Շուռնուխ գյուղերի ամենօրյա հացն ապահովելն անգամ խնդիր էր։ Այլընտրանքային ճանապարհով հացը գյուղեր էր հասնում ԱԻՆ-ի 911 ծառայության մեքենայով՝ երբեմն դժվարությամբ, սառած, հնացած»,- պատմում է Աիդան։
Լուսանկարը` Անահիտ Բաղդասարյան/Մեդիամաքս
Ծննդով Խոտ գյուղից, Գորիսում ամուսնացած Աիդայի ընտանիքը Որոտան գյուղում հողամաս ուներ․ ժամանակին ամուսնու ծնողները տարբեր բանջարաբոստանային կուլտուրաներ էին ցանում, գինի, օղի թորում, իսկ 1993 թվականից հենց իրենց հողամասում սեփական բիզնես են հիմնադրել։ «Սանասար» ռեստորանի հյուրերը Հայաստանի տարբեր վայրերից էին, որոնք հատուկ գալիս էին թոնրում պատրաստված ղափաման, փախլավան, խորովածն ու խաշլաման համտեսելու, իրենց այգու թթի օղին, գինին, մրգերով պատրաստված կոմպոտները խմելու։ Այս ամենն էլի կա, բայց հաճախորդների քանական այնքան չէ, որքան նախկինում էր․ ճանապարհի փակվելու հետ բիզնեսն էլ է թուլացել։
«Ես գիտակցում էի, որ մեզ անհրաժեշտ է մի այնպիսի նոր բիզնեսի ճյուղ զարգացնել, որը գյուղի բնակչին իր հողում կպահի։ Հացի խնդիրն առաջնային էր այդ իրավիճակում, որն էլ միտք առաջացրեց զբաղվել նրանով, ինչը սիրել եմ դեռ մանկուց․ աշխատել խմորի հետ»,- պատմում է «Մայրիկ» փռի հիմնադիրը։
Նրա խոսքով՝ բիզնեսի տեսանկյունից շահութաբեր չի, քանի որ օրական ընդամենը երկու պարկ ալյուր է սպառում, բայց գոհ է այն փաստից, որ կարողանում է չորս՝ Որոտան, Բարձրավան, Շուռնուխ, Խոտ գյուղերի մոտ 150 տնտեսության ամեն օր տաք հաց մատակարարել։
Ներկայում փռում տեղացի չորս կին է աշխատում Աիդայի հետ։ Վերջինս հիմնականում թխվածքներն է թխում, մյուսները՝ հացն ու լավաշը, իսկ գյուղեր հասցնում է ամուսինը՝ Անդրանիկը, ով տնետուն շրջում եւ յուրաքանչյուրին տալիս է իրենց անհրաժեշտ քանակով հացն ու խմորեղենը։ «Որոտան, Շուռնուխ, Բարձրավան գյուղերում խանութ չկա, դրա համար պետք է մեկ-մեկ բոլորին հասցնես հացը, եւ քանի որ էդ տեղափոխությունն էլ իր դժվարություններն ուներ, Սյունիքի մարզպետարանի աջակցությամբ մեզ տրամադրվել է «Ուազ» մակնիշի ավտոմեքենա»,- ասում է «Մայրիկի» հիմնադիրը եւ ավելացնում,- «մենք սրան ոչ թե որպես բիզնես ենք նայում, այլ գյուղերը պահելու մի ձեւ»։
Նշված գյուղերում բնակիչները հիմնականում անասնապահությամբ ու գյուղատնտեսությամբ էին զբաղվում, սակայն 44-օրյա պատերազմից հետո՝ հողատարածքների կորուստի հետեւանքով մարդիկ վաճառել են իրենց անասունները եւ մնացել պետության կողմից տրամադրվող նպաստի, թոշակի կամ միջազգային կազմակերպությունների կողմից տրամադրվող օգնությունների հույսին։
«Դա նաեւ մեր աշխատանքին է ազդում․ մարդիկ հացը պարտքով են տանում, մինչեւ թոշակ, նպաստ ստանալը։ Տուն կա՝ 7 երեխա ունի եւ օրական 7-8 հաց է տանում, ոնց էդ երեխեքին առանց հաց թողնես»,- ասում է Աիդան։
REBCA ծրագիրը մեկնարկել էր 2022 թվականի նոյեմբերին՝ մեկ տարով, սակայն 2023 թվականին՝ Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության տեղահանումից հետո Շվեյցարական զարգացման գործակալությունը երկարաձգել է այն եւս ութ ամսով՝ նրանց համար տարբեր բաղադրիչներ ավելացնելով։
Ծրագիրն առաջ է շարժվել երեք հիմնական բաղադրիչով․ համայնքներում հատուկ չափորոշիչներով սննդի աջակցության քարտեր են տրամադրվել՝ տեղացիներին՝ երկու ամիս եւ տեղահանված ընտանիքներին՝ երեք ամիս։
Այս ընտանիքների համար նաեւ կազմակերպվել են սոցիալ-հոգեբանական աջակցության տարատեսակ միջոցառումներ, օրինակ՝ երեխաների հետ հատուկ մեթոդաբանությամբ հանդիպումների կազմակերպում, ծնողների հետ դրական ծնողավարում եւ այլն։
Թիրախ համայնքներում Վորլդ Վիժն Հայաստանը կառուցել է նաեւ պարզ թաքստոցներ եւ համայնքապետարանների հետ համատեղ մշակել համայնքի սոցիալական պլանները, որի արդյունքում դուրս բերված մի քանի սոցիալական ծրագրեր համաֆինանսավորել են։ Օրինակ` Սիսիանի Շաքի բնակավայրի նախակրթարանն ապահովվել է ջեռուցմամբ եւ նոր խոհանոցային գույքով
Կարողությունների զարգացումից մինչեւ միջոցների տրամադրում՝ հանուն տնտեսական կայունության
Ընտանիքների տնտեսական կայունության ապահովման համար «Ռազմավարական զարգացման գործակալություն» (ՌԶԳ) ՀԿ-ն թիրախ համայնքներում աշխատել է այն մարդկանց հետ, որոնք վերջին մեկ տարում անասուն են ունեցել եւ զբաղվածության ու եկամտի հիմնական աղբյուրը անասնապահությունն է։
«Այս ծրագրի շնորհիվ վերջին ութ տարվա մեջ առաջին անգամ մեր դաշտերից 1,5 հա-ը կորնգան եւ գարի ենք ցանել։ Մոտ տասը հա խոտհարք ունեինք, բայց ֆինանսի պատճառով մնում էր անմշակ»,- պատմում է ծրագրի շահառու, Սիսիան համայնքի Սառնակունք գյուղի բնակիչ Քրիստինե Մնացականյանը։
Քրիստինե ՄնացականյանըԼուսանկարը` Անահիտ Բաղդասարյան/Մեդիամաքս
Երեք-չորս տարի առաջ Քրիստինեի ընտանիքի եկամտի աղբյուրը անասնապահությունն ու գյուղատնտեսությունն էր․ տասնչորս կով ու հորթ ունեին, բայց ֆինանսական ծանր կացության մեջ հայտնվելով՝ ստիպված են եղել վաճառել։
«Քանի որ կերի հարցը լուծված է, շատ ցանկություն ունենք նորից գոնե մի կով ունենալու»,- ասում է Քրիստինեն, ով մեծ որդու հետ ուրիշի անասուններն է պահում։
Բազմամյա կերաբույսերի բերքից շահառուները հինգ տարի կօգտվեն․ քանի որ կորնգան առաջին տարին բերք չի տալիս եւ որպեսզի մարդիկ հողից հենց առաջին տարին արդյունք ստանան, զոգահեռ գարի են ցանում։
Քրիստինեի ամուսինը՝ Ենոք Աբրահամյանը, կարեւորում է կազմակերպած վերապատրաստումները․ «Նախքան համապատասխան աջակցություն ստանալը՝ նաեւ ճիշտ օգտագործման, վարվելաձեւի վերաբերյալ գիտելիքներ ենք ստացել, ինչը մեզ կօգնի նաեւ հետագայում»։
Նա նշում է, որ վերապատրաստումները եղել են կենդանիների խնամելու, բազմամյա մշակաբույսերի մշակման տեխնոլոգիաների, կլիմայական պայմանների փոփոխությունից ելնելով՝ կենդանիների համար կեր կուտակելու թեմաներով։ Դասընթացներից հետո արդեն տրամադրել են սերմն ու դիզվառելիքը։
Ենոք Աբրահամյանը
Ենոքի նման եւս 210 գյուղատնտես վերապատրաստվել է, եւ մոտ 180-ը ստացել են տարբեր աջակցություններ՝ գյուղատնտեսական պարագաների, սերմնացուի, անասունների նոր ցեղատեսակների տեսքով։ Ենոքի հինգ հոգուց բաղկացած ընտանիքը երկու ամիս ստացել է նաեւ սնունդ ձեռք բերելու քարտ։
«Այս նախագիծը, որին աջակցում է Շվեյցարիայի կառավարությունը եւ Շվեյցարական զարգացման եւ համագործակցության գործակալությունը, ցույց է տալիս Հայաստանում խոցելի մարդկանց կյանքը փոխելու գործում ռազմավարական գործընկերության ուժը: Մեր նպատակն էր օգնել Սյունիքի, Գեղարքունիքի եւ Վայոց ձորի մարզերի առավել տուժած համայնքներին վերականգնվել 2022 թվականի սեպտեմբերի ռազմական գործողություններից հետո եւ ստեղծել երկարաժամկետ տնտեսական կայունություն։ Հասցեագրելով հրատապ մարդասիրական կարիքները եւ խթանելով երկարաժամկետ կայունությունը՝ մենք նպատակ ունեինք աջակցել համայնքներին՝ հաղթահարելու ներկա եւ ապագա մարտահրավերները: Մեր գործընկերների կենսական աջակցության շնորհիվ նշանակալի արդյունքներ ձեռք բերվեցին:
Նաննա ՍկաունԼուսանկարը` Մեդիամաքս
Տնտեսական, հոգեբանական եւ սոցիալական աջակցության, ինչպես նաեւ սննդի քարտերի միջոցով սահմանամերձ այս համայնքների կենսունակությունը էականորեն բարձրացել է: Այս նախաձեռնության շնորհիվ ստեղծվեցին աշխատատեղեր, ազատականացվեցին եկամուտները եւ բարելավվեց պարենային անվտանգությունը, ինչը ցույց տվեց մեր ռազմավարությունների արդյունավետությունը եւ գենդերային դինամիկայի կարեւորությունը մեր ջանքերում»,- ասում է ՄԱԿ-ի Պարենի համաշխարհային ծրագրի ներկայացուցիչ եւ տնօրեն Նաննա Սկաուն:
Ծրագրի շրջանակում կառուցվել են նաեւ գյուղատնտեսական հինգ ենթակառուցվածք՝ հովվի կացարաններ եւ ջրամխոցներ, մշակվել են համայնքների գյուղատնտեսական գնահատման պլանները, որը հնարավորություն է կտա քարտեզագրելու համայնքի ռեսուրսներն ու կարողությունները եւ ճիշտ պլանավորում իրականացնելու համայնքների զարգացման տեսանկյունից։
«Դիմակայուն Սյունիք թիմ Եվրոպա» նախաձեռնությունը Եվրոպական միության, Եվրոպական ներդրումային բանկի, ԵՄ անդամ երկրների՝ Ավստրիայի, Չեխիայի, Էստոնիայի, Ֆինլանդիայի, Ֆրանսիայի, Գերմանիայի, Լիտվայի, Նիդերլանդների, Լեհաստանի, Շվեդիայի, ինչպես նաև գործընկեր հանդիսացող Շվեյցարիայի համատեղ նախաձեռնությունն է, որի նպատակն է նպաստել Սյունիքի մարզի կայուն սոցիալ-տնտեսական զարգացմանը:
Այս հոդվածը պատրաստվել է Եվրոպական միության ֆինանսական աջակցությամբ։ Բովանդակության համար պատասխանատվություն է կրում Մեդիամաքսը եւ պարտադիր չէ, որ այն արտահայտի Եվրոպական միության տեսակետները:

Kristine Mnatsakanyan
“There were many difficulties, but I have no tendency to run away: I was thinking what could be done to meet the village’s needs and allow us to continue living and working here. I understood that opening a bakery in the village and delivering hot bread to the residents in this difficult situation would be of strategic importance for the nearby villages as well. All the members of my family accepted my idea with love, and at my son’s suggestion, we named the bakery “Mayrik” (“Mommy”) in honour of my efforts and emotions,” said Aida Grigoryan, a mother of five.
Aida Grigoryan Aida Grigoryan
Photo: Anahit Baghdasaryan/Mediamax
Aida is one of the residents of Syunik who received support from the Resilience and Economic Recovery of the Border Communities in Armenia (REBCA) project, implemented within the framework of the Resilient Syunik Team Europe initiative, which, in turn, is being carried out with the support of the Swiss Agency for Development and Cooperation (SDC). Through this project, the United Nations World Food Programme contributed to the establishment of “Mayrik” and the development of the enterprise, supporting the furnishing of the bakery and the installation of solar panels. As a result, “Mayrik” got the opportunity to save money on electricity and secure additional income.
The aim of the REBCA project is to support the residents affected by the September 2022 military clashes in the Vardenis, Jermuk, and Sisian communities. This project, implemented jointly with the UN World Food Programme, World Vision Armenia, the Strategic Development Agency NGO, and Child Development Fund, employs the Nexus approach, which entails the combining of short-term humanitarian response and actions aimed at economic recovery. In other words, they initially help people quickly overcome difficult situations and then support them in achieving social and economic stability.
Ursula Läubli Ursula Läubli
“The objective of the REBCA project is to protect and reestablish the livelihoods of people living in border areas within the Armenian territory. At the same time, it shall provide economic support towards long-term economic recovery and growth. Thus, it will improve resilience towards future crisis situations,” Ursula Läubli, Deputy Head of Mission of the Embassy of Switzerland in Armenia, Deputy Regional Director of Swiss Cooperation South Caucasus, said.
Vorotan bakery, three border villages and vital support
“After the 44-day war, when the Vorotan-Goris road was closed, it was a problem to provide daily bread for the villages of Vorotan, Bardzravan and Shurnukh. Bread was delivered to the villages by an alternative route using the Emergency Situations Ministry’s 911 service car, sometimes with difficulty, and often arriving frozen and stale,” said Aida.
Aida was born in Khot village and married in Goris. They owned a plot of land in Vorotan village. At one time, her husband’s parents planted various vegetable crops and distilled wine and vodka. Since 1993, they have established their own business on their land. Guests from different parts of Armenia visited the Sanasar restaurant to taste oven-baked ghapama, baklava, barbecue, and kashlama, and to drink mulberry vodka, wine, and fruit compotes. All this is still there, but the number of customers is not the same as before: with the closure of the road, the business has also weakened.
“I realized that we need to develop a new branch of business that will keep the village residents on their land. The issue of bread was paramount in that situation, which gave me the idea to do what I have loved since I was a child: to work with dough,” said the founder of “Mayrik” bakery.
According to her, it is not profitable from a business standpoint, as she uses two bags of flour per day. However, she is satisfied with the fact that she is able to supply hot bread every day to 150 farms in four villages: Vorotan, Bardzravan, Shurnukh and Khot.
At present, four local women are working with Aida at the bakery. Aida primarily bakes cakes, while the others bread and lavash. Her husband, Andranik, delivers these products to the villages, going from house to house and giving everyone the amount of bread and pastries they need.
“There is no shop in the villages of Vorotan, Shurnukh, Bardzravan, so we have to deliver bread to each household individually. Since this transportation also had its difficulties, with the support of the Syunik Governor’s Office, we were provided with a UAZ car,” said “Mayrik’s” founder, adding that “we do not view this as a business, but as a way of sustaining the villages.”
In the mentioned villages, people were mainly engaged in cattle breeding and agriculture. However, after the 44-day war and the subsequent loss of land, many sold their livestock and became dependent on state benefits, pensions, or aid provided by international organizations.
“It also affects our work. People borrow the bread until they receive a pension or benefit. When there are seven children at home, he takes 7-8 breads a day. How can you leave those children without bread?” said Aida.
REBCA project was launched in November 2022 and will last for one year. However, after the displacement of the population of Nagorno-Karabakh in 2023, the Swiss Agency for Development and Cooperation extended it for another eight months, adding various components for them.
The project moved forward with three main components: food support cards provided in the communities based on special criteria. Local residents received them for two months and displaced families for three months.
Various socio-psychological support measures were also organized for these families, such as meetings with children using a special methodology and initiatives focused on positive parenting.
In the target communities, World Vision Armenia also built simple shelters and, in collaboration with municipal authorities, developed community social plans. This partnership resulted in the co-financing of several social programmes. For instance, in the Shaki settlement in Sisian, a preschool received heating upgrades and new kitchen equipment.
From capacity building to providing funds for economic resilience
To ensure economic stability for families, the Strategic Development Agency NGO worked in the target communities with individuals who had livestock during the previous year and the main source of employment and income was cattle breeding.
“Thanks to this project, for the first time in the last eight years, we sowed 1.5 hectares of sainfoin and barley in our fields. We had about ten hectares of grassland, but it remained uncultivated due to financial issues,” said Kristine Mnatsakanyan, a beneficiary of the project, and a resident of Sarnakunk village in the Sisian community.
Kristine Mnatsakanyan Kristine Mnatsakanyan
Three or four years ago, Kristine’s family’s source of income was cattle breeding and agriculture. They owned fourteen cows and a calf, but due to a difficult financial situation, they had to sell them.
“Since the issue of fodder has been resolved, we have a strong desire to have at least one cow again,” said Kristine, who now keeps someone else’s cattle with her eldest son.
Beneficiaries will benefit from perennial fodder plants for five years, as sainfoin does not yield a harvest in the first year. To ensure results from the land in the first year, barley is sown concurrently.
Kristine’s husband, Yenok Abrahamyan, emphasizes the importance of organized trainings. “Before receiving appropriate support, we also gained knowledge about proper use and practices that will help us in the future.”
Enoq Abrahamyan Enoq Abrahamyan
He notes that the trainings covered topics on taking animal care, technologies for cultivating perennial crops, and methods for collecting fodder for animals based on changing climate conditions. After the trainings, they received seeds and diesel fuel.
Like Yenok, 210 farmers were trained, and about 180 received various support in the form of agricultural supplies, seeds, and new cattle breeds. Yenok’s family of five also received a food card for two months.
“This project, supported by the Swiss government and SDC, demonstrates the power of strategic partnerships in transforming the lives of vulnerable people in Armenia. Our goal was to help the most affected communities in Syunik, Gegharkunik, and Vayots Dzor regions to recover from the military escalations in September 2022 and to build economic resilience for a longer term. By addressing immediate humanitarian needs and promoting long-term stability, we aimed to support communities overcome current and future challenges. Thanks to the vital support from our partners, significant outcomes were achieved. Through economic assistance, psycho-social support, and food card assistance, the resilience of these border communities has been greatly enhanced. This initiative successfully created job opportunities, diversified income, and improved food security, highlighting the effectiveness of our strategies and the importance of gender dynamics in our efforts,” said Nanna Skau, UN World Food Programme Representative and Country Director.
Nanna Skau Nanna Skau
Within the framework of the project, five agricultural infrastructures were built: shepherd’s shelters and water tanks, agricultural assessment plans of the communities were developed. They will allow mapping the resources and community capabilities and implementing proper planning in terms of community development.
“The Resilient Syunik Team Europe initiative is the joint undertaking of the European Union, the European Investment Bank, EU Member states - Austria, Czechia, Estonia, Finland, France, Germany, Lithuania, the Netherlands, Poland, Sweden, and Switzerland also joining as an external partner. The initiative aims to contribute to the sustainable socioeconomic development of the Syunik region.”