Լուսանկարը` Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակություն
2024 թվականի Եվրոպայի օրվա միջոցառումները կայացել են Սյունիքի մարզում՝ ընդգծելով մարզի դիմակայունության բարձրացմանը եւ սոցիալ-տնտեսական զարգացմանն աջակցելու Եվրոպական միության եւ գործընկերների հանձնառությունը։
Օր առաջին․ «Դիմակայուն Սյունիք Թիմ Եվրոպա»-ի ձեռքբերումները, մարզի խնդիրներն ու հետագա անելիքները
Եվրոպական միության աջակցությամբ ստեղծված Իմփաքթ Հաբ Սյունիքում կայացած քննարկմանը Հայաստանում ԵՄ ներկայացուցչության ղեկավար, դեսպան Վասիլիս Մարագոսն ընդգծել է, որ ԵՄ-ն եւ դրա անդամ երկրները՝ Ավստրիան, Չեխիան, Էստոնիան, Ֆինլանդիան, Ֆրանսիան, Գերմանիան, Լիտվան, Նիդերլանդները, Լեհաստանը, Շվեդիան, ինչպես նաեւ գործընկեր հանդիսացող Շվեյցարիան միավորել են ջանքերը՝ Սյունիքի համար ավելի լայն հնարավորություններ ստեղծելու համար։
«Դիմակայուն Սյունիք Թիմ Եվրոպա»-ն նախաձեռնություն է, որի հովանու ներքո իրականացվում են նախագծեր՝ ուղղված մասնավոր հատվածի զարգացմանը, կանաչ գյուղատնտեսության խթանմանը եւ աջակցությանը, մասնագիտական եւ ոչ ֆորմալ կրթության միջոցով հմտությունների զարգացմանը, համայնքապետարանների կարողությունների հզորացմանը  եւ ծառայությունների բարելավմանը եւ այլն։
««Թիմ Եվրոպա»-ն դուք եք, իսկ մենք այստեղ ենք ձեզ աջակցելու։ Մենք այսօր ոչ միայն իրար հետ տոնում ենք Եվրոպայի օրը, այլեւ կլսենք մարզի առաջնահերթությունները եւ  կհասկանանք, թե որ ուղղությամբ կարող ենք իրականացնել մեր հաջորդ քայլերը»,- ասել է ԵՄ դեսպանը։
Սյունիքի մարզպետ Ռոբերտ Ղուկասյանը նկատել է, որ փաստը, որ Եվրոպայի օրը նշվում է Սյունիքում, խոսում է ջերմ գործընկերային միջավայրի,Եվրոպական միության հետ սերտ համագործակցության եւ համատեղ աշխատանքի արդյունքների մասին։
«Մենք բավականին ծանր փուլ ենք հաղթահարում եւ ողջ ընթացքում մենք զգացել ենք ձեր աջակցությունը մեր բոլոր նախաձեռնություններում։ Այն որ այս գործընթացն արվում է հանուն Սյունիքի մարզի բնակչության, հանուն Սյունիքի ուժեղացման, հանուն Սյունիքի դիմակայունության բարձրացման եւ ժողովրդավարության, այլեւս քննարկման ենթակա չէ։ Ամենակարեւորն այն է, որ մենք դա անում ենք միասին, ձեռք ձեռքի տված։ Ես վստահ եմ, որ մի քանի տարի անց խոսելու ենք այն ուժեղ Սյունիքի մասին, որը պլանավորում ենք այսօր»։
Իմփաքթ Հաբ Երեւանի գործադիր տնօրեն Գեւորգ Պողոսյանը նկատել է, որ ԵՄ աջակցությամբ  ստեղծված կենտրոնը, որտեղ մեկնարկել են միջոցառումները, գործունեության երկու տարվա ընթացքում յոթ ծրագիր է իրականացրել։
«Սյունիքի ամենատարբեր անկյուններից  ավելի քանի 50 ձեռնարկություն կամ իրենց գաղափարները նոր իրականություն դարձնող անձինք, ստացել են աջակցություն։ Այդ ծրագրերի մասնակիցների վրա ազդեցությունը տեսնելով՝ հասկանում ենք, որ մեր ժամանակն ու ռեսուրսները օգտագործում ենք, որպեսզի փոխենք բազում մարդկանց կյանքեր եւ օգնենք հատկապես նրանց, ովքեր իրենք ենք փոխում այլոց կյանքը»,- ասել է Գեւորգ Պողոսյանը։
Այժմ «Դիմակայուն Սյունիք Թիմ Եվրոպա» նախաձեռնության աջակցությամբ՝ 36 ծրագիր է իրականացվում, ևս 10-ն  արդեն ավարտվել են։ Նախաձեռնության ընդհանուր բյուջեն 125 միլիոն եվրո է, որի 49 մլն-ը՝ դրամաշնորհային, իսկ 76մլն-ը՝ վարկային միջոցներն են։
Եվրոպական միության պատվիրակության համագործակցության բաժնի Ծրագրերի համակարգող Տաթեւիկ Դավթյանը ներկայացրել է 2023 թվականին նախաձեռնության գրանցած առաջընթացը՝ շեշտելով, որ « 2023-ը կարևոր տարի էր ՝ գաղափարը կոնսոլիդացնելու եւ դրա շուրջ բազմաթիվ գործընկերներ համախմբելու ուղղությամբ»։ Հանրությանը և գործընկերների հաշվետու լինելու նպատակով նախաձեռնության մաս կազմող երկրները և կազմակերպությունները պարտավորվել են տարեկան կտրվածքով տվյալներ հավաքագրել և հրապարկել 17 ցուցիչների վերաբերյալ, ինչպիսիք եք օրինակ՝ մարզում ստեղծված աշխատատեղեր, աջակցություն ստացած ՓՄՁ-ների, բարելավված հանրային ծառայություններ, բարեկարգված հանրային ենթակառուցվածքների թիվը, ծառայություններից օգտվողների գոհունակության աստիճանը և այլն։
Չնայած իրականացվող նախագծերին, Սյունիքի մարզում դեռևս առկա են մի շարք խնդիրներ, որոնք լուծման կարիք ունեն։ Մարզում իրականացված կարիքների գնահատման արդյունքները քննարկման մասնակիցներին է ներկայացրել Սյունիքի մարզպետի խորհրդական Նվարդ Հարությունյանը։
Ըստ հետազոտության՝ ամենաշատ խնդիրները վերաբերել են քաղաքաշինության ոլորտին, մասնավորապես՝ խմելու ջրին, ջրահեռացման համակարգին, գյուղական բնակավայրերում բնակֆոնդի հնամաշ լինելուն, թաքստոցներին,աղբահանության կազմակերպմանը, լուսավորությանը, բժշկական ծառայությունների հասանելիությանը, մշակաբույսերի սերմնաբուծությանը, մեղվաբուծությանը, գրադարանային ֆոնդերին, խաղահրապարակներին, համայնքային եւ պետական հաստատությունների գույքի արդիականացմանը, զբոսաշրջությանը։
Նվարդ Հարությունյանը ներկայացրել է նաեւ այդ խնդիրների լուծման նախագծային առաջարկները, որոնք կարող են հիմք հանդիսանալ առաջիկայում պլանավորվող ծրագրերի համար։
Քննարկման մասնակից հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներն առաջարկել են գերակա կարիքների շարքին դասել նաև մարդկային կապիտալի զարգացումը, բնապահպանական խնդիրները, այդ թվում՝  պլաստիկի վերամշակումը եւ այլն։
Քննարկումից հետո ներկաները հնարավորություն են ունեցել մասնակցելու «Դիմակայուն Սյունիք Թիմ Եվրոպա» նախաձեռնության նախագծերը ներկայացնող ցուցահանդեսին՝ համտեսելու տեղական արտադրանքը, նաեւ «մի կտոր» Սյունիք տանելու իրենց համայնքներ։
Օր երկրորդ․ ԵՄ պատվիրակության շրջայցն ու «առաջին պտուղներն՝ առաջին ձեռքից»
Սյունիքում Եվրոպայի օրվա միջոցառումների երկրորդ օրը՝ մայիսի 24-ին, ԵՄ ներկայացուցչության ղեկավար, դեսպան Վասիլիս Մարագոսն ու «Դիմակայուն Սյունիք Թիմ Եվրոպա» նախաձեռնության մասնակից երկիրների դեսպաններն այցելել են տարբեր բնակավայրեր՝ ծանոթանալու ծրագրերից մի քանիսին։
Առաջին կանգառը Գորիս համայնքի քաղաքացիների սպասարկման վերանորոգված գրասենյակն էր, որը խոշորացված համայնքի քաղաքացիներին հանրային ծառայություններ մատուցող միասնական հանգույց է։
Գրասենյակը հիմնվել է «Դիմակայուն Սյունիք Թիմ Եվրոպա» նախաձեռնության մաս կազմող «Լավ կառավարում հանուն տեղական զարգացման Հարավային Կովկասում» ծրագրի շրջանակներում, որն իրականացվում է Գերմանիայի միջազգային համագործակցության ընկերության կողմից Գերմանիայի տնտեսական համագործակցության և զարգացման դաշնային նախարարության աջակցությամբ և Շվեյցարիայի զարգացման և համագործակցության գործակալության համաֆինանսավորմամբ։
Աշխատակիցները հյուրերին ներկայացրել են գրասենյակում իրենց գործառույթները եւ այն ծառայությունները, որ գրասենյակն է մատուցում քաղաքացիներին։
Գրասենյակի աշխատակից Աննա Դավթյանը պատմել է, որ չնայած 2016 թվականից գործում է գրասենյակը եւ մեկ պատուհանի սկզբունքով ծառայություններ էին մատուցվում, սակայն համայնքի խոշորանալուց հետո քաղաքացիների պահանջները, ծառայությունների տեսակները փոխվել են, համայնքի ղեկավարի լիազորություններն ավելացել եւ գրասենյակի արդիականացումը խիստ անհրաժեշտություն էր։ Համայնքի ղեկավարի տեղակալ Իրինա Յոլյանը կարեւորել է այս եւ մյուս նախաձեռնությունների իրականացումը համայնքում՝ բնակիչների կյանքի որակը բարձրացնելու առումով։
Այցելությունների շարքում հաջորդ կանգառը «ՎԻՆՆԵԹ Գորիս» զարգացման հիմնադրամի Վերիշենի կենտրոնում էր՝ կրկին հանդիպելու կենտրոնի կողմից աջակցության ստացած տեղահանված տարեց կանանց։
«Դիմակայուն Սյունիք Թիմ Եվրոպա նախաձեռնության» շրջանակներում ԵՄ-ն տարբեր ծրագրերի միջոցով աջակցել է «ՎԻՆՆԵԹ Գորիսին»՝ իրականացնելու խոցելի կանանց տնտեսական զորեղացմանն ուղղված, ինչպես նաև Լեռնային Ղարաբաղից փախստականներին՝ հատկապես տարեցներին, օժանդակություն տրամադրող նախաձեռնություններ։
Հանդիպման ընթացքում հիմնադրամի նախագահ Ռուզաննա Տոռոզյանը ներկայացրել է կենտրոնի գործունեությունը, զարգացման ուղղություններն ու առաջիկա անելիքները։
«Եվրոպական միության անդամ երկրները մշտապես աջակցել են բնակչության ինտեգրմանը, ինչի նպատակով համագործակցում են ինչպես կառավարության, այնպես էլ քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների հետ։ Գիտեմ, որ դժվար է եղել, բայց փորձում ենք ամեն ինչ անել, որ այս հանգամանքներում ձեզ օգտակար լինենք»,- ասել է դեսպան Վասիլիս Մարագոսը։
Հաջորդ այցը «Գործընկերություն եւ Ուսուցում» ՀԿ-ի կողմից համակարգվող  բազմաֆունկցիոնալ սոցիալական ծառայությունների կենտրոնում էր, որը  աջակցություն է ստանում Եվրոպական միության կողմից ֆինանսավորվող և «Մարդը կարիքի մեջ» ՀԿ-ի կողմից իրականացվող «Գործընկերություն հանուն Սյունիքի․ բարելավված համայնքային սոցիալական ծառայություններ» ծրագրի շրջանակում, ինչպես նաև «Գործողություն ընդդեմ սովի, Իսպանիա» կազմակերպություն կողմից՝ Եվրոպական քաղաքացիական պաշտպանություն և մարդասիրական օգնության գործառնությունների ֆինանսավորմամբ։
«Մենք գտնվում ենք սահմանամերձ համայնքում, որտեղ պատերազմից հետո սոցիալ-հոգեբանական ծառայություն տրամադրելով եւ համայնքում երկար տարիներ աշխատելով՝ հասկացանք, որ շատ կարեւոր են կայուն սոցիալական ծառայություններ տրամադրելը»,- ասել է «Գործընկերություն եւ Ուսուցում» ՀԿ-ի գործադիր տնօրեն Արտաշես Տոռոզյանը։
Հանդիպմանը ներկա է եղել նաեւ Տեղ համայնքի ղեկավարի տեղակալ Արամ Միրզոյանը, ով նույնպես ողջունել է համայնքում նմանատիպ նախագծերի իրականացումը։ Տեղի համայնքապետարանը համագործակցության արդյունքում տարածքը անհատույց տրամադրել է կենտրոնի գործունեության կազմակերպման համար, որտեղ այցելում են համայնքի 180 երեխաներ եւ տասնյակ միայնակ տարեցներ և փախստականներ։
ԵՄ ներկայացուցչության ղեկավար, դեսպան Վասիլիս Մարագոսն ու «Դիմակայուն Սյունիք Թիմ Եվրոպա» նախաձեռնության մասնակից երկիրների դեսպաններն այցելել են նաև ԵՄ-ի կողմից ֆինանսավորվող եւ Ավստրիական զարգացման գործակալության կողմից համաֆինանսավորվող եւ իրականացվող «Կանաչ գյուղատնտեսության նախաձեռնություն Հայաստանում» (EU GAIA) ծրագրի շրջանակում աջակցություն տրամադրված «Դավթյան Ֆարմս» ընկերության արտադրամաս եւ տեղում ծանոթացել օրգանական ծնեբեկի մշակման եւ փաթեթավորման ողջ գործընթացին։
Ընկերության տնօրեն Սամվել Դավթյանը ներկայացրել է իրենց անցած ճանապարհը, պատմել օրգանական մթերքի արտադրության դժվարությունների եւ առավելությունների մասին՝ նշելով, որ ծնեբեկի մշակությունը սկսել է ընդամենը 1000 մետր տարածքում, սակայն համագործակցելով Եվրոպական միության և Ավստրիական զարգացման գործակալության հետ՝ այն հասցրել են 5 հեկտարի, նաեւ ձեռք են բերել բիզնեսի զարգացման համար անհրաժեշտ գույք եւ տեխնիկա։
«Օրգանական ծնեբեկն արդեն հայտնի է ինչպես տեղական, այնպես էլ դրսի շուկայում, բայց բարձր գնի պատճառով տեղում քիչ է վաճառվում եւ մոտ 80%-ը արտահանվում է Դուբայ, Քաթար, Ռուսաստան եւ Գերմանիա»,- ասել է նա։
Պատվիրակությունը եւ, մասնավորապես, ԵՄ դեսպանը հանդիպումներում ընդգծել են իրականացվող նախաձեռնությունների կարեւորությունը համայնքներում եւ հավաստիացրել, որ «Թիմ Եվրոպա» նախաձեռնությունը կշարունակի տրամադրել աջակցություն տարբեր ոլորտների, համայնքների զարգացման համար։

Photo: EU Delegation
Europe Day 2024 celebrations were held in Syunik, highlighting the commitment of the European Union and its partners to support the region’s resilience and socioeconomic development.
Day 1: Achievements of Resilient Syunik Team Europe initiative, issues the region is facing and future tasks
During a discussion at the Impact Hub Syunik, established with the support of the European Union, EU Ambassador Vassilis Maragos emphasized that the EU and its member states - Austria, Czechia, Estonia, Finland, France, Germany, Lithuania, the Netherlands, Poland, Sweden, and Switzerland, as a partner – have joined efforts to create broader opportunities for Syunik.
Various projects are being implemented under the umbrella of Resilient Syunik Team Europe initiative to develop the private sector, promote and support green agriculture, develop skills through vocational and non-formal education, improve municipal capacities and services.
“Team Europe is you, and we are here to support you. Today, we not only celebrate Europe Day together, but we will also listen to the region’s priorities and determine our next steps,” said EU Ambassador.
Governor of Syunik Robert Ghukasyan noted that celebrating Europe Day in Syunik speaks of a warm partnership environment, close cooperation with the European Union and the results of joint efforts.
“We are going through a rather difficult phase, and we have felt your support throughout all our initiatives. The fact that this process is being done for the sake of Syunik’s population, for strengthening Syunik, for increasing its resilience and democracy, is beyond question. The most important thing is that we do it together, hand in hand. I am sure that in a few years we will talk about the strong Syunik that we are planning today.”
Gevorg Poghosyan, CEO of Impact Hub Yerevan, highlighted that the centre established with the support of the EU, has implemented seven projects in its two years of operation.
“More than 50 enterprises from various corners of Syunik or people who turn their ideas into a new reality have received support. Seeing the impact on the participants of these projects, we understand that we are using our time and resources to change the lives of many people and help those who, in turn, change the lives of others,” said Gevorg Poghosyan.
Currently, 36 projects are being implemented under Resilient Syunik Team Europe initiative, with 10 more already completed. The total budget of the initiative is EUR 125 million, of which EUR 49 million in grants and EUR 76 million in loan funds.
Tatevik Davtyan, Cooperation Section Project Officer at the EU Delegation, presented the progress made by the initiative in 2023, highlighting that “2023 was an important year in terms of consolidating the idea and bringing many partners together.” To ensure accountability to the public and partners, the companies and organizations involved in the initiative have committed to collecting and publishing data annually on 17 indicators, including jobs created in the region, supported SMEs, improved public services, the number of improved public infrastructures, etc.
Despite the implemented projects, still a number of issues in Syunik region need to be solved. Nvard Harutyunyan, advisor to the Governor of Syunik, presented the results of needs assessment carried out in the region to the discussion participants.
According to the research, the problems are related particularly to urban development, particularly in areas such as drinking water supply, drainage systems, obsolescence of housing stock in rural areas, shelter, garbage collection organization, lighting, access to medical services, crop seed production, beekeeping, modernization of library resources, playgrounds, community property, state institutions, and tourism.
Nvard Harutyunyan also presented project proposals aimed at addressing these problems, which can serve as a basis for future projects.
Representatives of non-governmental organizations participating in the discussion suggested that the development of human capital, environmental issues, including plastic recycling, should also be prioritized.
After the discussion, the attendees had the opportunity to participate in the exhibition presenting the projects of Resilient Syunik Team Europe initiative. They also had the chance to taste local products and take “a piece” of Syunik to their communities.
Day 2: EU delegation tour and “first fruits from first hand”
On the second day of Europe Day celebrations in Syunik, on May 24, EU Ambassador Vassilis Maragos and the ambassadors of the countries involved in Resilient Syunik Team Europe initiative, visited different settlements to familiarize themselves with some of the carried out projects.
The first stop was at the newly renovated Goris Citizen Office, which is a unified hub for providing public services to citizens of Goris consolidated community.
The office was established within the framework of the Good Governance for Local Development South Caucasus Programme [a part of Resilient Syunik Team Europe initiative] implemented by Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH, commissioned by the German Federal Ministry for Economic Cooperation and Development (BMZ) and co-financed by the Swiss Development Cooperation (SDC).
The employees presented their functions and the services provided by the office to the guests. Anna Davtyan, the office employee, said that although the office has been operating since 2016 and provided services on a one-stop basis, the community’s growth led to the changes in citizen demands, service types and increase of the authority of the community leader. Consequently, modernizing the office became a dire necessity. Irina Yolyan, Goris Deputy Mayor, stressed that the implementation of these and other initiatives is crucial in terms of improving the quality of life of the residents.
The next stop in the series of visits was at the Verishen Center of Winnet Goris Development Foundation to meet again with the displaced elderly women supported by the centre.
In the framework of Resilient Syunik Team Europe Initiative, EU has been supporting Winnet through several projects for implementation of activities aimed at economic empowerment of vulnerable women, as well as offering support to refugees from Nagorno-Karabakh with a specific focus on elderly refugees.
During the meeting, Ruzanna Torozyan, president of the Foundation, presented the activities of the centre, development directions and upcoming tasks.
“The member states of the European Union have always supported the integration of the population, cooperating with both the government and civil society representatives. I know that it has been challenging, but we are trying to do our best to be useful to you under these circumstances,” said Ambassador Vassilis Maragos.
The next visit was to the multifunctional Tegh community-based social services centre coordinated by the Partnership and Teaching NGO. The centre is supported within the framework of Partnerships for Syunik - Enhanced Community-Based Social Service project funded by the European Union and implemented by the People in Need NGO. Among the supporters of the centre is also Actions Against Hunger-Spain funded by European Civil Protection and Humanitarian Aid Operations.
“We are located in a border community, where after the war we provided social and psychological services. Having worked in the community for many years, we realized the importance of providing stable social services,” said Artashes Torozyan, executive director of Partnership and Teaching NGO.
Aram Mirzoyan, Deputy Mayor of Tegh, was also present at the meeting. He welcomed the implementation of similar projects in the community. Through this cooperation, the local municipality provided the area free of charge for centre’s activities. Some 180 children from the community and dozens of lonely elderly people and refugees visit the centre.
EU Ambassador Vassilis Maragos and the ambassadors of the countries participating in Resilient Syunik Team Europe initiative also visited Davtyan’s Organic Asparagus Farm in Tegh. The farm is supported under EU Green Agriculture Initiative in Armenia (EU-GAIA) implemented by Austrian Development Agency (ADA), funded by the European Union (EU) and the Austrian Development Cooperation (ADC). During the visit they got familiarized with the whole process of organic asparagus processing and packaging.
The director of the company, Samvel Davtyan, presented their journey, shared about the difficulties and advantages of organic food production. He noted that they initially started the cultivation of asparagus on just 1,000 square meters. However, through cooperation with the European Union and the Austrian Development Agency, they expanded to 5 hectares and acquired property and equipment necessary to develop their business further.
“Organic asparagus is already well-known in both local and foreign markets, but due to the high price, it is not sold locally - about 80% is exported to Dubai, Qatar, Russia and Germany,” he said.
During the meetings, the delegation, particularly the EU Ambassador, emphasized the significance of the initiatives implemented in the communities. He assured that the Team Europe initiative will continue to provide support for the development of various sectors and communities.