Որոշիչը օգնելու ցանկությունն է. «Շտապիր դեպի բարին» հիմնադրամը փոխում է երեխաների կյանքը - Mediamax.am
940 դիտում
Որոշիչը օգնելու ցանկությունն է. «Շտապիր դեպի բարին» հիմնադրամը փոխում է երեխաների կյանքը
Ելենա Հակոբյանը
Լուսանկարը` «Շտապիր դեպի բարին»
Ավելի քան մեկ տարի առաջ Yandex Armenia-ն մեկնարկել է «Օգնենք միասին» նախագիծը, որը միավորում է բարեգործական կազմակերպություններին աջակցելու անհատների եւ ընկերությունների ջանքերը: Այս ընթացքում Yandex Go-ի օգտատերերը կատարել են ավելի քան 250 հազար պատվեր՝ նվիրատվություններով: Արդյունքում հիմնադրամները ստացել են 25.4 միլիոն դրամ, որն օգտագործվել է հաշմանդամություն ունեցող երեխաներին եւ կյանքի դժվարին իրավիճակներում հայտնված ընտանիքներին օգնելու համար:
Ծրագրի շահառուներից մեկը «Շտապիր դեպի բարին» հիմնադրամն է, որի նպատակն է աջակցել հայ երեխաներին Հայաստանում եւ նրա սահմաններից դուրս: Ավելի քան 10 տարի հիմնադրամը օգնություն է ցուցաբերում կրթության, առողջապահության, սոցիալական եւ հոգեբանական բարեկեցության ոլորտներում:
Մեդիամաքսի հետ զրույցում հիմնադրամի նախագահ Ելենա Հակոբյանը խոսել է անցած ուղու, Yandex Armenia-ի հետ համագործակցության եւ բարեգործության հայեցակարգի մասին, որտեղ որոշիչ գործոնը օգնելու ցանկությունն է:
«Պարզապես ուզում էի օգտակար լինել»
Մենք տեղափոխվեցինք Մոսկվա, երբ 10 տարեկան էի։ Այնտեղ ավարտեցի դպրոցն ու համալսարանը եւ հաճախ այցելում էի տեղի հայկական եկեղեցին։ Այնտեղ իմացա մի դեպքի մասին, որը մեծապես ազդեց իմ ապագա գործունեության վրա։ 2007 թվականին, երբ 18 տարեկան էի, ինձ պատմեցին, որ տեղի որբանոցում մի հայ աղջիկ կա, որը բժշկական օգնության կարիք ունի։ Սկզբում ինձ համար անհավատալի էր, որ հայ ընտանիքը կարող է լքել երեխային։ Գնացի որբանոց, եւ, ցավոք, իրականություն էր։ Աղջիկը չորս տարեկան էր, եւ ես սիրահարվեցի նրան առաջին իսկ հանդիպումից։ Մենք, ըստ էության, հաջորդ երեք կամ չորս տարիները միասին անցկացրինք՝ հոգ տանելով նրա առողջության մասին։
Ելենա Հակոբյանը Ելենա Հակոբյանը
Այդ ժամանակ իմ շուրջը թիմ ձեւավորվեց՝ ընկերներ, ընկերների ընկերներ։ Միասին փորձում էինք օգնել նրան։ Հետո աղջկան որդեգրեցին, եւ ես կորցրեցի կապը նրա հետ, քանի որ նոր ծնողները դեմ էին, որ նա շփվի որեւէ մեկի հետ «անցյալ կյանքից»։ Շատ դժվար ժամանակներ էին ինձ համար։ Շատ էի տանջվում, եւ մի քանի ամիս անց հասկացա, որ պարզապես չեմ կարող ապրել առանց օգնելու։ Դա իմ մի մասն էր դարձել։ Ջուր խմելուց չենք մտածում չէ՞։ Այստեղ էլ նույնն էր՝ պարզապես ուզում էի օգտակար լինել։
Սոցիալական ցանցերի միջոցով սկսեցի գտնել բժշկական օգնության կարիք ունեցող երեխաներին, կապվել ընտանիքների եւ բժիշկների հետ, եւ ժամանակի ընթացքում այս «ցանցը» մեծանում էր։ Սկսեցի համագործակցել «Շտապիր դեպի բարին» հիմնադրամի հետ, իսկ 2017 թվականին ինձ առաջարկեցին ստանձնել հիմնադրամի նախագահի պաշտոնը։
2020 թվականի պատերազմից հետո հաճախ էի թռչում Երեւան՝ մոտ երկու շաբաթը մեկ, եւ ինչ-որ պահի հասկացա, որ այստեղ ավելի կարեւոր եմ։ Հայաստան տեղափոխվելը միշտ երազանք էր ինձ համար։ Եվ հիմա այն իրականացել է (ժպտում է - խմբ.):
Հիմնադրամն այսօր
«Շտապիր դեպի բարին» հիմնադրամը միշտ օգնել է հայ երեխաներին՝ Հայաստանում եւ նրա սահմաններից դուրս։ Իհարկե, փորձել ենք հնարավորինս օգնել այլ ազգությունների երեխաներին։
Այսօր հիմնադրամն աշխատում է երեխաների հետ, որոնք բժշկական օգնության, դեղորայքի կամ թերապիայի կարիք ունեն՝ հիմնականում ոչ ուռուցքաբանական հիվանդությունների համար։ Ուռուցքաբանական դեպքերի հետ աշխատում են մասնագիտացված հիմնադրամները։
Բժշկական օգնությունը մեր աշխատանքի ամենակարեւոր մասն է, բայց ունենք նաեւ այլ նախագծեր։ Մեր սիրելիներից մեկն է Ամանորի նախագիծը։ Ամեն աշուն սկսում ենք ճանապարհորդել դեպի Հայաստանի հեռավոր սահմանամերձ գյուղեր, այցելելով դպրոցներ, որտեղ երեխաները նամակներ են գրում Ձմեռ պապիկին եւ կիսվում իրենց ցանկություններով ու երազանքներով։ Մենք՝ որպես նրա օգնականներ (ժպտում է - խմբ.), հավաքում ենք այդ նամակները եւ փորձում ենք մեր հնարավորությունների սահմաններում կատարել յուրաքանչյուր երեխայի ցանկությունը։ Երբեմն երեխաները երազում են իրենց ծնողների վերադարձի մասին։ Այդ դեպքում մենք, դժբախտաբար, անզոր ենք։ Ոմանք պարզապես երազում են տաք հագուստի մասին՝ դպրոց գնալու համար։ Երբեմն երեխան գրում է. «Ինձ ոչինչ պետք չէ, բայց քույրիկիս...»։ Երբ կարդում ես այդպիսի նամակներ, ուզում ես երեխային ողջ աշխարհը նվիրել։ Միջին հաշվով, ամեն տարի իրականացնում ենք 500-600 երեխայի երազանքները։
Հիմնադրամը նաեւ իրականացնում է լրացուցիչ կրթության ոլորտում նախագծեր։ Օրինակ՝ Ազատան գյուղում մի շենք վերանորոգեցինք եւ այն կրթական կենտրոնի վերածեցինք։ Երեխաները դպրոցից հետո այնտեղ են գալիս, սովորում են կարել, պատմություն են ուսումնասիրում, առաջին բուժօգնության դասեր ստանում։ Այսօր այդ կենտրոն են հաճախում երեխաներ 13 մոտակա գյուղերից։
Այս բոլոր նախագծերում միայնակ չենք՝ մեզ օգնում են շատ մարդիկ, այդ թվում՝ Yandex Armenia-ի «Օգնենք միասին» ծրագրի միջոցով։
«Օգնենք միասին»
Մեզ համար մեծ պատիվ է Yandex Armenia-ի «Օգնենք միասին» ծրագրի մասնակից լինել։ Այս ծրագրում ընդգրկված են միայն այն հիմնադրամները, որոնք համապատասխանում են խիստ չափանիշների եւ վստահելի են։ Ինձ համար դրան մասնակցելը նման է վստահության վկայականի, եւ դա աներեւակայելի արժեքավոր է։
«Օգնենք միասին» ծրագրի միջոցով ստացված միջոցները ուղղորդում ենք այն ծրագրերին, որոնց յուրահատուկ բնույթի պատճառով հաճախ դժկամությամբ են միջոցներ նվիրաբերում։ Օրինակ, մեր հիմնադրամի շահառուների թվում է «Քայլ առաջ» կենտրոնը, որը ամեն ամիս օգնում է աուտիզմով մոտ 120 երեխաների։ Որպեսզի այն գոյություն ունենա եւ անվճար թերապիա տրամադրի երեխաներին, անհրաժեշտ է վճարել մասնագետներին։
Հաճախ հեշտ է բացատրել մարդկանց, ովքեր ցանկանում են օգնել, որ երեխային անհրաժեշտ է հատուկ սարքավորում պարապմունքների համար։ Շատ ավելի դժվար է փոխանցել այն միտքը, որ մասնագետը, որն ամեն օր աշխատում է երեխաների հետ, պետք է վարձատրվի։ Նա նույնպես իր կյանքն ունի. ընտանիք, երեխաներ եւ միայն էնտուզիազմով երկար աշխատել չի կարողանա։ Այս նախաձեռնությունը ֆինանսավորելու համար օգտագործում ենք «Օգնենք միասին» ծրագրի միջոցով հավաքագրված միջոցները։
Բացի այդ, Yandex Go-ն մեզ ամեն ամիս անվճար ուղեւորություններ է տրամադրում։ Այս օգնությունը անչափ կարեւոր է, քանի որ երեխաների եւ նրանց ծնողների համար դժվար է լինում թերապեւտիկ կենտրոններ կամ դպրոցներ հասնել հասարակական տրանսպորտով։
Ցավոք, Հայաստանը դեռեւս աճելու տեղ ունի ներառականության առումով։ Կարծում եմ, որ հաշմանդամություն ունեցող անձանց եւ նրանց հետ շփվելու ձեւերի ըմբռնումը պետք է սերմացվի մանկուց։ Երազում եմ, որ մի օր, մասնագետների հետ միասին, մենք կայցելենք դպրոցներ եւ կպատմենք երեխաներին Դաունի համախտանիշով, ուղեղային կաթվածով եւ աուտիզմով երեխաների մասին, որ չնայած իրենց տարբերություններին, նույնպես երեխաներ են։ Գլխավորը յուրաքանչյուրի նկատմամբ մոտեցում գտնելն է։
«Բարեգործությունը միշտ չէ, որ փողի մասին է»
Միշտ ասում եմ, որ բարեգործության մեջ փողը ամենակարեւորը չէ։ Ինձ համար դա ընդհանրապես փողի մասին չէ։ Երբեմն օգնելու համար ոչ թե միջոցներ են հարկավոր, այլ գիտելիքներ, հմտություններ եւ կապեր։
Բարեգործության ոլորտը շատ բազմակողմանի է։ Այո, երբեմն մարդիկ սովորում են այն մտքին, որ ինչ-որ մեկը միշտ պետք է օգնի իրենց, եւ դա այնքան էլ ճիշտ ուղի չէ։ Ահա թե ինչու ես խորհուրդ եմ տալիս աշխատել հեղինակավոր հիմնադրամների հետ։ Նրանք աշխատանքի են վերցնում մարդկանց, ովքեր գիտեն, թե ինչպես գնահատել իրավիճակը եւ օգնել ոչ միայն կարճաժամկետ, այլեւ երկարաժամկետ հեռանկարում։
Հիմնադրամները բարեգործության նկատմամբ մասնագիտական մոտեցում ունեն։ Օրինակ, ես վերապատրաստվել եմ Մոսկվայի բարեգործության մասնագիտական դպրոցում, եւ այս գիտելիքները հիմա շատ օգտակար են։ Սովորում ես զգալ մարդկանց, շփվել նրանց հետ, աշխատել նվիրատուների հետ եւ վերահսկել հույզերդ։ Նաեւ ձեռք ես բերում գործիքներ, որոնք թույլ են տալիս իմաստուն եւ պատասխանատու կերպով կազմակերպել օգնությունը։
Որտե՞ղ ուժ գտնել
Անկեղծ ասած՝ չգիտեմ (ժպտում է - խմբ.): Ես արդեն սպառվում եմ: Անկասկած, մեծ էներգիայի լիցք եմ ստանում, երբ օգնում եմ եւ տեսնում, թե ինչպես է նույնիսկ մեկ երեխայի կյանքը փոխվում դեպի լավը: Բայց միեւնույն ժամանակ ես տալիս եմ, բայց չեմ կարողանում ստանալ: Ինձ համար շատ դժվար է ընդունել օգնությունն ու աջակցությունը: Այժմ էներգիան եւ ուժը վերականգնելու եղանակներ եմ փնտրում:
Երբեմն օգնում  են նոր նպատակներն ու երազանքները (ժպտում է - խմբ.): Օրինակ՝ հիմա երազում եմ Հայաստանում ստեղծել կենտրոն, որտեղ հատուկ կարիքներ ունեցող երեխաները կարող են որակյալ թերապիա ստանալ լավագույն պայմաններում՝ համապատասխանելով միջազգային չափանիշներին: Նրանք անպայման կօգնեն նաեւ իրենց ծնողներին, քանի որ դա ոչ պակաս կարեւոր է:
Երազում եմ այս կենտրոնը զրոյից կառուցելու մասին. մտածում եմ յուրաքանչյուր մանրուքի մասին եւ հավատում, որ մեզ մոտ դա կստացվի:

Более года назад Yandex Armenia запустила проект «Помогаем вместе» - инициативу, объединившую усилия людей и компании по поддержке благотворительных организаций. За этот период пользователи Yandex Go совершили более 250 тысяч заказов с пожертвованиями. В результате фонды получили 25,4 миллиона драмов, которые были направлены на помощь детям с особенностями здоровья и семьям, оказавшимся в трудной жизненной ситуации.
Одним из бенефициаров программы стал фонд «Спеши к добру», цель которого - поддержка армянских детей в Армении и за ее пределами. Уже более 10 лет фонд оказывает помощь в сферах образования, здравоохранения, социального и психологического благополучия.
В беседе с Mediamax президент фонда Елена Акопян рассказала о своем пути, сотрудничестве с Yandex Armenia и о концепции благотворительности, где решающий фактор - желание помочь.
«Я просто хотела быть полезной»
Мы переехали в Москву, когда мне было 10 лет. Там я окончила школу, университет и часто посещала местную армянскую церковь. Именно здесь я узнала о случае, который сильно повлиял на мою дальнейшую деятельность в сфере благотворительности. В 2007-ом, когда мне было 18, одна из прихожанок рассказала, что в местном детском доме есть девочка-армянка, которая нуждается в медицинской помощи. Помню, сначала я не поверила, ведь тогда в моей голове не укладывалось, что армянская семья может отказаться от ребенка. Я поехала в детский дом - и, к сожалению, это оказалось правдой. Девочке было 4 года, и я полюбила ее с первой встречи. Следующие 3-4 года мы, по сути, провели вместе, занимаясь ее здоровьем.
Елена Акопян Елена Акопян
Уже тогда вокруг меня образовалась команда: друзья, друзья друзей, прихожане церкви. Все вместе мы старались ей помочь. Потом девочку удочерили, и у меня пропала с ней связь, потому что новые родители были против ее общения с кем-либо из «прошлой жизни». Для меня это был очень тяжелый этап. Я сильно переживала и спустя несколько месяцев поняла, что просто не могу жить, не помогая. Это стало частью меня. Мы ведь не задумываемся перед тем, как попить воды? Так и здесь - я просто хотела быть полезной.
Через соцсети начала находить детей, которые нуждались в медицинской помощи, связывалась с семьями, врачами, и со временем эта «сеть» росла. В какой-то момент я начала сотрудничать с фондом «Спеши к добру», а в 2017 мне предложили стать его президентом.
После войны 2020 года я очень часто, примерно раз в две недели, прилетала в Ереван и в какой-то момент поняла - сейчас я важнее здесь. Переезд в Армению для меня всегда был на уровне мечты. И вот ее удалось исполнить (улыбается - ред.).
Чем занимается фонд сегодня?
Фонд «Спеши к добру» всегда помогал армянским детям в Армении и за ее пределами. Конечно, по мере своих возможностей мы старались помочь и детям других национальностей.
Сегодня фонд работает с детьми, которым требуется медицинская помощь, лекарственные препараты или терапия - в основном при заболеваниях, не связанных с онкологией. С онкологическими случаями работают специализированные фонды.
Медицинская помощь – важнейший блок нашей деятельности, но у нас есть и другие проекты. Один из любимых - новогодний. Осенью каждого года мы начинаем разъезжать по отдаленным, приграничным селам Армении, посещаем школы, где дети пишут письма Деду Морозу и делятся своими желаниями и мечтами. Мы же, в роли его помощников (улыбается - ред.), собираем эти письма и по мере своих возможностей пытаемся исполнить желание каждого. Бывает, дети мечтают вернуть папу или маму. Тут мы, к сожалению, бессильны. Некоторые мечтают просто о теплой одежде, чтобы ходить в школу. А бывает, ребенок пишет: «Мне ничего не нужно, а вот сестричке…». Когда читаешь такие письма, хочется подарить ребенку весь мир. В среднем нам удается исполнить мечты 500-600 детей в год.
Фото: «Спеши к добру»
Также наш фонд реализует проекты в рамках дополнительного образования. Например, в селе Азатан мы отремонтировали помещение и превратили его в образовательный центр. Туда приходят дети после школы, учатся шить, осваивают первую медицинскую помощь, играют, изучают историю. Сегодня этот центр посещают ребята из 13 ближайших сел.
Во всех этих проектах мы не одни. Нам помогает большое количество людей, в том числе в рамках программы Yandex Armenia «Помогаем вместе»
«Помогать вместе»
Для меня лично и для фонда - это большая честь быть частью программы Yandex Armenia «Помогаем вместе». В эту программу попадают только те фонды, которые прошли верификацию, соответствуют строгим критериям и заслуживают доверия. Для меня участие в ней - как своеобразный сертификат надежности, и это имеет огромную ценность.
Средства, поступающие в фонд через «Помогаем вместе», мы направляем на программы, на которые из-за их специфики неохотно жертвуют напрямую. Например, среди бенефициаров нашего фонда есть центр «Шаг вперед», который ежемесячно помогает около 120 детям с аутизмом. Чтобы он существовал и имел возможность предоставлять бесплатную терапию детям, необходимо оплачивать труд специалистов.
Очень часто людям, готовым помочь, легко объяснить, что ребенку нужен конкретный аппарат для занятий. Гораздо труднее донести мысль, что специалисту, который ежедневно работает с детьми, нужно платить зарплату. У него тоже своя жизнь: семья, дети, - и на одном энтузиазме долго не продержаться. Средствами, полученными через программу «Помогаем вместе», мы как раз и финансируем это направление.
Кроме того, Yandex Go ежемесячно предоставляет нам бесплатные поездки. Эта помощь имеет огромное значение, так как детям и их родителям бывает сложно добираться до центров терапии или школ на общественном транспорте.
К сожалению, Армении есть куда расти в плане инклюзии. Я считаю, что понимание того, кто такие люди с особенностями и как с ними общаться, нужно прививать с детства. Я мечтаю, что однажды мы вместе со специалистами будем приезжать в школы и рассказывать детям о ребятах с синдромом Дауна, ДЦП, аутизмом - о том, что, несмотря на различия, они такие же дети. Главное - суметь найти подход к каждому.
«Благотворительность не всегда про деньги»
Я всегда говорю, что в благотворительности деньги - не самое важное. Для меня это вообще не про деньги, а про отношение к ситуации, где нужно помочь. Иногда помощь - это не средства, а знания, навыки, связи.
Сфера благотворительности очень многогранна. Да, бывает, что человек привыкает, будто ему всегда кто-то должен помогать, и это не совсем правильный путь. Именно поэтому я советую браться за благотворительность в сотрудничестве с проверенными фондами. Там работают люди, которые умеют оценить ситуацию и помочь не только в моменте, но и в долгосрочной перспективе.
В фондах благотворительность поставлена на профессиональную основу. Например, я прошла обучение в Московской профессиональной школе филантропии, и эти знания сейчас очень помогают. Ты учишься чувствовать людей, общаться с ними, работать с донорами, контролировать свои эмоции. А еще получаешь инструменты, которые позволяют выстраивать помощь грамотно и ответственно.
Где находить силы?
Скажу честно - не знаю (улыбается - ред.). У меня они уже на исходе. Безусловно, я получаю огромный заряд энергии, когда помогаю и вижу, что жизнь хотя бы одного ребенка меняется к лучшему. Но в то же время я - человек, который отдает и не умеет принимать. Мне очень трудно принимать помощь и поддержку. Сейчас я ищу способы восполнять энергию и силы.
Иногда в этом помогают новые цели и мечты (улыбается - ред.). Сейчас, например, я мечтаю создать в Армении центр, где дети с особенностями смогут получать квалифицированную терапию в лучших условиях по мировым стандартам. Там обязательно будут помогать и родителям, потому что это не менее важно.
Я мечтаю, чтобы мы построили этот центр с нуля, продумываю каждую деталь и верю, что у нас это получится.