Հոդվածը հրապարակման էր պատրաստվել նախքան Արցախի վրա Ադրբեջանի հարձակումը:
Ամենօրյա վեց ժամանոց փորձեր, դժվարագույն պարտիտուրաների ուսումնասիրության եւ վերլուծություն, դասեր եւ վարպետաց դասեր մենտորների եւ ուսուցիչների հետ: Եվ արդյունքը՝ փայլուն համերգներ, հիացական արձագանքներ, ականավոր դիրիժորների ու մենակատարների գովասանքներ եւ հետագա մասնագիտական գործունեության համար բացվող հեռանկարներ։
Պան-Կովկասյան երիտասարդական սիմֆոնիկ նվագախումբը Tsinandali Festival-ի, թերեւս, ամենակարեւոր եւ առանձնահատուկ բաղադրիչն է։ 2019 թվականից երիտասարդ ու տաղանդավոր երաժիշտները Հայաստանից, Վրաստանից, Ուկրաինայից, Ադրբեջանից, Թուրքիայից, Ղազախստանից եւ Թուրքմենստանից, նախնական լսումներ անցնելով, գալիս են Ծինանդալի, ապրում իրենց համար հատուկ կառուցված Park Hotel-ում, եւ մեկ ամսվա ընթացքում ոչ միայն հասցնում են անգին գիտելիքներ ու փորձ «կլանել», այլեւ հերթական անգամ ապացուցել, որ երաժշտությունը միջազգային է եւ թշնամանք եւ ագրեսիա չի ճանաչում։
Այս տարի Հայաստանը Պան-Կովկասյան նվագախմբում ներկայացրել են 6 երաժիշտներ՝ Նարեկ եւ Հայկ Հեքեքյանները, Սամվել Դավթյանը, Դիանա Սարգսյանը, Լիանա Գեւորգյանը եւ Սոնա Թուրաբյանը։
Նարեկ Հեքեքյան, 19 տարեկան, թավջութակ
Երկրորդ անգամ եմ մասնակցում փառատոնին։ Առաջին անգամ Պան-Կովկասյան երիտասարդական նվագախմբում հայտնվեցի 2019 թվականին, երբ 15  տարեկան էի եւ ինձ ընդունել էին բացառության կարգով (նվագախմբի երաժիշտների տարիքը 18 -28  տարեկան է-խմբ։): Այն ժամանակ դեռ սովորում էի Սայաթ-Նովայի անվան երաժշտական դպրոցում, նստած էի սոլֆեջիոյի դասին, երբ զանգահարեց հայրս եւ հարցրեց. կարո՞ղ եմ 10 րոպեից լսումների մասնակցել: Իհարկե, համաձայնեցի, վազելով գնացի կոնսերվատորիա եւ նվագեցի պահանջվող ծրագիրը: Որոշ ժամանակ անց մասնակցության հրավեր ստացա:
Նարեկ Հեքեքյանը Նարեկ Հեքեքյանը
Այս տարի եղբորս՝Հայկի հետ ենք եկել: Հայկը հոբոյահար է, ընդունվել է Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիա (որտեղ ես սովորում եմ երկրորդ կուրսում) եւ զուգահեռ՝ Քյոլնի երաժշտության բարձրագույն դպրոց:
Փառատոնի մթնոլորտը տպավորիչ է եւ ոգեշնչող: Այստեղ ժամանում են առաջին մեծության աստղեր. այգով զբոսնելիս հանկարծ կարող ես հանդիպել Գոտյե Կապյուսոնին, Յուջա Վանգին, կամ զրույցով տարված Միշա Մայսկիին եւ Պինկաս Ցուկերմանին:
Պան-Կովկասյան նվագախմբում նվագելը հեշտ գործ չէ: Շատ բարդ ծրագիր ունենք, որում ընդգրկված են սիմֆոնիաներ եւ կոնցերտներ մենակատարների հետ: Սակայն անչափ ուրախալի է, որ օր օրի ավելի հեշտությամբ ենք հաղթահարում բարդությունները:
Նվագախմբում շատ ենք մտերմացել Վրաստանի եւ Ուկրաինայի երաժիշտների հետ, համոզված եմ՝ կյանքի ընկերներ եմ ձեռք բերել: Ուրախ եմ, որ կարողացել ենք նրանց համար որոշ չափով բացահայտել Հայաստանը, Արցախը, ծանոթացնել մեր պատմության հետ:
Չնայած նվագախմբի անդամների աշխատանքն իսկապես լուրջ եւ պատասխանատու է, Park Hotel-ում իրապես երիտասարդական մթնոլորտ է. տարիքը եւ զվարճանալու ցանկությունը իրենցն ասում են: Երեկոյան համերգներից հետո երիտասարդները դեռ երկար ժամանակ զրուցում են, երգում, կիթառ նվագում։ Մասնակիցներից շատերն այստեղ են արդեն երկրորդ կամ երրորդ անգամ են գալիս եւ գնահատում են իրենց ընկերությունը։
Ստեֆան Բուլիգո, 22 տարեկան, կլառնետ
Ես Ուկրաինայի Ռովնո քաղաքից եմ։ 5 տարի սովորել էի Կիեւում, հիմա սովորում եմ Լոնդոնում։
Երկրորդ անգամ եմ ժամանում փառատոնին եւ հիացած եմ երաժիշտներով ու դիրիժորներով։ Անցյալ տարվանից շատ ընկերներ ունեմ այստեղ:
Սամվել Դավթյան, 20 տարեկան, տրոմբոն
Ամեն օր գիտելիքների հսկայական ծավալ ենք ստանում եւ մեկ ամսվա ընթացքում մասնագիտական շատ մեծ աճ ենք գրանցում: Ամեն օր ունենում ենք երկու փորձ՝ յուրաքանչյուրը երեք ժամ տեւողությամբ: Նաեւ պարապում ենք առանձին խմբերով՝ պղնձափողայիններ, փայտե փողայիններ եւ լարային գործիքներ:
Պարապմունքներից դուրս լինում են հետաքրքիր միջոցառումներ: Վերջերս կայացավ սեղանի թենիսի առաջնությունը: Բացի այդ, Radisson Collection հյուրանոցի տարածքում հիանալի լողավազան կա։ Նաեւ գնացել Թբիլիսի, այլ էքսկուրսիաներ ենք ունեցել:
Սամվել Դավթյանը Սամվել Դավթյանը
Նախորդ տարվանից հինգ ընկեր ունեմ նվագախմբում, որոնց հետ ողջ տարվա ընթացքում ամուր կապ ենք պահպանել: Ի դեպ, նրանցից մեկի շնորհիվ որոշեցի ուսումս արտերկրում շարունակել: Ստեֆանը խորհուրդ տվեց ուժերս փորձել՝ արդյունքում ընդունվեցի Լոնդոնի թագավորական երաժշտական ակադեմիա, եւ այնպես ենք հաջողացրել, որ նույն սենյակում են ապրելու:
Այստեղ շատ է սրվում հայրենասիրության զգացումը, ինչը բնական է, քանի որ ապրում ենք այն երկրների ներկայացուցիչների հետ, որոնք Հայաստանի հետ հարաբերություններ չունեն: Բայց բոլորս էլ գիտակցում ենք, որ առաջին հերթին գտնվում ենք այստեղ որպես երաժիշտ եւ հավաքվել ենք ինչ-որ բան միասին ստեղծելու համար: Չեմ կարող ասել, որ սերտ ընկերական հարաբերություններ ունենք, բայց ամեն ինչ հանդարտ ու հանգիստ է, կոնֆլիկտային իրավիճակներ չեն լինում:
Ցինանդալիից բոլորը հուզված են հեռանում. դժվար է բաժանվել միմյանցից եւ այս տեղից:
Դիանա Սարգսյան, 24 տարեկան, ջութակ
Փառատոնին մասնակցում եմ երրորդ անգամ: Առաջին տարին եկա լսումներից հետո, հաջորդ տարիներին՝ արդեն կազմակերպիչների հրավերով: Նվագախմբում նվագելու հսկայական փորձ ձեռք բերեցի, որը մինչ այդ չունեի: Այսօր ես «Կանդինսկի» սիմֆոնիկ նվագախմբի կոնցերտմայստեր եմ։
Նվագախմբում մթնոլորտը հանգիստ է, այստեղ ժամանելուն պես կարողանում ենք կտրվել մերօրյա իրականությունից եւ մտածել միայն երաժշտության մասին:
Ադրբեջանի եւ Թուրքիայի երաժիշտների հետ սերտ շփում չկա, սակայն ոչ մի բարդություն էլ չի ծագում: Շատերի հետ հանդիպում ենք երրորդ տարին անընդմեջ, նվագախմբում իրար կողք ենք նստում եւ անհրաժեշտության դեպքում օգնում ենք միմյանց:
Դիանա Սարգսյանը Դիանա Սարգսյանը
Շատ մտերիմ ենք Ղազախստանի եւ Վրաստանի երաժիշտների հետ: Նաեւ կապ ենք պահպանում նախկին մասնակիցների հետ՝ պարբերաբար խմբակային տեսազանգեր ենք կազմակերպում եւ հիշում միասին անցկացված հրաշալի օրերը:
Այս տարի փառատոնի ավարտից հետո մեզ հնարավորություն կընձեռվի անվճար հայտ ներկայացնել Վերբյեի փառատոնին մասնակցելու համար եւ երաշխավորող նամակներ ունենալ կազմակերպիչներից: Իհարկե, կօգտվեմ այս շանսից եւ կփորձեմ ուժերս:
Լիանա Գեւորգյան, 24 տարեկան, փող
Առաջին անգամ եմ մասնակցում այս փառատոնին եւ չէի պատկերացնում, որ նվագախմբում այդքան բարձր մակարդակի երաժիշտներ են նվագում:
Լիանա Գեւորգյանը Լիանա Գեւորգյանը
Այստեղ լավագույն դասախոսների վարպետաց դասերին հաճախելու եզակի հնարավորություն ունենք: Դրանք շնորհիվ ամեն մանրուք պարզ եւ ընկալելի է դառնում:
Սոնա Թուրաբյան, 27 տարեկան, ալտ
Փառատոնին առաջին անգամ եմ մասնակցում, բայց նախկինում էլ էի ուժերս փորձել։ Շատ ուրախ եմ, որ անհաջող լսումներից հետո չնահանջեցի եւ չհրաժարվեցի նվագախմբում հայտնվելու մտքից:
Սոնա Թուրաբյանը Սոնա Թուրաբյանը
Սա անգնահատելի փորձ է եւ մեծ բավականություն: Հուսով եմ, որ մյուս տարի կրկին կլինեմ այստեղ:
Օգոստոսի 31-ից սեպտեմբերի 10-ը Պան-Կովկասյան նվագախումբը 5 համերգ է տվել այնպիսի վաստակավոր դիրիժորների ղեկավարությամբ, ինչպիսիք են Ջանանդրեա Նոսեդան եւ Մանֆրեդ Հոնեկը։
Նվագել են Չայկովսկու, Բրամսի, Բեթհովենի, Դվորժակի, Շումանի սիմֆոնիաները, ինչպես նաեւ համերգներ մենակատարների հետ. երիտասարդ երաժիշտների հետ միասին նույն բեմերում հանդես են եկել Եֆիմ Բրոնֆմանը, Գոտիյե Կապյուսոնը, Լիզա Բատիաշվիլին, Մաո Ֆուդզիտան, Ագվուստին Հադելիխը, Ամիխայ Գրոսը։
Բերժան Բակդաուլետ, 27 տարեկան, տուբա
Աշխատում եմ «Աստանա բալետ» թատրոնում։ Առաջին անգամ եմ փառատոնին եւ ուրախ եմ նվագել շատ լավ երաժիշտների հետ նման հյուրընկալ մթնոլորտում: Երեք ստեղծագործություններում եմ ընդգրկված, բայց ներկա եմ լինում նաեւ մնացած փորձերին։ Ամենակարեւորը հայտնի դիրիժորների հետ աշխատելն է։ Ջանանդրեա Նոսեդայի հետ նվագելը շատ հեշտ է, նա ամբողջությամբ տրվում է նվագախմբին, երաժիշտներն էլ ի պատասխան նույնն են անում։
Ընկերացել ենք Հայաստանի ներկայացուցիչների հետ, նրանք նույնիսկ փորձում էին ինձ հայերեն սովորեցնել, որի հնչեղությունը շատ եմ սիրում։ Անպայման կապի մեջ կմնանք, հուսանք, կհանդիպենք հաջորդ Tsinandali Festival փառատոնին:
Փառատոնի ավարտից հետո նախատեսում եմ դիմել Վերբիե ակադեմիա սովորելու համար, միշտ ցանկացել եմ սովորել լավագույններից եւ փողային գործիքների եվրոպական դպրոցը Ղազախստան բերել։
Պան-Կկովկասյան սիմֆոնիկ նվագախումբը մասնակիցների հստակ քանակ չունի. ամեն ինչ կախված է տվյալ տարվա ծրագրից եւ ռեպերտուարի համար կարեւոր գործիքներից։ Չկան նաեւ սահմանափակումներ ամեն երկրից մասնակիցների քանակի վերաբերյալ՝ որոշիչ գործոնը երաժշտի նվագելու որակն է:
Դավիթ Դարբինյան, 28 տարեկան, կլառնետ
Ծնվել եմ Թբիլիսիում, այժմ ապրում եմ Բելգիայում, սովորում եմ Բրյուսելում։ Ծինանդալիում եղել էի անցյալ տարի եւ այս անգամ հրավեր ստացա կազմակերպիչներից։ Այստեղ ամեն ինչ ամենաբարձր մակարդակի վրա է, աշխույժ մթնոլորտ է, երաժշտությունն ապրում է օդում։ Ամեն րոպե մենք զգում ենք միմյանց փոխօգնությունը։
Փառատոնն ինձ տվեց լավ երաժիշտների եւ հայտնի դիրիժորների հետ աշխատելու հսկայական փորձ։ Բոլորս շատ ենք կատարելագործվել մասնագիտական առումով։ Բացի այդ, անցյալ տարի փառատոնին մասնակցությանս շնորհիվ մեծ զեղչ ստացա նոր գործիք գնելու համար. իմանալով Նյու Յորքի մրցույթում իմ հաղթանակի մասին՝ նվագախմբի ներկայացուցիչներից մեկը կապվեց կլառնետ արտադրող ընկերության հետ եւ նրանք ինձ շատ լուրջ զեղչ տրամադրեցին։
Այս տարվա փառատոնում նվագախմբի լավագույն ելույթներից էր սեպտեմբերի 6-ի համերգը։ Առաջին մասում 24-ամյա ճապոնացի դաշնակահար Մաո Ֆուդզիտան նվագախմբի հետ կատարեց Շոպենի երկրորդ դաշնամուրային համերգը։ Մաո Ֆուդզիտայի զարմանահրաշ խաղը կարելի է բնութագրել որպես «ջրաներկային»՝ տարբեր խտության եւ թանձրություն վրձնախազերով, բայց նրբության ու թափանցիկության պահպանմամբ: Միաձուլվելով մենակատարի հետ՝ նվագախմբին հաջողվեց ամբողջությամբ զգալ զգացմունքների ողջ դինամիկան։
Մաո Ֆուդզիտան Մաո Ֆուդզիտան
Երկրորդ մասում հնչեց Դվորժակի 8-րդ սիմֆոնիան՝ լցված վեհանձնությամբ, մելամաղձոտությամբ եւ լույսով։
Մանֆրեդ Հոնեկը՝ չզսպելով անկեղծ ժպիտը, հրավիրում է նվագախմբի կոնցերտմայստեր Գրիգորի Համբարձումյանին խոնարհվելու հանդիսատեսի առջեւ, հանդիսատեսը երկար բաց չի թողնում արտիստներին, իսկ երաժիշտները՝ ազատություն տալով զգացմունքներին, գրկում եւ շնորհավորում են միմյանց հենց բեմի վրա։ Ոչ ոք կասկած չունի՝ այսօր երկար ու դժվարին վերելքից հետո եւս մեկ մեծ գագաթ են նվաճել։
Գրիգորի Համբարձումյան, 23 տարեկան, ջութակ
Ես Ուկրաինայից եմ, ազգությամբ հայ, ապրում եւ սովորում եմ Գերմանիայում։
Երրորդ անգամ մասնակցում փառատոնին։ Առաջին անգամ եկել էի 2019 թվականին, որից հետո ինձ մշտապես հրավիրում են, ինչի համար շատ ուրախ եմ։ Առաջին փառատոնի ժամանակ գրեթե անփորձ էի, իսկ անցյալ տարի արդեն փառատոնի փակման կոնցերտմայստերն էի (Վիլդե Ֆրանգի հետ կատարեցինք Շոստակովիչի ջութակի համերգը)։
Նախապես չգիտեի, որ այս տարի երկու կոնցերտմայստերներից մեկն եմ լինելու։ Երբ գալիս ենք այստեղ, նստատեղերի մրցույթ ենք նվագում եւ հաջորդ օրը տեսնում ենք ցուցակները։
Գրիգորի Համբարձումյանը Գրիգորի Համբարձումյանը
Ծինանդալիում հիանալի մթնոլորտ է. բոլորը աներեւակայելի տաղանդավոր են, կենսուրախ, բարի, այստեղ գտնվելը հաճույք է: Մենք ձեռք ենք բերում անգնահատելի գիտելիքներ եւ խորհուրդներ, որոնք կիրառելու ենք ողջ կյանքի ընթացքում:
Ցանկանում եմ խորին երախտագիտություն հայտնել կազմակերպիչներին, որոնք ամեն ինչ արեցին, որ մենք մեզ հնարավորինս հարմարավետ զգանք։ Ամեն տարի անհամբեր սպասում ենք օգոստոսին՝ կրկին այստեղ վերադառնալու համար։

The Pan-Caucasian Orchestra: long rehearsals, brilliant concerts and enthusiastic responses - Mediamax.am
7808 views
The Pan-Caucasian Orchestra: long rehearsals, brilliant concerts and enthusiastic responses
Diana Sargsyan
Grigory Hambartzumyan
Liana Gevorgyan
Narek Hekekyan
Samvel Davtyan
Sona Turabyan
Mao Fujita
Read also: Tsinandali Festival: The triumph of music in a historic estate
Daily six-hour long rehearsals, review and analysis of the most complex scores, classes and master classes with mentors and tutors and the result - brilliant concerts, enthusiastic responses, praise from renowned conductors and soloists, and opening prospects for further professional activity.
The Pan-Caucasian Youth Symphony Orchestra is perhaps the most important and special component of the Tsinandali Festival. Since 2019, young and gifted musicians from Armenia, Georgia, Ukraine, Azerbaijan, Turkey, Kazakhstan and Turkmenistan, having passed preliminary auditions, come to Tsinandali, live in Park Hotel, specially built for them, and within a month have time not only to “absorb” invaluable knowledge and experience, but also to prove once again that music is international and does not recognize hostility and aggression.
This year, 6 musicians represented Armenia in the Pan-Caucasus Orchestra: Narek and Hayk Hkekyans, Samvel Davtyan, Diana Sargsyan, Liana Gevorgyan and Sona Turabyan.
Narek Hekekyan, 19, viola
I have come to the festival for the second time. I first joined the Pan-Caucasian Orchestra in 2019. I was 15 years old and was accepted as an exception (the age of orchestra musician is from 18-28 - ed.). At that time I was studying at the Sayat-Nova Music School. I was having my solfeggio class when my father called me and asked whether I could participate in the audition in 10 minutes. I excused myself, left the class and rushed to the conservatory and played the required program. After a while I received an invitation.
Narek Hekekyan Narek Hekekyan
This year we came with my brother, he plays the oboe. Hayk entered the Yerevan State Conservatory (where I am in my second year of study) and, in parallel, the Cologne University of Music.
The atmosphere at the festival is special and inspiring. It’s a place where you can see first magnitude stars, for example, you can suddenly see Gautier Capuçon, Yuja Wang, or Mischa Maisky and Pinchas Zukerman chatting in the park.
Playing in the Pan-Caucasian Orchestra is not easy. We have a very complex program, which includes symphonies and concerts with soloists. But I am happy that we manage to overcome difficulties more and more easily from day to day.
We became very close with the guys from Georgia and Ukraine, I am sure that they are friends for life. I am also glad that to some extent we were able to open up Armenia and Artsakh for them and introduce them our history.
The atmosphere in the Park Hotel is typically youthful: despite all the seriousness of the activity, no one has cancelled age and the desire to “hang out”. In the evenings, even after concerts, the guys stay, chat, sing, play the guitar. Many of the participants are here for the second or third time and truly value their friendship.
Stefan Bulygo, 22, clarinet
I am from the Ukrainian city of Rivne. I studied in Kyiv for 5 years, now I am studying in London.
This is the second time I participate in the festival and I am very much impressed with the musicians and conductors. I have a lot of friends here from last year and it’s great to have someone to come back to.
Samvel Davtyan, 20, trombone
Such an experience definitely marks us out from our peers. We gain enormous experience and knowledge within a day, and after a month of living here we feel how much we have grown professionally. We have two rehearsals daily, each lasting three hours. We also work with individual orchestral groups - string players, woodwinds and brass.
We spend good time outside of rehearsals as well. We recently hosted a table tennis competition, there is also a wonderful swimming pool on the premises of Radisson Collection. We also had a trip to Tbilisi and visited other beautiful sites.
Samvel Davtyan Samvel Davtyan
I have five friends here since last year and thanks to one of them I decided to continue my studies abroad. Stefan gave me the idea to try my hand, as a result, I entered the Royal Academy of Music in London and we even managed to arrange living in the same room.
The sense of patriotism intensifies here. This is natural, since we also play with guys from countries Armenia has no relations with, we all realize that we are at the festival first of all as musicians and together we participate in the creation of something important. I can’t say that we have close friendly relations, but everything is more than calm, without any conflict situations.
Everyone leaves here with a lump in their throat: it’s hard to part with friends, with this place.
Diana Sargsyan, 24, violin
I am participating in this festival for already the third time. For the first time I appeared here after the auditions, and then at the invitation of the organizers. Here I gained a lot of experience working in an orchestra, which I had never had before. Today I am the concertmaster of the Kandinsky Symphony Orchestra.
The atmosphere in the orchestra is very calm; when coming here, you can only think about music. We do not have close contacts with musicians from Azerbaijan and Turkey, but no difficulties arise either: we are already meeting many of them for the third time, we sit next to each other in the orchestra and, if necessary, help each other.
Diana Sargsyan Diana Sargsyan
We are very close with musicians from Kazakhstan and Georgia. We also keep in touch with former participants who are no longer suitable by age - we periodically arrange video calls from Tsinandali and get nostalgic.
This year, after the end of the festival, we will have the opportunity to apply for free to participate in the Verbier Festival and receive letters of recommendation from the organizers. Of course, I will take this chance and try my hand.
Liana Gevorgyan, 24, trumpet
This is the first time I participate in the festival and, I should admit that I had no idea that such a high level musicians played in the orchestra.
Liana Gevorgyan Liana Gevorgyan
Here we have a rare opportunity to attend master classes with the participation of the best tutors. You begin to learn musical pieces in a new way, every detail becomes accessible and understandable. I feel my professional growth day by day.
Sona Turabyan, 27, viola
This was my first time at the festival, though I’ve tried my hand before. I’m very glad that I did not give up after failed auditions and did not abandon the idea of ending up here.
Sona Turabyan Sona Turabyan
This is an irreplaceable experience and great pleasure. I hope to come here next year.
From August 31 to September 10, the Pan-Caucasian Orchestra performed 5 concerts under the baton of such venerable conductors as Gianandrea Noseda and Manfred Honeck. The repertoire included symphonies by Tchaikovsky, Brahms, Beethoven, Dvorak, Schumann, as well as concerts with soloists: along with young musicians, Yefim Bronfman, Gautier Capuçon, Lisa Batiashvili, Mao Fujita, Augustin Hadelich, Amihai Grosz performed on the same stage.
Birzhan Bakdaulet, 27, tuba
I work at the Astana Ballet Theater. It’s my first time at the festival and I’m happy to play with outstanding musicians in such a friendly atmosphere. I am involved in three works, but I also attend the remaining rehearsals. The most important thing is working with famous conductors. Gianandrea Noseda is very easy to play with, he gives himself completely to the orchestra and the musicians do the same in return.
We made friends with the guys from Armenia, they even try to teach me the Armenian language. I really like how this language sounds. We will definitely keep in touch, hopefully until our next meeting at the Tsinandali Festival.
After the festival is over, I plan to apply to study at the Verbier Academy; I have always wanted to learn from the best and bring the European school of brass instruments to Kazakhstan.
The Pan-Caucasian Symphony Orchestra does not have an exact number of participants: it all depends on the program of a given year and the instruments important for the repertoire. There are no strict restrictions on the number of participants by country either - the decisive factor is the quality of the musician’s playing.
David Darbinyan, 28, clarinet
I was born in Tbilisi, now I live in Belgium. I study in Brussels. I was in Tsinandali last year, while this year I already received an invitation from the organizers. Here everything is at the highest level, there is a lively atmosphere, music is in the air. We feel each other’s assistance every minute.
The festival gave me a huge experience of working with good musicians and contacts with famous conductors. We have all improved a lot professionally. In addition, thanks to my participation in the festival last year, I received a huge discount on the purchase of a new instrument: having learned about my victory at the competition in New York, the coach of our orchestral group contacted the manufacturer of the clarinet I played, and they provided me with an impressive discount.
One of the orchestra’s best performances at this year’s festival was the concert held on September 6. In the first part, 24-year-old Japanese pianist Mao Fujita performed Chopin’s second piano concerto with orchestra. The amazing play of Mao Fujita can be described as “watercolor with looming strokes of varying density and thickness, but always preserving subtlety and transparency.” Merging with the soloist, the orchestra managed to fully experience all the dynamics of feelings.
Mao Fujita Mao Fujita
In the second part, Dvorak’s Symphony No 8 was performed, filled with nobility, elegance and light.
Manfred Honeck does not hold back a sincere smile, he invites the orchestra’s accompanist, Grigory Ambartsumyan, the audience does not let go of the artists for a long time, and the musicians themselves, let their emotions out, hug and congratulate each other right on stage. No one doubts - today, after a long and difficult climb, another big peak was conquered.
Grigory Hambartzumyan, 23, violin
I am from Ukraine, Armenian by nationality, I live and study in Germany.
This is my third time at the festival. I came for the first time in 2019, since then I have been invited, which makes me very happy indeed. At the first festival I had practically no experience, and last year I was already the accompanist at the closing of the festival (we performed Shostakovich’s violin concerto with Vilde Frang).
Grigory Hambartzumyan Grigory Hambartzumyan
I didn’t know in advance that this year I would be one of two accompanists. When we come here, we play a competition for seats and the next day we see the seating lists.
There is simply an amazing atmosphere in Tsinandali: the guys are incredibly talented, cheerful, kind, and it’s a pleasure to be here. We gain invaluable knowledge and advice applicable throughout our lives.
I would like to express my deep gratitude to the organizers. Everything was done to make us feel as comfortable as possible, every year we look forward to returning here again.