Հոդվածը հրապարակման էր պատրաստվել նախքան Արցախի վրա Ադրբեջանի հարձակումը:
Ամենօրյա վեց ժամանոց փորձեր, դժվարագույն պարտիտուրաների ուսումնասիրության եւ վերլուծություն, դասեր եւ վարպետաց դասեր մենտորների եւ ուսուցիչների հետ: Եվ արդյունքը՝ փայլուն համերգներ, հիացական արձագանքներ, ականավոր դիրիժորների ու մենակատարների գովասանքներ եւ հետագա մասնագիտական գործունեության համար բացվող հեռանկարներ։
Պան-Կովկասյան երիտասարդական սիմֆոնիկ նվագախումբը Tsinandali Festival-ի, թերեւս, ամենակարեւոր եւ առանձնահատուկ բաղադրիչն է։ 2019 թվականից երիտասարդ ու տաղանդավոր երաժիշտները Հայաստանից, Վրաստանից, Ուկրաինայից, Ադրբեջանից, Թուրքիայից, Ղազախստանից եւ Թուրքմենստանից, նախնական լսումներ անցնելով, գալիս են Ծինանդալի, ապրում իրենց համար հատուկ կառուցված Park Hotel-ում, եւ մեկ ամսվա ընթացքում ոչ միայն հասցնում են անգին գիտելիքներ ու փորձ «կլանել», այլեւ հերթական անգամ ապացուցել, որ երաժշտությունը միջազգային է եւ թշնամանք եւ ագրեսիա չի ճանաչում։
Այս տարի Հայաստանը Պան-Կովկասյան նվագախմբում ներկայացրել են 6 երաժիշտներ՝ Նարեկ եւ Հայկ Հեքեքյանները, Սամվել Դավթյանը, Դիանա Սարգսյանը, Լիանա Գեւորգյանը եւ Սոնա Թուրաբյանը։
Նարեկ Հեքեքյան, 19 տարեկան, թավջութակ
Երկրորդ անգամ եմ մասնակցում փառատոնին։ Առաջին անգամ Պան-Կովկասյան երիտասարդական նվագախմբում հայտնվեցի 2019 թվականին, երբ 15  տարեկան էի եւ ինձ ընդունել էին բացառության կարգով (նվագախմբի երաժիշտների տարիքը 18 -28  տարեկան է-խմբ։): Այն ժամանակ դեռ սովորում էի Սայաթ-Նովայի անվան երաժշտական դպրոցում, նստած էի սոլֆեջիոյի դասին, երբ զանգահարեց հայրս եւ հարցրեց. կարո՞ղ եմ 10 րոպեից լսումների մասնակցել: Իհարկե, համաձայնեցի, վազելով գնացի կոնսերվատորիա եւ նվագեցի պահանջվող ծրագիրը: Որոշ ժամանակ անց մասնակցության հրավեր ստացա:
Նարեկ Հեքեքյանը Նարեկ Հեքեքյանը
Այս տարի եղբորս՝Հայկի հետ ենք եկել: Հայկը հոբոյահար է, ընդունվել է Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիա (որտեղ ես սովորում եմ երկրորդ կուրսում) եւ զուգահեռ՝ Քյոլնի երաժշտության բարձրագույն դպրոց:
Փառատոնի մթնոլորտը տպավորիչ է եւ ոգեշնչող: Այստեղ ժամանում են առաջին մեծության աստղեր. այգով զբոսնելիս հանկարծ կարող ես հանդիպել Գոտյե Կապյուսոնին, Յուջա Վանգին, կամ զրույցով տարված Միշա Մայսկիին եւ Պինկաս Ցուկերմանին:
Պան-Կովկասյան նվագախմբում նվագելը հեշտ գործ չէ: Շատ բարդ ծրագիր ունենք, որում ընդգրկված են սիմֆոնիաներ եւ կոնցերտներ մենակատարների հետ: Սակայն անչափ ուրախալի է, որ օր օրի ավելի հեշտությամբ ենք հաղթահարում բարդությունները:
Նվագախմբում շատ ենք մտերմացել Վրաստանի եւ Ուկրաինայի երաժիշտների հետ, համոզված եմ՝ կյանքի ընկերներ եմ ձեռք բերել: Ուրախ եմ, որ կարողացել ենք նրանց համար որոշ չափով բացահայտել Հայաստանը, Արցախը, ծանոթացնել մեր պատմության հետ:
Չնայած նվագախմբի անդամների աշխատանքն իսկապես լուրջ եւ պատասխանատու է, Park Hotel-ում իրապես երիտասարդական մթնոլորտ է. տարիքը եւ զվարճանալու ցանկությունը իրենցն ասում են: Երեկոյան համերգներից հետո երիտասարդները դեռ երկար ժամանակ զրուցում են, երգում, կիթառ նվագում։ Մասնակիցներից շատերն այստեղ են արդեն երկրորդ կամ երրորդ անգամ են գալիս եւ գնահատում են իրենց ընկերությունը։
Ստեֆան Բուլիգո, 22 տարեկան, կլառնետ
Ես Ուկրաինայի Ռովնո քաղաքից եմ։ 5 տարի սովորել էի Կիեւում, հիմա սովորում եմ Լոնդոնում։
Երկրորդ անգամ եմ ժամանում փառատոնին եւ հիացած եմ երաժիշտներով ու դիրիժորներով։ Անցյալ տարվանից շատ ընկերներ ունեմ այստեղ:
Սամվել Դավթյան, 20 տարեկան, տրոմբոն
Ամեն օր գիտելիքների հսկայական ծավալ ենք ստանում եւ մեկ ամսվա ընթացքում մասնագիտական շատ մեծ աճ ենք գրանցում: Ամեն օր ունենում ենք երկու փորձ՝ յուրաքանչյուրը երեք ժամ տեւողությամբ: Նաեւ պարապում ենք առանձին խմբերով՝ պղնձափողայիններ, փայտե փողայիններ եւ լարային գործիքներ:
Պարապմունքներից դուրս լինում են հետաքրքիր միջոցառումներ: Վերջերս կայացավ սեղանի թենիսի առաջնությունը: Բացի այդ, Radisson Collection հյուրանոցի տարածքում հիանալի լողավազան կա։ Նաեւ գնացել Թբիլիսի, այլ էքսկուրսիաներ ենք ունեցել:
Սամվել Դավթյանը Սամվել Դավթյանը
Նախորդ տարվանից հինգ ընկեր ունեմ նվագախմբում, որոնց հետ ողջ տարվա ընթացքում ամուր կապ ենք պահպանել: Ի դեպ, նրանցից մեկի շնորհիվ որոշեցի ուսումս արտերկրում շարունակել: Ստեֆանը խորհուրդ տվեց ուժերս փորձել՝ արդյունքում ընդունվեցի Լոնդոնի թագավորական երաժշտական ակադեմիա, եւ այնպես ենք հաջողացրել, որ նույն սենյակում են ապրելու:
Այստեղ շատ է սրվում հայրենասիրության զգացումը, ինչը բնական է, քանի որ ապրում ենք այն երկրների ներկայացուցիչների հետ, որոնք Հայաստանի հետ հարաբերություններ չունեն: Բայց բոլորս էլ գիտակցում ենք, որ առաջին հերթին գտնվում ենք այստեղ որպես երաժիշտ եւ հավաքվել ենք ինչ-որ բան միասին ստեղծելու համար: Չեմ կարող ասել, որ սերտ ընկերական հարաբերություններ ունենք, բայց ամեն ինչ հանդարտ ու հանգիստ է, կոնֆլիկտային իրավիճակներ չեն լինում:
Ցինանդալիից բոլորը հուզված են հեռանում. դժվար է բաժանվել միմյանցից եւ այս տեղից:
Դիանա Սարգսյան, 24 տարեկան, ջութակ
Փառատոնին մասնակցում եմ երրորդ անգամ: Առաջին տարին եկա լսումներից հետո, հաջորդ տարիներին՝ արդեն կազմակերպիչների հրավերով: Նվագախմբում նվագելու հսկայական փորձ ձեռք բերեցի, որը մինչ այդ չունեի: Այսօր ես «Կանդինսկի» սիմֆոնիկ նվագախմբի կոնցերտմայստեր եմ։
Նվագախմբում մթնոլորտը հանգիստ է, այստեղ ժամանելուն պես կարողանում ենք կտրվել մերօրյա իրականությունից եւ մտածել միայն երաժշտության մասին:
Ադրբեջանի եւ Թուրքիայի երաժիշտների հետ սերտ շփում չկա, սակայն ոչ մի բարդություն էլ չի ծագում: Շատերի հետ հանդիպում ենք երրորդ տարին անընդմեջ, նվագախմբում իրար կողք ենք նստում եւ անհրաժեշտության դեպքում օգնում ենք միմյանց:
Դիանա Սարգսյանը Դիանա Սարգսյանը
Շատ մտերիմ ենք Ղազախստանի եւ Վրաստանի երաժիշտների հետ: Նաեւ կապ ենք պահպանում նախկին մասնակիցների հետ՝ պարբերաբար խմբակային տեսազանգեր ենք կազմակերպում եւ հիշում միասին անցկացված հրաշալի օրերը:
Այս տարի փառատոնի ավարտից հետո մեզ հնարավորություն կընձեռվի անվճար հայտ ներկայացնել Վերբյեի փառատոնին մասնակցելու համար եւ երաշխավորող նամակներ ունենալ կազմակերպիչներից: Իհարկե, կօգտվեմ այս շանսից եւ կփորձեմ ուժերս:
Լիանա Գեւորգյան, 24 տարեկան, փող
Առաջին անգամ եմ մասնակցում այս փառատոնին եւ չէի պատկերացնում, որ նվագախմբում այդքան բարձր մակարդակի երաժիշտներ են նվագում:
Լիանա Գեւորգյանը Լիանա Գեւորգյանը
Այստեղ լավագույն դասախոսների վարպետաց դասերին հաճախելու եզակի հնարավորություն ունենք: Դրանք շնորհիվ ամեն մանրուք պարզ եւ ընկալելի է դառնում:
Սոնա Թուրաբյան, 27 տարեկան, ալտ
Փառատոնին առաջին անգամ եմ մասնակցում, բայց նախկինում էլ էի ուժերս փորձել։ Շատ ուրախ եմ, որ անհաջող լսումներից հետո չնահանջեցի եւ չհրաժարվեցի նվագախմբում հայտնվելու մտքից:
Սոնա Թուրաբյանը Սոնա Թուրաբյանը
Սա անգնահատելի փորձ է եւ մեծ բավականություն: Հուսով եմ, որ մյուս տարի կրկին կլինեմ այստեղ:
Օգոստոսի 31-ից սեպտեմբերի 10-ը Պան-Կովկասյան նվագախումբը 5 համերգ է տվել այնպիսի վաստակավոր դիրիժորների ղեկավարությամբ, ինչպիսիք են Ջանանդրեա Նոսեդան եւ Մանֆրեդ Հոնեկը։
Նվագել են Չայկովսկու, Բրամսի, Բեթհովենի, Դվորժակի, Շումանի սիմֆոնիաները, ինչպես նաեւ համերգներ մենակատարների հետ. երիտասարդ երաժիշտների հետ միասին նույն բեմերում հանդես են եկել Եֆիմ Բրոնֆմանը, Գոտիյե Կապյուսոնը, Լիզա Բատիաշվիլին, Մաո Ֆուդզիտան, Ագվուստին Հադելիխը, Ամիխայ Գրոսը։
Բերժան Բակդաուլետ, 27 տարեկան, տուբա
Աշխատում եմ «Աստանա բալետ» թատրոնում։ Առաջին անգամ եմ փառատոնին եւ ուրախ եմ նվագել շատ լավ երաժիշտների հետ նման հյուրընկալ մթնոլորտում: Երեք ստեղծագործություններում եմ ընդգրկված, բայց ներկա եմ լինում նաեւ մնացած փորձերին։ Ամենակարեւորը հայտնի դիրիժորների հետ աշխատելն է։ Ջանանդրեա Նոսեդայի հետ նվագելը շատ հեշտ է, նա ամբողջությամբ տրվում է նվագախմբին, երաժիշտներն էլ ի պատասխան նույնն են անում։
Ընկերացել ենք Հայաստանի ներկայացուցիչների հետ, նրանք նույնիսկ փորձում էին ինձ հայերեն սովորեցնել, որի հնչեղությունը շատ եմ սիրում։ Անպայման կապի մեջ կմնանք, հուսանք, կհանդիպենք հաջորդ Tsinandali Festival փառատոնին:
Փառատոնի ավարտից հետո նախատեսում եմ դիմել Վերբիե ակադեմիա սովորելու համար, միշտ ցանկացել եմ սովորել լավագույններից եւ փողային գործիքների եվրոպական դպրոցը Ղազախստան բերել։
Պան-Կկովկասյան սիմֆոնիկ նվագախումբը մասնակիցների հստակ քանակ չունի. ամեն ինչ կախված է տվյալ տարվա ծրագրից եւ ռեպերտուարի համար կարեւոր գործիքներից։ Չկան նաեւ սահմանափակումներ ամեն երկրից մասնակիցների քանակի վերաբերյալ՝ որոշիչ գործոնը երաժշտի նվագելու որակն է:
Դավիթ Դարբինյան, 28 տարեկան, կլառնետ
Ծնվել եմ Թբիլիսիում, այժմ ապրում եմ Բելգիայում, սովորում եմ Բրյուսելում։ Ծինանդալիում եղել էի անցյալ տարի եւ այս անգամ հրավեր ստացա կազմակերպիչներից։ Այստեղ ամեն ինչ ամենաբարձր մակարդակի վրա է, աշխույժ մթնոլորտ է, երաժշտությունն ապրում է օդում։ Ամեն րոպե մենք զգում ենք միմյանց փոխօգնությունը։
Փառատոնն ինձ տվեց լավ երաժիշտների եւ հայտնի դիրիժորների հետ աշխատելու հսկայական փորձ։ Բոլորս շատ ենք կատարելագործվել մասնագիտական առումով։ Բացի այդ, անցյալ տարի փառատոնին մասնակցությանս շնորհիվ մեծ զեղչ ստացա նոր գործիք գնելու համար. իմանալով Նյու Յորքի մրցույթում իմ հաղթանակի մասին՝ նվագախմբի ներկայացուցիչներից մեկը կապվեց կլառնետ արտադրող ընկերության հետ եւ նրանք ինձ շատ լուրջ զեղչ տրամադրեցին։
Այս տարվա փառատոնում նվագախմբի լավագույն ելույթներից էր սեպտեմբերի 6-ի համերգը։ Առաջին մասում 24-ամյա ճապոնացի դաշնակահար Մաո Ֆուդզիտան նվագախմբի հետ կատարեց Շոպենի երկրորդ դաշնամուրային համերգը։ Մաո Ֆուդզիտայի զարմանահրաշ խաղը կարելի է բնութագրել որպես «ջրաներկային»՝ տարբեր խտության եւ թանձրություն վրձնախազերով, բայց նրբության ու թափանցիկության պահպանմամբ: Միաձուլվելով մենակատարի հետ՝ նվագախմբին հաջողվեց ամբողջությամբ զգալ զգացմունքների ողջ դինամիկան։
Մաո Ֆուդզիտան Մաո Ֆուդզիտան
Երկրորդ մասում հնչեց Դվորժակի 8-րդ սիմֆոնիան՝ լցված վեհանձնությամբ, մելամաղձոտությամբ եւ լույսով։
Մանֆրեդ Հոնեկը՝ չզսպելով անկեղծ ժպիտը, հրավիրում է նվագախմբի կոնցերտմայստեր Գրիգորի Համբարձումյանին խոնարհվելու հանդիսատեսի առջեւ, հանդիսատեսը երկար բաց չի թողնում արտիստներին, իսկ երաժիշտները՝ ազատություն տալով զգացմունքներին, գրկում եւ շնորհավորում են միմյանց հենց բեմի վրա։ Ոչ ոք կասկած չունի՝ այսօր երկար ու դժվարին վերելքից հետո եւս մեկ մեծ գագաթ են նվաճել։
Գրիգորի Համբարձումյան, 23 տարեկան, ջութակ
Ես Ուկրաինայից եմ, ազգությամբ հայ, ապրում եւ սովորում եմ Գերմանիայում։
Երրորդ անգամ մասնակցում փառատոնին։ Առաջին անգամ եկել էի 2019 թվականին, որից հետո ինձ մշտապես հրավիրում են, ինչի համար շատ ուրախ եմ։ Առաջին փառատոնի ժամանակ գրեթե անփորձ էի, իսկ անցյալ տարի արդեն փառատոնի փակման կոնցերտմայստերն էի (Վիլդե Ֆրանգի հետ կատարեցինք Շոստակովիչի ջութակի համերգը)։
Նախապես չգիտեի, որ այս տարի երկու կոնցերտմայստերներից մեկն եմ լինելու։ Երբ գալիս ենք այստեղ, նստատեղերի մրցույթ ենք նվագում եւ հաջորդ օրը տեսնում ենք ցուցակները։
Գրիգորի Համբարձումյանը Գրիգորի Համբարձումյանը
Ծինանդալիում հիանալի մթնոլորտ է. բոլորը աներեւակայելի տաղանդավոր են, կենսուրախ, բարի, այստեղ գտնվելը հաճույք է: Մենք ձեռք ենք բերում անգնահատելի գիտելիքներ եւ խորհուրդներ, որոնք կիրառելու ենք ողջ կյանքի ընթացքում:
Ցանկանում եմ խորին երախտագիտություն հայտնել կազմակերպիչներին, որոնք ամեն ինչ արեցին, որ մենք մեզ հնարավորինս հարմարավետ զգանք։ Ամեն տարի անհամբեր սպասում ենք օգոստոսին՝ կրկին այստեղ վերադառնալու համար։

Читайте также: Tsinandali Festival: Триумф музыки в историческом имении
Ежедневные 6-часовые репетиции, разбор и анализ сложнейших партитур, занятия и мастер-классы с наставниками и менторами. И результат - блистательные концерты, восторженные отклики, похвала от именитых дирижеров и солистов и открывающиеся перспективы для дальнейшей профессиональной деятельности.
Пан-Кавказский молодежный симфонический оркестр является, пожалуй, самой важной и особой составляющей Tsinandali Festival. С 2019 года молодые и одаренные музыканты из Армении, Грузии, Украины, Азербайджана, Турции, Казахстана и Туркмении, пройдя предварительные прослушивания, приезжают в Цинандали, живут в специально построенном для них «Парк Отеле» и за месяц успевают не только «впитать» в себя бесценные знания и опыт, но и в очередной раз доказать: музыка интернациональна и не признает вражды и агрессии.
В этом году в Пан-Кавказском оркестре Армению представляли 6 музыкантов: Нарек и Айк Экекяны, Самвел Давтян, Диана Саркисян, Лиана Геворкян и Сона Турабян.
Нарек Экекян, 19 лет, виолончель
На фестиваль я приезжаю уже во второй раз. Впервые я оказался в Пан-Кавказском оркестре в 2019 году. Мне было 15 лет и меня приняли в качестве исключения (возраст оркестрантов- от 18-28 лет-ред.). Тогда я учился в музыкальной школе им. Саят-Нова, сидел на уроке сольфеджио, когда позвонил отец и спросил, смогу ли я через 10 минут принять участие в прослушивании? Конечно, я отпросился с урока, побежал в консерваторию и отыграл требуемую программу. Через некоторое время мне пришло приглашение.
Нарек Экекян Фото: Медиамакс
В этом году мы приехали с братом, он играет на гобое. Айк поступил в Ереванскую государственную консерваторию (где я учусь на втором курсе) и параллельно с этим – в Кельнскую высшую школу музыки.
Атмосфера на фестивале особенная и вдохновляющая, сюда приезжают звезды первой величины: в парке вдруг можешь увидеть Готье Копюсона, Юджу Ванг, или занятых беседой Мишу Майского и Пинкаса Цукермана.
Играть в Пан-Кавказском оркестре непросто. У нас очень сложная программа, в которую включены симфонии и концерты с солистами. Но безмерно радует, что с каждым днем нам все легче удается преодолевать трудности.
Мы очень сблизились с ребятами из Грузии и Украины, уверен, что я приобрел друзей на всю жизнь. Я рад, что нам в некоторой степени удалось раскрыть для них Армению, Арцах, познакомить с нашей историей.
Атмосфера в Парк Отеле типично молодежная, несмотря на всю серьезность деятельности, возраст и желание «потусить» никто не отменял, вечерами, даже после концертов, ребята еще долго не расходятся, общаются, поют, играют на гитаре. Многие участники здесь уже во второй или третий раз и искренне дорожат дружбой.
Стефан Булыго, 22 года, кларнет
Я из украинского города Ровно. 5 лет проучился в Киеве, сейчас учусь в Лондоне.
На фестиваль я приехал во второй раз и в восторге от музыкантов, дирижеров. У меня здесь много друзей еще с прошлого года и здорово, что есть к кому возвращаться.
Самвел Давтян, 20 лет, тромбон
Подобный опыт однозначно выделяет нас среди сверстников, поскольку даже за день мы получаем огромный опыт и знания, а за месяц проживания тут мы чувствуем, насколько выросли в профессиональном плане. Каждый день у нас две репетиции -каждая по три часа. Еще мы занимаемся отдельными оркестровыми группами - струнники, деревянные духовые и медные духовые.
Вне репетиций скучать не приходится. Недавно у нас прошли соревнования по настольному теннису, кроме на территории Radisson Collection есть прекрасный бассейн. У нас также была поездка в Тбилиси и другие экскурсии.
Самвел Давтян Фото: Медиамакс
С прошлого года у меня здесь пятеро друзей и благодаря одному из них я решил продолжить учебу за границей. Стефан подал мне идею попробовать свои силы, в результате чего я поступил в Лондонскую королевскую академию музыки и мы даже смогли устроить так, что будем жить в одной комнате.
Чувство патриотизма здесь очень обостряется. Это естественно, поскольку мы играем в том числе с ребятами из стран, с которыми у Армении нет отношений, но все мы осознаем, что находимся на фестивале прежде всего в качестве музыкантов и вместе участвуем в создании чего-то важного. Не могу сказать, что у нас тесные дружеские отношения, но все более чем спокойно, никаких конфликтных ситуаций не возникает.
Отсюда все уезжают с комом в горле: трудно расставаться с друзьями, с этим местом.
Диана Саргсян, 24 года, скрипка
В фестивале я принимаю участие уже в третий раз. В первый год приехала сюда после прослушиваний, после - уже по приглашению организаторов. Здесь я получила огромный опыт работы в оркестре, которого у меня прежде не было. Сегодня я концертмейстер симфонического оркестра «Кандинский».
Обстановка в оркестре очень спокойная, приезжая сюда, удается думать только о музыке. С музыкантами из Азербайджана и Турции близкого общения у нас нет, но и не возникает никаких сложностей: со многими из них мы уже встречаемся в третий раз, сидим рядом в оркестре и при необходимости помогаем друг другу.
Диана Саргсян Фото: Медиамакс
Мы очень дружны с музыкантами из Казахстана и Грузии. Также поддерживаем связь с бывшими участниками, которые уже не подходят по возрасту – периодически устраиваем видео-звонки из Цинандали и ностальгируем.
В этом году после окончания фестиваля у нас будет возможность бесплатно подать заявки для участия в фестивале «Вербье» и получить рекомендационные письма от организаторов. Конечно, я воспользуюсь этим шансом и попробую свои силы.
Лиана Геворгян, 24 года, труба
Это мое первое участие в фестивале и, признаюсь, я не представляла, что в оркестре играют музыканты такого высокого уровня.
Лиана Геворгян Фото: Медиамакс
Здесь у нас есть редкая возможность посещать мастер-классы с участием лучших педагогов. Начинаешь по новому разучивать музыкальные произведения, каждая деталь становится доступной и понятной. День ото дня я ощущаю свой профессиональный рост.
Сона Турабян, 27 лет, альт
На фестивале я впервые, но пробовала свои силы и прежде. Я очень рада, что не сдалась после неудачных прослушиваний и не отказалась от мысли очутиться здесь.
Сона Турабян Фото: Медиамакс
Это незаменимый опыт и огромное удовольствие, надеюсь приехать сюда и в будущем году.
С 31 августа по 10 сентября Пан-Кавказский оркестр отыграл 5 концертов под управлением таких мастистых дирижеров, как Джанандреа Нозеда и Манфред Хонек.
В репертуар были включены симфонии Чайковского, Брамса, Бетховена, Дворжака, Шумана, а также концерты с солистами: вместе с молодыми музыкантами на одной сцене выступили Ефим Бронфман, Готье Капюсон, Лиза Батиашвили, Мао Фудзита, Агвустин Хаделих, Амихай Гросс.
Бержан Бакдаулет, 27 лет, туба
Я работаю в театре «Астана Балет». Я впервые на фестивале, и я счастлив играть с очень хорошими музыкантами в такой приветливой атмосфере. Я задействован в трех произведениях, но присуствую и на остальных репетициях. Самое главное - работа с знаменитыми дирижерами. С Джанандреа Нозеда очень легко играть, он полностью отдается оркестру и музыканты делают то же в ответ.
Мы подружились с ребятами из Армении, они даже меня пытаются научить армянскому языку, звучание которого мне очень нравится. Обязательно будем поддерживать связь, надеюсь, до следующей встречи на Tsinandali Festival.
После завершения фестиваля планирую подать заявку на обучение в академии «Вербье», мне всегда хотелось учиться у лучших и привезти европейскую школу медных духовых инструментов в Казахстан.
В Пан-Кавказском симфоническом оркестре нет точного количества участников: все зависит от программы данного года и инструментов, которые важны для репертуара. Нет и строгих ограничений численности участников по странам - решающим фактором является качество игры музыканта.
Давид Дарбинян, 28 лет, кларнет
Я родился в Тбилиси, сейчас живу в Бельгии, учусь в Брюсселе. В Цинандали я был в прошлом году и на этот раз уже получил приглашение от организаторов. Здесь все на самом высоком уровне, живая атмосфера, музыка витает в воздухе. Каждую минуту мы чувствуем взаимопомощь друг друга.
Фестиваль дал огромный опыт работы с хорошими музыкантами, контакты с известными дирижерами. Мы все очень подтянулись в профессиональном плане. Кроме того, благодаря участию в фестивале в прошлом году я получил огромную скидку на покупку нового инструмента: узнав о моей победе на конкурсе в Нью-Йорке, коуч нашей оркестровой группы связался в фирмой-производителем кларнета, на котором я играл, и мне предоставили впечатляющую скидку.
Одним из лучших выступлений оркестра на фестивале этого года стал концерт 6 сентября. В первом отделении 24-летний японский пианист Мао Фудзита исполнил второй фортепианный концерт Шопена с оркестром. Удивительныю игру Мао Фудзита можно охарактеризовать как «акварельную», с вырисовывающимися мазками разной плотности и густоты, но с неизменным сохранением тонкости и прозрачности. Слившись с солистом, оркестру удалось полностью прочувствовать всю динамику чувств.
Мао Фудзита Фото: Медиамакс
Во втором отделении прозвучала 8-я симфония Дворжака, наполненная благородством, элегичностью, светом.
Манфред Хонек не сдерживает искренней улыбки, приглашает на поклон концертмейстера оркестра - Григория Амбарцумяна, зрители еще долго не отпускают артистов, сами же музыканты, давая волю эмоциям, обнимаются и поздравляют друг друга прямо на сцене. Ни у кого не возникает сомнений: сегодня, после долгого и трудного восхождения, была покорена еще одна большая вершина.
Григорий Амбарцумян, 23 года, скрипка
Я из Украины, армянин, живу и учусь в Германии.
На фестивале я в третий раз. В первый раз приехал в 2019 году, с тех пор меня приглашают,чему я очень рад. На первом фестивале я был практически без опыта, а в прошлом году уже был концертмейстером на закрытии фестиваля (мы исполнили скрипичный концерт Шостаковича с Вильде Франг).
Григорий Амбарцумян Фото: Медиамакс
О том, что буду одним из двух концертмейстеров в этом году, заранее я не знал. Приезжая сюда, мы играем конкурс на места и на следующий день видим списки с рассадкой.
В Цинандали просто потрясающая атмосфера: ребята невероятно талантливые, веселые, добрые, находиться тут одно удовольствие. Мы получаем бесценные знания и советы, которые будут применимы на протяжении всей жизни.
Хочу выразить огромную благодарность организаторам, сделано все, чтобы нам было максимально комфортно. Каждый год мы с нетерпением ждем августа, чтобы вернуться сюда вновь.