Խիստ տարբերվող արտաքինով ճապոնացի վանականին Երեւանում ու նաեւ Հայաստանի այլ քաղաքներում արդեն շատերն են ճանաչում: Բուդհայականության Ուսմունքի վանական Քանշին Իկեդան տարիներ շարունակ շրջում է աշխարհի տարբեր երկրներով՝ հնչեցնելու խաղաղության ձայնը:
Նա Մեդիամաքսին պատմել է իր ուխտի, ճանապարհորդությունների ու Հայաստանում անցկացրած օրերի մասին:
Վանական դառնալու որոշումը
Քանշին Իկեդան շրջում է Հայաստանի տարբեր քաղաքներով՝ հիմնականում ոտքով: Ձեռքին միշտ թմբուկ հիշեցնող երաժշտական գործիք է, որին հարվածելով էլ հնչեցնում է բուդհայական մանտրան՝ հանուն աշխարհում խաղաղության հաստատման:
Քանշին ԻկեդանԼուսանկարը` Մեդիամաքս
Նրան արդեն ճանաչող անցորդները հայերենով բարեւում են, փորձում զրույցի բռնվել: Իկեդան թեեւ չի հասկանում՝ ինչ են ասում, բայց մշտապես յուրաքանչյուրին ի պատասխան մի քանի անգամ ասում է «thank you» (շնորհակալություն): Բարդ կլինի պարզապես հաշվել, թե այդ բառն օրական քանի անգամ է հնչում նրա շուրթերից: Անգամ հայերեն «շնորհակալություն» բառն է սովորել, որ հենց հայերիս հաճախ երկար է թվում արտաբերելու համար:
Իկեդան ծնվել ու մեծացել է Ճապոնիայում: Պատմում է, որ թեեւ իր ընտանիքում վանականներ չեն եղել, տատիկն ու մայրը հաճախ էին վանք այցելում:
«Երբ 10 տարեկան էի, տատիկս առաջին անգամ ինձ եւս տարավ բուդհայական վանք, եւ ես խորը կապ զգացի Բուդհայի հետ: Համալսարանն ավարտելուց հետո արդյունաբերական ոլորտի մի կազմակերպությունում էի աշխատում: Այդ տարիներին Բուդհայականության վերաբերյալ մի գիրք գնեցի գրախանութից եւ սկսեցի ինքնուրույն Ուսմունք սովորել: 2 տարի անց՝ 28 տարեկանում, վանք այցերիցս մեկի ժամանակ հստակ որոշում կայացրի՝ դառնալ վանական»,- պատմում է Իկեդան:
Ճանապարհորդություն՝ խաղաղության հնչյուններով
Տարիներ շարունակ Տոկիոյում Ուսմունքի պրակտիկայից հետո Իկեդան որոշում է 2017 թվականից ճանապարհորդել տարբեր երկրներով՝ իր աղոթքները աշխարհի տարբեր ծայրերում հնչեցնելու համար:
Նա եղել է ԱՄՆ-ում, Մեծ Բրիտանիայում, Ավստրիայում, Իտալիայում, Ֆրանսիայում, աֆրիկյան մի շարք երկրներում: Երբեմն քայլել է Ուսմունքի իր ճյուղի հետեւորդ եղբայրների հետ, երբեմն էլ միայնակ: Մասնակցել է տարբեր հոգեւոր արարողակարգերի, նաեւ խաղաղության ստուպաների կառուցմանը տարբեր երկրներում:
2019-ին Նեպալում լինելուց հետո Հնդկաստան է այցելել, որտեղ միացել է Jal Jagat մեկամյա խաղաղության համաշխարհային քայլերթին՝ Հնդկաստանից դեպի Շվեյցարիա:
Կորոնավիրուսի պատճառով ուխտավորներից շատերն իրենց երկրներ են վերադարձել, մինչդեռ Իկեդան եւ մի քանի ընկերներ շարունակում են իրենց առաքելությունը:
Գիշերակաց՝ բաց երկնքի տակ
Մարտ ամսից Հայաստանում լինելով՝ նա հասցրել է լինել Գյումրիում, Սպիտակում, Իջեւանում, Սեւանում եւ մի շարք այլ քաղաքներում: Հիմնականում ոտքով է քայլում, սակայն հաճախ բարի մարդիկ մեքենայով որոշակի ճանապարհ տանում են:
«Նորավանքում մի բարի կնոջ հանդիպեցի, որ թղթի վրա ինձ համար հայերենով գրեց հետեւյալը. «Կարո՞ղ եմ ձեր տանը մնալ մեկ գիշեր»: Այս թուղթը ցույց եմ տալիս տեղացիներին, եւ հաճախ մարդիկ շատ բարի են գտնվում իմ նկատմամբ, ներս են հրավիրում, թույլ տալիս, որ ցնցուղ ընդունեմ, իրենց տանը գիշերեմ»,- պատմում է վանականը:
Իկեդան պատմում է, որ հաճախ քարանձավներում կամ պարզապես բաց երկնքի տակ է քնում՝ քնապարկում: Երբեմն էլ ճանապարհին լքված տներ են հանդիպում, որ իր համար կացարան են դառնում:
«Հայերն անչափ հյուրասեր են ու շատ բարի են իմ նկատմամբ: Երբեմն պայուսակս շատ է ծանրանում սննդի նվիրատվությունից, քանի որ մարդիկ միշտ բանջարեղեն, լավաշ եւ այլ մթերքներ են հյուրասիրում, հաճախ նաեւ գումար են նվիրաբերում: Ես իսկապես շատ եմ գնահատում այս վերաբերմունքն ու խորապես երախտապարտ եմ»,- ասում է նա:
«Մանտրան նման է դեղամիջոցի»
Երաժշտական գործիքը, որ միշտ ուղեկցում է վանականին, պատրաստվում է Ճապոնիայում: Դրա մակերեսի վրա հետագայում վանականներն իրենց աղոթքներն են գրում:
Իկեդայի գործիքի վրա գրված է Na Mu Myo Ho Ren Ge Kyo մանտրան, որ դժվարություններին երբեք չզիջելու եւ տառապանքները հաղթահարելու խոստում է: Դա նաեւ ուխտ է օգնելու մյուսներին բացահայտելու այս սկզբունքն ու հասնելու երջանկության:
«Մանտրայի էությունը հնարավոր չէ բացատրել, որովհետեւ այն ամբողջապես հոգեւոր է: Դա նման է դեղամիջոցի: Դու հավատում ես բժշկին, խմում նրա տված դեղն ու առողջանում, այդպես էլ մանտրայի դեպքում է՝ խորը հավատով արտասանված մանտրան բուժում է ու վերացնում տառապանքը»,- ասում է Իկեդան:
Պատերազմից ազատ քաղաքակրթություն
Իկեդան ասում է, որ թեեւ անձամբ պատերազմի միջով չի անցել, բայց լավ ծանոթ է պատմությանն ու գիտի պատերազմների պատճառած տառապանքների մասին: Նա նաեւ տեղեկացված է Հայոց ցեղասպանության ու Ղարաբաղյան հակամարտության մասին, որի համար էլ անչափ կարեւորում է Հայաստանում իր աղոթքը հնչեցնելը:
«2011 թվականին Ճապոնիայում տեղի ունեցած երկրաշարժի հետեւանքով Ֆուկուսիմայի ատոմակայանը վնասվել էր, որը մեծ վնաս հասցրեց մարդկանց ու բնությանը: Աչքիս առաջ ունենալով այս ողբերգությունը՝ հուլիսի վերջին ցանկանում էի Մեծամոր այցելել, որտեղ եւս ատոմակայան կա: Ճանապարհին ինձ կանգնեցրեց ոստիկանն ու տարավ ոստիկանական բաժանմունք, որտեղ երկարատեւ հարցաքննության ենթարկվեցի: Երբ դուրս եկա բաժանմունքից, արդեն բավականին ուշ էր, եւ չգիտեի՝ որտեղ եմ գիշերելու: Մի բարի կին ոստիկան ուտելիք եւ գումար նվիրաբերեց, նաեւ ծանոթացրեց ինձ սոցիալական աշխատող կնոջ հետ, որն էլ ինձ կացարանով եւ սննդով ապահովեց: Անչափ գնահատում են նրանց բարությունը»,- պատմում է Իկեդան՝ հավելելով, որ թեեւ 2 կմ հեռավորությունից, բայց այնուամենայնիվ ավարտին է հասցրել իր աղոթքը Մեծամորի ատոմակայանի համար:
Ճապոնացի վանականը նաեւ շատ կարեւոր է համարում իր հոգեւոր Ուսուցիչ Նիչիդատու Ֆուջիի պատգամի տարածումը, որ հետեւյալն է. «Քաղաքակրթություն չի նշանակում ունենալ էլեկտրականություն, ինքնաթիռներ կամ ատոմային ռումբեր: Քաղաքակրթություն նշանակում է չսպանել եւ չավիրել, պատերազմներ չհրահրել: Քաղաքակրթություն նշանակում է պահպանել փոխադարձ ջերմություն եւ հարգել միմյանց»:
«Խաղաղությունը կգա, եթե...»
«Մենք բոլորս նույն մարդ արարածն ենք՝ անկախ նրանից, թե որ երկրից ենք, ինչ Ուսմունքի կրող ենք, մենք եղբայրներ ենք ու պետք է խորը հարգանք ունենանք միմյանց նկատմամբ: Եթե մենք սիրենք ու հարգենք միմյանց, ի սրտե աղոթենք եւ հավատանք, խաղաղությունը կգա: Ես հավատում եմ դրան»,- ասում է Իկեդան:
Սահմանները բացվելուն պես ճապոնացի վանականը կհեռանա Հայաստանից՝ շարունակելու իր առաքելությունն այլ երկրներում: Նա պետք է նոյեմբերին Ճապոնիա վերադառնա, որպեսզի մասնակցի երկու մեծ բուդհայական արարողությունների:
«Ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել Հայաստանի բնակիչներին, գնահատում եմ նրանց բարությունն ու հույս ունեմ ապագայում կրկին լինել Հայաստանում»,- ավարտում է զրույցը Քանշին Իկեդան:

Many people in Yerevan and other cities of Armenia already know this Japanese monk with a distinguishing appearance. Buddhist monk Kanshin Ikeda has traveled the world for years to chant the voice of peace.
He has told Mediamax about his vow, travels, and the days spent in Armenia.
The decision to become a monk
Kanshin Ikeda travels to different cities of Armenia, mainly on foot. He always has a drum-like musical instrument with him, which he strikes and chants the mantra for the sake of world peace.
Kanshin Ikeda Photo: Mediamax
Passers-by, who already know him, greet him in Armenian and try to talk to him. Ikeda does not understand what they are saying but always replied "Thank you" several times in response to everyone. It will be difficult to count how many times a day he utters that word. He has even learned the word for "thank you" in Armenian- “shnorhakalutyun”, which Armenians themselves often consider too long to pronounce.
Ikeda was born and raised in Japan. He says that although there were no monks in his family, his mother and grandmother visited a Buddhist temple quite often.
“When I was 10 years old, my grandmother brought me to Buddhist temple for the first time and I felt a deep connection with Buddhism. After graduating, while working in the one company, I bought a book about Buddhism and started learning it by myself. 2 years later, at the age of 28, during one of my visits to the monastery, I made a clear decision to become a monk,” Ikeda has told Mediamax.
The journey with the sounds of peace
After years of spiritual practices in Tokyo, in 2017 Ikeda decided to travel abroad to raise his peace prayers around the world.
He has been to the United States, the United Kingdom, Austria, Italy, and a number of African countries. Sometimes he walked with other practitioners, sometimes alone. He has participated in various rituals over the years, as well as in the construction of Peace Pagodas in different countries.
In 2019, he went to India where he joined the campaign “Jai Jagat”, the one-year peace march from India to Switzerland, and traveled to Armenia afterwards.
Many of the pilgrims have returned to their home countries because of the coronavirus, while Ikeda and a few friends continue their mission.
Overnight in the open air
Living in Armenia since March, Ikeda has visited Gyumri, Spitak, Ijevan, Sevan, and a number of other cities. He usually walks, but sometimes, kind people drive him to his destination.
"I met a kind woman in Noravank Monastery, who wrote for me the following in Armenian on a piece of paper: "Can I stay at your house for one night?" I show this paper to the locals, and often people are very kind to me: they invite me in, let me take a shower, spend the night in their house,” tells the monk.
Ikeda says he often sleeps in caves or just in the open air using his sleeping bag. Sometimes he finds abandoned houses on the way that become a shelter for him.
"Armenians are very hospitable and very kind to me. Sometimes my bag becomes too heavy because of food donations. People always serve vegetables, lavash, other foods, and often donate money. I really appreciate this attitude towards me and I am deeply grateful for that," he says.
"Mantra is like medicine"
The musical instrument that always accompanies the monk was made in Japan. Later, he wrote on its surface the mantra “Na Mu Myo Ho Ren Ge Kyo”, which is a pledge to never yield to difficulties and to win over his suffering. It is also a vow to help others discover this principle in their own lives and achieve happiness.
"It is impossible to explain the essence of the mantra because it is completely spiritual. It's like medicine. You believe the doctor, you take the medicine he prescribes and you recover. The same is in the case of the mantra, the mantra uttered with deep belief heals and eliminates suffering,” says Ikeda.
War-free civilization
The Japanese monk says that although he personally did not face war, he is well-acquainted with history and knows about the sufferings caused by wars. He is also aware of the Armenian Genocide and the Nagorno-Karabakh conflict. This is one of the reasons he regards prayers for peace in Armenia as an important aspect.
"The earthquake in Japan in 2011 damaged the Fukushima nuclear power plant, which caused great damage to people and nature. Having witnessed this tragedy, at the end of July I wanted to visit Metsamor, where there is a nuclear power plant. On my way, a policeman stopped me and took me to a police station, where I was interrogated for a long time. When I left the police station, it was already late and I had no idea where I was going to pass the night. But one policewoman was so kind, she gave me food and donation, also introduced me to one social worker lady who gave me shelter and food. I highly appreciate their kindness,” recalls Ikeda, adding he still finished his prayer for the Metsamor nuclear power plant, but from the distance of 2 km.
The monk also considers it important to spread the message of his spiritual teacher Nichidatu Fujii message to people, which is as follows: “Civilization does not mean to have electric light or airplanes or nuclear bombs. Civilization means not killing people, not destroying things, not making war. Civilization means to hold mutual affection and to respect each other.”
“Peace will come if…”
"We are all the same human beings, no matter what country we are from, what beliefs we have, we are brothers and we should have deep respect for each other. If we love and respect each other, sincerely pray and believe, peace will come. I believe in that,” Ikeda assures.
As soon as the borders open, the Japanese monk will leave Armenia to continue his mission in other countries. He has to return to Japan in November to attend two major Buddhist ceremonies.
"I want to thank the people of Armenia. I appreciate their kindness and I hope to be in Armenia again in the future," concludes Kanshin Ikeda.