Սոալ Խոդիդաս Լեման եւ Արզնդան
Փետրվարի 25-ի լուսադեմին՝ ժամը 4-ին, բարեհաջող ավարտվեց 3-ամյա Արզնդայի վիրահատությունը։ Սրտի բնածին արատով եզդի աղջկա վիրահատությունը 10 ժամ է տեւել։
«Միափորոք սիրտը ամենաբարդ արատներից է։ Սրտի համարյա կեսը չի աշխատում։ Առանց վիրահատության այս մարդիկ կենսունակ չեն։ Այս արատի դեպքում սրտի կառուցվածը լիարժեք չես կարող վերականգնել, բայց վիրահատությունները, որ կատարվելու են էտապային, բավականին լավ արդյունք են ունենում»,-ասում է «Նորք Մարաշ» բժշկական կենտրոնի մանկական սրտաբանական կլինիկայի ղեկավար Հովհաննես Զոհրաբյանը։
Արզնդան արդեն լավ է, ինքնուրույն է շնչում։ Վերջնական արդյունքի հասնելու համար որոշակի պարբերականությամբ դեռ մի քանի վիրահատություն էլ պիտի կատարվի։
Արզնդան Արզնդան
Արզնդան Իրաքից է՝ եզդի փախստականների ընտանիքից։ 2014-ին, երբ «Իսլամական պետության» ահաբեկիչները մտան Սինջար, Արզնդայի մայրը, հետո նաեւ հայրը, 4-ամյա տղայի հետ, փախան։ Եզդիական մի գյուղից մյուսը տեղափոխվելով՝ հասան Զախու։
«Զախու էին եկել տարբեր գյուղերից փախած եզդիներ։ Նրանք ապրում էին փողոցներում՝ ճանապարհի եզրին։ Մենք էլ մի ծառի տակ էինք պատսպարվել։ Փորձում էին մեզ գոնե հացով ու ջրով ապահովել։ Շուրջ 3 տարի ապրեցինք մի ավերակում, որը տանիք չուներ, ցելոֆանապատեցինք, մեզ համար անկյուն  դարձրեցինք»,- պատմում է աղջկա մայրը՝ Սոալ Խոդիդաս Լեման։
Սոալ Խոդիդաս Լեման եւ Արզնդան Սոալ Խոդիդաս Լեման եւ Արզնդան
Արզնդան Զախու քաղաքում է ծնվել։ Առողջական խնդիրների մասին իմացել են 6 ամսականում։ Իրաքի բժիշկներն ասել են՝ ապրելու հույս չկա։ Նույն կարծիքին էին Թուրքիայի բժիշկները, բայց Անկարայում կատարած վիրահատությունից հետո Արզնդան հրաշքով փրկվում է։ Մեկ տարի անց երկրորդ վիրահատությունը պետք է արվեր, բայց ընտանիքը ֆինանսական միջոցներ չուներ։
Իրաքի փախստական եզդիների ամենամեծ խնդիրներն առողջապահությանն ու կրթությանն են վերաբերում։ Հայաստանի Ազգային ժողովի պատգամավոր, ազգությամբ եզդի Ռուստամ Բաքոյանն անձամբ է ծանոթացել դրանց՝ Իրաքի փախստականների ճամբար այցելության ժամանակ։ Պատգամավորն ասում է՝ պատասխանատվություն է զգում ոչ միայն Հայաստանի, այլեւ ամբողջ աշխարհի ու հատկապես Իրաքի եզդիների նկատմամբ, որոնք այսօր էլ ցեղասպանության են ենթարկվում։
Արզնդան, ԱԺ պատգամավորներ Ռուստամ Բաքոյանն ու Սոս Ավետիսյանը Արզնդան, ԱԺ պատգամավորներ Ռուստամ Բաքոյանն ու Սոս Ավետիսյանը
«Հայաստան վերադառնալուց հետո հանդիպեցի առողջապահության նախարարին, ներկայացրեցի իրավիճակը։ Նախնական պայմանավորվածությամբ՝ քայլեր էինք ձեռնարկում, որ վիրահատություններ կազմակերպելու նպատակով բժիշկներ գործուղենք Սինջար։ Բայց քանի որ Իրաքում քաղաքական իրադրությունը բավականին լարված է, չկարողացանք։
Մտածեցինք կյանքի համար վտանգավոր խնդիրներով երեխաներին տեղափոխել Հայաստան, այստեղ օգնել նրանց։ Նախարարն ասաց, որ այդ վիրահատությունները կկազմակերպվեն ինքնարժեքին մոտ գնով»,-պատմում է Ռուստամ Բաքոյանը։
Տեղափոխման, կեցության, վիրահատության ծախսերը հոգալու համար պատգամավորը դիմեց 2019թ. «Ավրորա» մրցանակի դափնեկիր Միրզա Դինային։ Եզդի ակտիվիստը 2007 թվականից օգնում է իրաքյան պատերազմից տուժած կանանց եւ երեխաներին, բուժման նպատակով նրանց տեղափոխում Գերմանիա։
Միրզա Դինային Երեւանում 2019 թվականին Միրզա Դինային Երեւանում 2019 թվականին
Միրզա Դնայիի ու նրա «Լյուֆթբրյուքե Իրաք» (Օդային կամուրջ Իրաք) կազմակերպության աջակցությամբ՝ փետրվարի 17-ին Արզնդան եկավ Հայաստան։
Վիրահատությունից առաջ Ռուստամ Բաքոյանի հետ այցելել էինք Արզնդային։ 3-ամյա աղջիկը պատգամավորին տեսնելուն պես՝ միանգամից աշխուժացավ։ Երկար գրկեց, հետո սկսեց խաղալիքները ցույց տալ։
Արզնդան եւ Ռուստամ Բաքոյանը Արզնդան եւ Ռուստամ Բաքոյանը
- Չի քնել, քեզ էր սպասում,- պատգամավորին է դիմում մայրը։ Ասում է՝ արդեն սովորել է հեռախոսով տեսազանգ անել։ Հենց կարոտում է, զանգում է Ռուստամին, խնդրում, որ գա։
Միջանցքով անցնելիս՝ հիվանդներն ու բժիշկները կիսաբաց դռնից ձեռքով են անում Արզնդային։ Նրա պատմությունը շատերին է հուզել։ Եզդի համայնքի, Իրաքի դեսպանատան ներկայացուցիչներն են այցելում նրանց, խաղալիքներ ու ծաղիկներ բերում։
«Ես եղել եմ այլ երկրների հիվանդանոցներում, ոչ մի տեղ մեզ այսքան սիրալիր չեն վերաբերվել, ինչպես՝ Հայաստանում։ Ես մայր եմ եւ գիտեմ երեխայի կյանքի գինը։ Ինձ նման շատ ծնողներ կան։ Իմ ամենամեծ ցանկությունն է, որ Ռուստամից ու Միրզա Դնայիից բացի լինել նաեւ այլ մարդիկ, պետություններ, Իրաքի, քրդական ինքնավարության ղեկավարները, որոնք կօգնեն այսպիսի երեխաներին, որովհետեւ սա կյանքի ու մահվան հարց է։
Մենք ուտելիքի եւ հագուստի կարիք չունենք։ Ցամաք հացով ու հին հագուստով կարող ենք ապրել, միայն թե հնարավոր լինի կյանքեր փրկել»,-ասում է Սոալ Խոդիդաս Լեման։
Արզնդայի տեղափոխմանն աջակցել են Իրաքում Հայաստանի դեսպանը, իրաքցի եզդի բարերար Ալի Էզդին, «Նորք Մարաշ» բժշկական կենտրոնը պատրաստակամություն է հայտնել երեխային ու մորը հիվանդանոցում պահել նաեւ հետվիրահատական շրջանում։
Արզնդան մեկն է այն բազմաթիվ երեխաներից, որոնց Իրաքի առողջապահական համակարգը չի կարող օգնել։ Ռուստամ Բաքոյանն ասում է, որ Արզնդայի օրինակով փորձում էին հասկանալ, թե ինչ խնդիրների, դժվարությունների կհանդիպեն, ինչպես կարող են հաղթահարել դրանք։ Հիմա ավելի վստահ են, ու շուտով կսկսեն զբաղվել մեկ այլ փոքրիկի բուժման հարցերով։
«Ուրախ կլինենք, եթե գտնվեն մարդիկ, ովքեր կցանկանան ներգրավվել այս ծրագրում, որպեսզի կարողանանք ավելի մեծ թվով կյանքեր փրկել։ Մենք բոլորի աջակցության, օգնության, ամեն մի լումայի կարիքն ունենք, որ կարողանանք եւս մի կյանք փրկել»։
Ապաքինվելուց հետո Արզնդան կվերադառնա Իրաք։ Բայց մի քանի տարի անց նրան դեռ երկու վիրահատություն է սպասվում։

MP Bakoyan teams up with Aurora Laureate Mirza Dinnayi to save 3-year-old Arznda from Iraq - Mediamax.am
11601 views
MP Bakoyan teams up with Aurora Laureate Mirza Dinnayi to save 3-year-old Arznda from Iraq
Arznda, Rustam Bakoyan, and Soal Khodidas Lema
Mirza Dinnayi in Yerevan in 2019
Arznda
Arznda and Rustam Bakoyan
Arznda, MPs Rustam Bakoyan and Sos Avetisyan
Soal Khodidas Lema and Arznda
Three-year-old Arznda’s operation ended at the dawn, at 4 a.m. on February 25. Born with a heart issue, Arznda needed a ten-hour surgery to live.
“A single ventricle is the most difficult heart defect. One half of the heart is not working. People with that defect need surgery to survive. You can’t restore the full structure of the heart in this case, but operations carried out in stages can be quite effective,” said Hovhannes Zohrabyan, head of Children’s Cardiology Clinic at Nork Marash Medical Center.
Arznda is already breathing on her own. She still needs several more surgeries, but for now, the girl is doing well.
Arznda Arznda
Arznda is from a refugee Yazidi family from Iraq. When Islamic State terrorists attacked Sinjar in 2014, Arznda’s parents and 4-year-old brother escaped the violence. Moving from one Yazidi village to another, they finally reached Zakho, a city in Iraq.
“Many Yazidi refugees came to Zakho. They lived in the streets, on the side of the road. We settled under a tree first, trying to get bread and water at least. Then, we lived in the ruins of a house for three years. It had no roof, so we put cellophane in its place to make the house somewhat habitable,” said Arznda’s mother, Soal Khodidas Lema.
Soal Khodidas Lema and Arznda Soal Khodidas Lema and Arznda
Arznda was born in Zakho. The family learned about her health issues when the girl was 6 months old. The doctors in Iraq said she had no chances of survival. The doctors in Turkey gave the same warning, but Arznda miraculously lived after the surgery in Ankara. She had to be operated again a year later, but the family did not have the means to pay for it.
The biggest issues that Yazidi refugees face in Iraq are healthcare and education-related. Member of the Armenian National Assembly, ethnic Yazidi Rustam Karoyan has learned about these challenges personally, when he visited the refugee camp in Iraq.
Arznda, MPs Rustam Bakoyan and Sos Avetisyan Arznda, MPs Rustam Bakoyan and Sos Avetisyan
“After I returned to Armenia, I met the Minister of Health and told him about the situation. Initially, we tried to send doctors to Sinjar to do the operations there, but the political situation in Iraq was rather tense and we were unable to execute that plan.
We started thinking of brining children with life-threatening conditions to Armenia to help them here. The Health Minister told me the surgeries would be done for almost cost price,” said Rustam Bakoyan.
Bakoyan reached out to Aurora Prize 2019 Laureate Mirza Dinnayi for help with transportation, accommodation, and surgery costs. Yazidi activist Dinnayi has been helping women and children, who suffered from the Iraq war, and taking them to Germany for treatment since 2007.
Mirza Dinnayi in Yerevan in 2019 Mirza Dinnayi in Yerevan in 2019
With support from Mirza Dinnayi and his Air Bridge Iraq foundation, Arznda arrived in Armenia on February 17.
We visited Arznda with Rustam Bakoyan before the surgery. As soon as the girl noticed him, she immediately cheered up, gave Bakoyan a long hug and then started showing him her toys.
Arznda and Rustam Bakoyan Arznda and Rustam Bakoyan
“She stayed up to see you,” Arznda’s mother told Bakoyan. According to her, the girl was already used to video calls and called the MP whenever she missed him.
As we passed through the corridor, patients and doctors waved at Arznda from behind half-open doors. Her story has moved many hearts: members of the Yazidi community and representatives of Iraqi Embassy visit Arznda, bring her toys and flowers.
“I’ve been to hospitals in other countries and we were never treated with such hospitality as here, in Armenia. I am a mother. I know the value of a child’s life,” said Soal Khodidas Lema.
Arznda’s family also received assistance from Ambassador of Armenia to Iraq and benefactor, ethnic Yazidi from Iraq Ali Ezdi. Nork Marash Medical Center agreed to host Arznda and her mother at the clinic in the post-surgery period.
Arznda is one of many children who cannot get help in Iraq’s healthcare system. According to Rustam Bakoyan, Arznda’s story has helped to understand what challenges and obstacles can occur in the process of getting the sick children the treatment they need. Now Bakoyan and others are more confident in their efforts, and they will try to help another child soon.
“We’ll be happy to see more people get involved, to be able to save more lives. We need all the help we can get, every penny counts,” he said.
When Arznda recovers from the operation, she will return to Iraq, but she will need two more surgeries a few years later.