Երեւան: Մեդիամաքս: Մեդիամաքս-ն այսօր ներկայացրել է «Շարժում 1988/25» գիրքը, որը նվիրված է Ղարաբաղյան Շարժման 25-ամյակին:
Գիրքը ստեղծված է համանուն նախագծի հիման վրա, որն ս.թ. փետրվար-մարտին իրականացվում էր Մեդիամաքս-ի կայքում:
Ինտերնետային նախագծի եւ գրքի գլխավոր հովանավորը «Ղարաբաղ Տելեկոմ» ընկերությունն է:
Այսօր Մեդիամաքս-ի գրասենյակում կայացած շնորհանդեսին ներկա էին գրքի հերոսներից մի քանիսը` Հանրային պալատի նախագահ Վազգեն Մանուկյանը, լրագրողներ Աննա Իսրայելյանն ու Տիգրան Հակոբյանը:
Վազգեն Մանուկյանը նշել է, որ Ղարաբաղյան Շարժումը շատ խորքային արմատներ ունի, որոնք գնում են դեպի 60-ական թվականներ, երբ առաջին անգամ Հայաստանում ցույցեր տեղի ունեցան:
Ըստ Վազգեն Մանուկյանի, Ղարաբաղյան Շարժման կարեւորագույն դերակատարությունն այն էր, որ այն օրինակ ծառայեց ԽՍՀՄ այլ հանրապետությունների համար, մասնավորապես` Բալթյան երկրների:
«Հայաստանում ժողովուրդը զգուշությունը կողք դրեց: Երբ սովետական բանակը մտավ Երեւան, մենք մտավախություն ունեինք, որ վաղը մարդիկ այլեւս փողոց դուրս չեն գա: Սակայն հաջորդ օրվա հանրահավաքին ավելի շատ մարդիկ եկան», - ասել է Վազգեն Մանուկյանը:
«Ինչ վերաբերվում է մեր ժողովրդին, ապա մենք երբեք նման միասնականություն չէինք ունեցել եւ այդպիսի մեծ երազանքի շուրջ չէինք համախմբվել: Այն ժամանակվա էներգետիկան ճիշտ օգտագործելու պարագայում մենք այսօր շատ ավելի մեծ հաջողություններ կունենայինք», - ասել է Վազգեն Մանուկյանը:
Լրագրող Աննա Իսրայելյանը նշել է, որ գրքի առավելությունն այն է, որ Ղարաբաղյան Շարժումը դիտարկվում է բոլոր կողմերից, ինչպես նրա առաջնորդների, այնպես էլ Շարժման շարքային մասնակիցների տեսանկյունից:
«Շարժումն իմ կյանքի ամենալուսավոր ժամանակաշրջանն էր: Մեդիամաքս-ին հարցազրույց տալու ժամանակ կասկած էի հայտնել, որ երբեւէ նմանատիպ զգացողություն կունենամ, սակայն նման ինչ-որ մի բան տեսա այս ամառը, երբ բողոքելով տրանսպորտի թանկացման դեմ, մարդիկ օգնում էին միմյանց, անվճար տեղափոխում էին անծանոթ մարդկանց ու պայքարում էին հանուն ինչ-որ բանի, այլ ոչ թե՝ դեմ», - ասել է Աննա Իսրայելյանը:
Լրագրող Տիգրան Հակոբյանը նշել է, որ դեռ վաղ է օբյեկտիվ եւ ծավալուն գնահատական տալ Ղարաբաղյան Շարժմանը, քանի որ շատ ժամանակ չի անցել:
«Սակայն վստահ եմ, որ Շարժման լեգենդը չպետք է մեռնի, քանի որ այն սրբազան մի բան է», - ասել է Տիգրան Հակոբյանը: Նա նաեւ վստահություն է հայտնել, որ Շարժման ձեռքբերումներն ավելի շատ են, քան կորուստները:
Մեդիամաքս-ի տնօրեն Արա Թադեւոսյանն ասել է, որ «չնայած բոլոր տեխնոլոգիական փոփոխություններին, լրագրությունը շարունակում է մնալ գիտություն մարդու մասին»:
«Այդ առումով այս նախագիծը ու գիրքը բացառիկ հնարավորություն տվեց շփվել ու ճանաչել մարդկանց, որոնք 25 տարի առաջ սկսեցին մի բան, որը փոխեց բոլորիս կյանքը: Այն, ինչ ունենք Հայաստանում այսօր, սկիզբ է առել 1988 թվականին` եւ լավը, եւ վատը: Հուսով եմ, որ այս գիրքը կօգնի ուսումնասիրել մեր նորագույն պատմությունը` հատկապես երիտասարդներին, որոնք սեփական աչքերով չեն տեսել այն, ինչ կատարվում էր 25 տարի առաջ», - նշեց Մեդիամաքս-ի տնօրենը:
Գրքում ներառված են 22 պատմություններ` ներկայացված այն մարդկանց աչքերով, ովքեր ներգրավված էին Շարժմանը` Երեւանում եւ Արցախում:
«Շարժում 1988/25» գիրքը կարելի է ձեռք բերել «Նոյան Տապան», «Բուկինիստ», «Արտբրիջ» գրախանութներում, ինչպես նաեւ Գրողների միության հարեւանությամբ գործող գրախանութում: Գրքի արժեքն է 2.100 դրամ:

Presentation of "Movement 1988/25" book
Yerevan /Mediamax/. Mediamax presented its "Movement 1988/25" book devoted to the 25th anniversary of the Karabakh Movement.
The book is based on the project of the same name which was available on Mediamax's site in February-March 2013.
"Karabakh-Telecom" Company is the general sponsor of the internet project and book.
Some of the heroes of the book, Chairman of the Public Council of Armenia Vazgen Manukyan, journalists Anna Israyelyan and Tigran Hakobyan, attended the presentation held in Mediamax's office today.
Vazgen Manukyan noted that Karabakh Movement has deep roots dating back to 60s, the first demonstrations held in Armenia.
According to Vazgen Manukyan, the major role of the Karabakh Movement was to serve an example for other Soviet Union republics and particularly Baltic countries.
“The people in Armenia dropped caution. When the Soviet army entered Yerevan, we were afraid people wouldn't take to streets any more. But even more people came to the rally next day”, said Vazgen Manukyan.
“As for our people, we didn't have such unity and never gathered around such a big dream. If we used the energy we used to have at that time we would have made more success”, said Vazgen Manukyan.
Journalist Anna Israyelyan  noted that the value of the book is that the Karabakh Movement is considered in all the perspectives - both from the viewpoints of its leaders and participants.
“The Movement was the most joyous period of my life. While I was being interviewed by Mediamax, I expressed my doubt that I would have similar sensations but I saw something of that kind this summer when people helped each other demonstrating against the transport fare rise. They transported strangers for free and fought for the sake but not against something”, said Anna Israyelyan.
Journalist Tigran Hakobyan noted that it's still early to give objective and extensive assessment to the Karabakh Movement as only little time passed.
“But I am convinced the legend of the Movement shouldn't die as it's something sacral”, said Tigran Hakobyan. He also expressed the confidence that the achievements of the Movement are more than its losses.
Director of Mediamax Ara Tadevosyan said that “in spite of all the technological changes journalism is still a research about people”.
“In this sense, the project and book gave an exclusive opportunity to talk and get to know people who started something that changed everyone's lives 25 years ago. What we have today started back in 1988 - both the good and bad. I hope the book will help study our modern history,  especially young people who didn't see what was going on 25 years ago”, noted the Director of Mediamax.
The book comprises 22 stories told by people who were involved in the Movement - both in Yerevan and Artsakh.
"Movement 1988/25" book is available in Noyan Tapan, Bookinist and Artbridge bookstores. The book costs AMD 2100.