Երեւան: Մեդիամաքս: Մեդիամաքս-ն այսօր ներկայացրել է «Շարժում 1988/25» գիրքը, որը նվիրված է Ղարաբաղյան Շարժման 25-ամյակին:
Գիրքը ստեղծված է համանուն նախագծի հիման վրա, որն ս.թ. փետրվար-մարտին իրականացվում էր Մեդիամաքս-ի կայքում:
Ինտերնետային նախագծի եւ գրքի գլխավոր հովանավորը «Ղարաբաղ Տելեկոմ» ընկերությունն է:
Այսօր Մեդիամաքս-ի գրասենյակում կայացած շնորհանդեսին ներկա էին գրքի հերոսներից մի քանիսը` Հանրային պալատի նախագահ Վազգեն Մանուկյանը, լրագրողներ Աննա Իսրայելյանն ու Տիգրան Հակոբյանը:
Վազգեն Մանուկյանը նշել է, որ Ղարաբաղյան Շարժումը շատ խորքային արմատներ ունի, որոնք գնում են դեպի 60-ական թվականներ, երբ առաջին անգամ Հայաստանում ցույցեր տեղի ունեցան:
Ըստ Վազգեն Մանուկյանի, Ղարաբաղյան Շարժման կարեւորագույն դերակատարությունն այն էր, որ այն օրինակ ծառայեց ԽՍՀՄ այլ հանրապետությունների համար, մասնավորապես` Բալթյան երկրների:
«Հայաստանում ժողովուրդը զգուշությունը կողք դրեց: Երբ սովետական բանակը մտավ Երեւան, մենք մտավախություն ունեինք, որ վաղը մարդիկ այլեւս փողոց դուրս չեն գա: Սակայն հաջորդ օրվա հանրահավաքին ավելի շատ մարդիկ եկան», - ասել է Վազգեն Մանուկյանը:
«Ինչ վերաբերվում է մեր ժողովրդին, ապա մենք երբեք նման միասնականություն չէինք ունեցել եւ այդպիսի մեծ երազանքի շուրջ չէինք համախմբվել: Այն ժամանակվա էներգետիկան ճիշտ օգտագործելու պարագայում մենք այսօր շատ ավելի մեծ հաջողություններ կունենայինք», - ասել է Վազգեն Մանուկյանը:
Լրագրող Աննա Իսրայելյանը նշել է, որ գրքի առավելությունն այն է, որ Ղարաբաղյան Շարժումը դիտարկվում է բոլոր կողմերից, ինչպես նրա առաջնորդների, այնպես էլ Շարժման շարքային մասնակիցների տեսանկյունից:
«Շարժումն իմ կյանքի ամենալուսավոր ժամանակաշրջանն էր: Մեդիամաքս-ին հարցազրույց տալու ժամանակ կասկած էի հայտնել, որ երբեւէ նմանատիպ զգացողություն կունենամ, սակայն նման ինչ-որ մի բան տեսա այս ամառը, երբ բողոքելով տրանսպորտի թանկացման դեմ, մարդիկ օգնում էին միմյանց, անվճար տեղափոխում էին անծանոթ մարդկանց ու պայքարում էին հանուն ինչ-որ բանի, այլ ոչ թե՝ դեմ», - ասել է Աննա Իսրայելյանը:
Լրագրող Տիգրան Հակոբյանը նշել է, որ դեռ վաղ է օբյեկտիվ եւ ծավալուն գնահատական տալ Ղարաբաղյան Շարժմանը, քանի որ շատ ժամանակ չի անցել:
«Սակայն վստահ եմ, որ Շարժման լեգենդը չպետք է մեռնի, քանի որ այն սրբազան մի բան է», - ասել է Տիգրան Հակոբյանը: Նա նաեւ վստահություն է հայտնել, որ Շարժման ձեռքբերումներն ավելի շատ են, քան կորուստները:
Մեդիամաքս-ի տնօրեն Արա Թադեւոսյանն ասել է, որ «չնայած բոլոր տեխնոլոգիական փոփոխություններին, լրագրությունը շարունակում է մնալ գիտություն մարդու մասին»:
«Այդ առումով այս նախագիծը ու գիրքը բացառիկ հնարավորություն տվեց շփվել ու ճանաչել մարդկանց, որոնք 25 տարի առաջ սկսեցին մի բան, որը փոխեց բոլորիս կյանքը: Այն, ինչ ունենք Հայաստանում այսօր, սկիզբ է առել 1988 թվականին` եւ լավը, եւ վատը: Հուսով եմ, որ այս գիրքը կօգնի ուսումնասիրել մեր նորագույն պատմությունը` հատկապես երիտասարդներին, որոնք սեփական աչքերով չեն տեսել այն, ինչ կատարվում էր 25 տարի առաջ», - նշեց Մեդիամաքս-ի տնօրենը:
Գրքում ներառված են 22 պատմություններ` ներկայացված այն մարդկանց աչքերով, ովքեր ներգրավված էին Շարժմանը` Երեւանում եւ Արցախում:
«Շարժում 1988/25» գիրքը կարելի է ձեռք բերել «Նոյան Տապան», «Բուկինիստ», «Արտբրիջ» գրախանութներում, ինչպես նաեւ Գրողների միության հարեւանությամբ գործող գրախանութում: Գրքի արժեքն է 2.100 դրամ:

Ереван /Медиамакс/. Компания Медиамакс презентовала сегодня книгу «Движение 1988/25», посвященную 25-летию Карабахского движения.
Книга создана на основе одноименного проекта, который был реализован на сайте Медиамакс в феврале-марте этого года.
Главным спонсором интернет-проекта и книги выступила компания «Карабах Телеком».
В состоявшейся сегодня в офисе Медиамакс презентации книги приняли участие некоторые из героев проекта: глава Общественной палаты Вазген Манукян, журналисты Анна Исраелян и Тигран Акопян.
Вазген Манукян отметил, что Карабахское движение имеет глубинные корни, уходящие в 1960-е годы, когда впервые в Армении прошли протестные акции.
По его словам, одной из главных особенностей Движения стало то, что оно подало пример другим ресубликам Советского Союза, в частности, Литве, Латвии и Эстонии.
«В Армении народ отбросил осторожность в сторону. Когда в Ереван вошли советские танки, у нас было опасение, что завтра люди больше не выйдут на улицу. Однако на следующий день на митинг пришло еще больше людей», - сказал Вазген Манукян.
«Что касается нашего народа, то у нас никогда не было подобного единения вокруг такой большой мечты. В случае более правильного использования энергетики того времени, сегодня можно было бы достичь больших успехов», - сказал Вазген Манукян.
Журналист Анна Исраелян отметила, что преимуществом книги является то, что Карабахское движение представлено в ней со всех сторон, как глазами его лидеров, так и рядовых участников.
«Движение было самым светлым этапом моей жизни. Когда я давала интервью Медиамакс, то выразила сомнение, что когда-либо вновь почувствую подобное, однако нечто схожее я увидела этим летом, когда протестуя против повышения цен на транспорт, люди помогали друг другу, бесплатно перевозя незнакомых пассажиров, и боролись во имя чего-то, а не против чего-то», - сказала Анна Исраелян.
Журналист Тигран Акопян отметил, что еще слишком рано давать объективную и подробную оценку Карабахскому движению, так как прошло недостаточно времени.
«Однако убежден, что легенда движения не должна умереть», - сказал Тигран Акопян. Он также выразил уверенность, что достижений у Движения было больше, чем потерь.
Директор Медиамакс Ара Тадевосян сказал, что «несмотря на все технологические новинки, журналистика продолжает оставаться наукой о человеке».
«В этом смысле этот проект и книга дали нам исключительную возможность познать людей, которые 25 лет назад начали то, что изменило судьбы всех нас. Все то, что мы имеем в Армении сегодня, берет свои истоки в 1988 году - и хорошее, и плохое. Надеюсь, что эта книга поможет в изучении нашей новейшей истории, особенно молодым людям, которые не видели того, что происходило 25 лет назад», - сказал Ара Тадевосян.
В книгу вошли 22 истории людей, принимавших непосредственное участие в Карабахском движении в Ереване и Арцахе.
Книга «Движение 1988/25» издана тиражом в 1000 экземпляров. Ее можно приобрести в ереванских книжных магазинах «Букинист», «Ноян Тапан» и «Артбридж», а также в книдном магазине по соседству с Союзом писателей. Цена книги - 2.100 драмов.