Երեւան: Մեդիամաքս: Այսօր Գյումրիում կայացել է թիվ 6 երաժշտական դպրոցի նոր շենքի բացումը, որը կառուցվել է Մեդիամաքս-ի, Հայ Օգնության Ֆոնդի (ՀՕՖ) եւ ավստրալական ոչ կառավարական Do Something կազմակերպության համատեղ նախագծի շրջանակներում:
«Ինձ համար անհավատալի հաճույք է դպրոցի բացմանը ներկա լինելը: Դպրոցի բացումը խորհրդանշում է երաժշտության վերածնունդը: Հիմա մնում է, որ աշակերտները լավագույնս օգտվեն այս բոլոր հնարավորություններից»,-ասել է Deep Purple խմբի վոկալիստ Իէն Գիլանը:
«Նախագծին իմ մասնակցությունը սկսվել է 1990 թ-ից, որից ի վեր ինձ մոտ մարդկային մի պատկեր է տպավորվել աղետի գոտուց. մի ծեր կին, ում ձեռքին իր գերդաստանի խմբակային լուսանկարն էր, որում պատկերված մարդիկ զոհվել էին երկրաշարժի ժամանակ: Այդ կինն անգամ չէր կարողանում խոսել, իսկ ես մտածում էի` ինչպես կարելի է հաղթահարել այդ վիշտը: Ինձ համար երազանք էր նորից վերածնել երաժշտությունը Գյումրիում»,-ասել է Իէն Գիլանը:
Թիվ 6 երաժշտական դպրոցի տնօրեն Հարություն Ասատրյանը, ի նշան երախտագիտության, Deep Purple խմբի մենակատարին հանձնել է գեղանկարիչ Սամվել Լաչիկյանի հեղինակած իր դիմանկարը:
Do Something կազմակերպության գործադիր տնօրեն Ջոն Դին շնորհակալություն է հայտնել Մեդիամաքս-ի տնօրեն Արա Թադեւոսյանին` նշելով, որ «նա մեծ հայ է, եւ առանց նրա ջանքերի ոչինչ չէր ստացվի»: Նա առանձնահատուկ շնորհակալություն է հայտնել Իէն Գիլանին եւ Թոնի Այոմիին, որոնք 24 տարի շարունակ նախագծի կողքին են եղել, ինչպես նաեւ Հայ Օգնության Ֆոնդին: «Rock Aid Armenia նախագիծը մեկնարկեց շատ տխուր պահի, սակայն իր ավարտին է մոտենում շատ երջանիկ առիթով»,-նշել է Ջոն Դին:
«Դժվար է հավատալ, որ դեռ երեք տարի առաջ դպրոցի տեղում ոչինչ չկար: Երջանիկ ենք, որ երեխաներն այժմ հնարավորություն ունեն ուսանելու եւ հասնելու գերազանցության», - նշել է Մարդիգյան ընտանիքի հիմնադրամի ներկայացուցիչ Հրանտ Մարդիգյանը:
Բացման արարողությանը ներկա է եղել նաեւ ՀՀ-ում Մեծ Բրիտանիայի դեսպանը Ջոնաթան Էյվսը, ով դպրոցին նվիրել է աուդիո նվագարկիչ:
Միջոցառման ընթացքում ելույթ են ունեցել դպրոցի սաները: Բացման հանդիսավոր արարողության ավարտին նախագծի բոլոր մասնակիցները ՀՀ նախագահի հետ դպրոցի բակում ծառ են տնկել:

В Гюмри открылась музыкальная школа N6.
Сегодня в Гюмри состоялось открытие музыкальной школы N 6, построенной в рамках совместного проекта Медиамакс, Армянского фонда помощи (АФП) и австралийской организации Do Something.
«Я не могу передать, как я рад присутствовать на открытии школы, которое символизирует возрождение музыки. Сейчас остается лишь, чтобы ученики наилучшим образом воспользовались всеми предоставленными возможностями», - сказал вокалист группы Deep Purple Иэн Гиллан.
«Мое участие в проекте началось с 1990 года, когда я посетил зону бедствия. С тех пор и до сегодняшнего у меня осталось одно главное воспоминание: пожилая женщина, в руке у которой был фотоснимок всей ее семьи, члены которой погибли в результате землетрясения. Эта женщина даже не могла говорить, а я думал о том, как можно преодолеть это горе. Для меня было мечтой вновь возродить музыку в Гюмри», - сказал Иэн Гиллан.
Директор музыкальной школы N 6 Арутюн Асатрян в знак благодарности вручил Иэну Гиллану его портрет работы художника Самвела Лачикяна.
Исполнительный директор Do Something Джон Ди выразил благодарность директору Медиамакс Ара Тадевосяну, отметив, что «без его усилий ничего бы не вышло». Он выразил особую благодарность Иэну Гиллану и Тони Айомми, которые 24 года были вовлечены в этот проект, а также Армянскому Фонду Помощи.
«Проект Rock Aid Armenia стартовал с очень печального момента, однако завершaется очень счастливым мероприятием», - отметил Джон Ди.
«Сложно поверить, что еще три года назад на месте школы ничего не было. Мы счастливы, что сейчас у детей есть возможность учиться и совершенствоваться», - сказал в свою очередь представитель фонда семьи Мардигян Грант Мардигян.
На церемонии открытия также присутствовали посол Великобритании Джонатан Эйвс, который подарил школе аудиосистему.
В ходе мероприятия также выступили ученики школы. По окончанию церемонии все участники проекта вместе с президентом посадили деревья во дворе школы.