Երեւան: Մեդիամաքս: «Նորավանք» գիտակրթական հիմնադրամի փոխտնօրեն Սևակ Սարուխանյանն այսօր ասել է, որ «էներգետիկ անվտանգության տեսանկյունից Հայաստանը միանշանակորեն շահում է` միանալով Մաքսային միությանը»:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, այսօր, ներկայացնելով Եվրասիական զարգացման բանկի նախաձեռնությամբ իրականացված հետազոտության էներգետիկ եւ տրանսպորտային բաժինները, Սեւակ Սարուխանյանն ասել է, որ Մաքսային միությանը չմիանալու դեպքում Հայաստանում կգրանցվեր ռուսական բնական գազի սակագնի նշանակալի աճ, ինչը բացասական ազդեցություն կթողներ տնտեսության վրա:
Նա նաեւ նկատել է, որ Մաքսային միությանն անդամակցելու դեպքում էլ երաշխիք չկա, որ գազի սակագինը անփոփոխ կմնա, քանի որ Մաքսային միությունը դեռեւս գտնվում է էներգետիկ ընդհանուր քաղաքականության մշակման գործընթացում:
«Խոսք է գնում այն մասին, որ Մաքսային միության շրջանակներում կկիրառվի համաչափ եկամտաբերության սկզբունքը: Եթե այս տրամաբանությամբ առաջ շարժվենք, ապա Հայաստանում բնական գազի սակագինը կկազմի մոտ $ 210` 1000 խմ մետրի դիմաց: Այսինքն, կունենանք բնական գազի ոչ միջազգային, այլ բավականին ցածր տարածաշրջանային գին»,- ասել է նա:
Երկրորդ կարեւորագույն նկատառումը, ըստ Սարուխանյանի, այն է, որ կլուծվի հայկական ատոմակայանի խորքային արդիականացման խնդիրը:
Ինչ վերաբերում է տրանսպորտային խնդիրներին, Սեւակ Սարուխանյանն ասել է, որ թե՛ Մաքսային միության, թե Ասոցացման համաձայնագրի դեպքում բացակայում են այն լուրջ փաստաթղթային հիմքերը, որոնք թույլ կտային Հայաստանին ճեղքել տրանսպորտային շրջափակումը:
«Ասոցացման համաձայնագրի դեպքում մենք տեսականորեն կարող էինք ակնկալել, որ կօգտագործեինք Թբիլիսի-Ախալքալաք-Կարս երկաթգիծը, քանի որ Թուրքիան, լինելով ԵՄ հետ ազատ առեւտրի գոտու անդամ, որեւէ լծակ չէր կարող կիրառել մեր արտադրանքի արտահանման դեմ: Սակայն վերջին շրջանի միտումները ցույց տվեցին, որ այս հարցում Վրաստանը չի կարող հաշվի չնստել Ադրբեջանի հետ, որը այս երկաթգծի կառուցման ֆինանսավորողն է: Մաքսային միության դեպքում որեւէ խոսք չկա ընդհանուր տրանսպորտային համակարգի ձեւավորման մասին, եւ այն չի ենթադրում երկաթգծերի զարգացման ծրագիր: Սակայն, Մաքսային միությանն անդամակցելում դեպքում Հայաստանի համար շահավետ կլինի Աբխազական երկաթգծի վերաբացումը, ինչն արմատապես կարող է լուծել երկրի շրջափակման խնդիրը»,- նշել է Սեւակ Սարուխանյանը:
Այս համատեքստում փորձագետն ասել է, որ ոուսական կողմը նախատեսում են շուրջ $500 միլիոն ներդնել Հայաստանի երկաթգծի արդիականացման ուղղությամբ:
«Սա որոշակի հույսեր է ներշնչում, որ Հայաստանի երկաթգծի համակարգի զարգացումը կապված է Աբխազական երկաթգծի վերաբացման հնարավորության հետ: Սակայն այս խնդիրն ավելի շուտ քաղաքական ոլորտում է, քան տնտեսական, եւ կախված է նրանից, թե որքանով Հայաստանն ու Ռուսաստանը կկարողանան համաձայնության գալ Վրաստանի հետ երկաթգծի վերաբացման հարցում»,- նկատել է Սեւակ Սարուխանյանը:

Ереван /Медиамакс/. Замдиректора фонда «Нораванк» Севак Саруханян заявил сегодня, что «с точки зрения обеспечения энергетической безопасности Армении однозначно выгодно вступление в Таможенный союз».
Как сообщает Медиамакс, представляя сегодня энергетическую и транспортную часть исследования, осуществленного по инициативе Евразийского банка развития, Севак Саруханян сказал, что в случае отказа Армении присоединиться к Таможенному союзу существенно вырос бы тариф на газ, что негативно повлияло бы на экономику республики.
Он заметил, что в случае вступления Армении в ТС также нет никаких гарантий, что тариф на газ останется прежним, поскольку Таможенный союз находится на этапе разработки общей энергетической политики.
«Речь идет о том, что в рамках ТС будет работать принцип равномерной доходности. Если учитывать эту логику, тариф на газ в Армении составит $210 за 1000 кубометров. То есть, у нас будет не международный, а достаточно низкий региональный тариф на газ»,- заявил эксперт.
Второй важной деталью, по мнению Саруханяна, является то, что в случае вступления Армении в ТС будет решена проблема глубокой модернизации армянской АЭС.
Что касается транспортных проблем, Севак Саруханян отметил, что ни ТС, ни Соглашение об ассоциации с ЕС не предоставляют серьезных документальных основ, которые позволят Армении выйти из транспортной блокады.
«В случае подписания Соглашения об ассоциации мы теоретически могли бы рассчитывать на использование железной дороги Тбилиси-Ахалкалаки-Карс, поскольку Турция, будучи членом зоны свободной торговли с ЕС, не имела бы никаких рычагов против экспорта наших товаров. Однако последние тенденции показывают, что в этом вопросе Грузия не может не считаться с мнением Азербайджана, который профинансировал строительство ж/д. В случае вступления в ТС речи о формировании общей транспортной системы не идет. Но в случае членства в ТС Армении будет выгодно восстановление работы Абхазской железной дороги, что фундаментальным образом может решить проблему деблокации Армении»,- сказал Севак Саруханян.
В этом контексте эксперт отметил, что российская сторона намерена вложить около $ 500 млн в модернизацию железной дороги Армении.
«Это дает определенные надежды на то, что развитие системы железных дорог Армении связано с возможностью восстановления работ Абхазской ж/д. Однако этот вопрос находится больше в политической, нежели экономической плоскости, и зависит от того, удастся ли Армении и России прийти к соглашению с Грузией по поводу открытия железнодорожного сообщения»,- сказал эксперт.