Գագիկ Մակարյան. Գազի սակագնի բարձրացումը լրջորեն հարվածելու է փոքր եւ միջին բիզնեսին
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի գործատուների հանրապետական միության նախագահ Գագիկ Մակարյանն այսоր հայտարարել է, որ գազի սակագնի բարձրացումը լուրջ հարված է հասցնելու էներգատար արտադրություններին եւ փոքր ու միջին բիզնեսին:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, Գագիկ Մակարյանի փոխանցմամբ, գազի սակագնի բարձրացումը բացասական ազդեցություն է ունենալու հատկապես հրուշակեղենի եւ հացամթերքի արտադրությամբ զբաղվող ընկերությունների վրա:
«Մեր երկրում փոքր եւ միջին բիզնեսն արդեն իսկ գտնվում է ստորին շահութաբերությանն վրա: Պատկերացրեք, թե ինչ կկատարվի, եթե դրան գումարվի գազի սակագնի բարձրացումը: Այդ ընկերությունները ստիպված են լինելու կամ բարձրացնել իրենց արտադրանքի գինը, կամ էլ զրկվել շահույթից»,- նկատել է Գագիկ Մակարյանը:
Նրա խոսքերով, երկրի բնակչության նվազումը եւ մարդկանց գնողունակության անկումն արդեն իսկ նկատելի վնաս են հասցրել փոքր ու միջին ձեռնարկություններին:
Գագիկ Մակարյանը տարակուսանք է հայտնել ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի՝ գազի սակագնի 30%-ը սուբսիդավորելու վերաբերյալ հայտարարության կապակցությամբ:
«Ինձ համար անհասկանալի էր վարչապետի հայտարարությունը, համաձայն որի նա դիմել է Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողով: Նախեւառաջ, այդ հանձնաժողովն անկախ մարմին է: Բացի այդ, եթե վարչապետը դիմում է վերանայման նպատակով, ուրեմն կարելի է եզրակացնել, որ նախապես հայտնի է, թե հանձնաժողովն ինչ սակագին է որոշելու»,- ասել է Գագիկ Մակարյանը:
Մեդիամաքս-ը հիշեցնում է,որ  ՀայՌուսգազարդը դիմել է ՀԾԿՀ բնակչության համար գազի սակագինը 67%-ով բարձրացնելու առաջարկով:

Ереван /Медиамакс/. Председатель Республиканского союза работодателей Армении Гагик Макарян заявил сегодня, что повышение тарифов на газ будет серьезным ударом для производства энергии и малого и среднего бизнеса.
Как сообщает Медиамакс, по словам Гагика Макаряна, повышение тарифа на газ будет иметь негативное влияние, в частности, на компании, занимающиеся производством кондитерских и хлебных изделий.
“Малый и средний бизнес в нашей стране уже находится на нижнем уровне доходности. Представьте, что будет, если к этому прибавится повышение тарифа на газ. Эти компании будут вынуждены либо повысить цены на свое производство, либо лишиться прибыли”,- отметил Гагик Макарян.
По его словам, сокращение населения страны и спад покупательской способности людей уже причинили видимый ущерб малым и средним предпринимательствам.
Гагик Макарян выразил недоумение в связи с заявлением премьер-министра Тиграна Саргсяна по поводу субсидирования 30% тарифа газа.
“Для меня было непонятно заявление премьер-министра, согласно которому он обратился в Комиссию по регулированию общественных услуг. Во-первых, комиссия - независимый орган. Кроме того, если премьер-министр обращается по поводу пересмотра цен, значит, можно предположить, что заранее известно, какой тариф решит установить комиссия”, - сказал Гагик Макарян.
Медиамакс напоминает, что АрмРосгазпром обратился в КРОУ с предложением повысить тариф на газ для населения на 67%.