Երեւանի մետրոյի արդիականացումը ՎԶԵԲ-ի ամենահաջող ծրագրերից է - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանում Եվրամիության Պատվիրակության ղեկավար Տրայան Հրիստեան եւ Վերակառուցման եւ զարգացման եվրոպական բանկի (ՎԶԵԲ) երեւանյան գրասենյակի ղեկավար Վալերիու Ռազլոգն այսօր այցելել են Երեւանի մետրոպոլիտենի «Զորավար Անդրանիկ», «Հանրապետության հրապարակ» եւ «Երիտասարդական» կայարաններ եւ ծանոթացել են վերակառուցման ծրագրի շրջանակներում իրականացված աշխատանքներին:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, Երեւանի մետրոպոլիտենի տնօրեն Փայլակ Յայլոյանը տեղեկացրել է, որ ՎԶԵԲ-ի, ԵՄ եւ Եվրոպական ներդրումային բանկի կողմից համատեղ իրականացվող ծրագրի առաջին փուլի ընթացքում 2010 թ.-ին հատկացված 15 միլիոն եվրո ներդրումն օգնել է բարելավել մետրոյի անվտանգությունը, էներգետիկ արդյունավետությունը:
«Ներդրումների շնորհիվ իրականացվել է մետրոյի շարժակազմերի վերանորոգում: Ամբողջությամբ  փոխարինվել են 35 կմ բարձրավոլտ մալուխները, արդիականացվել են պոմպակայանները: Այսօր կարող ենք ասել, որ ծրագրի առաջին փուլը 70 %-ով կատարված է»,- ասել է մետրոպոլիտենի տնօրենը:
Նա տեղեկացրել է, որ այս ծրագրով մետրոյի նոր կայարանների հիմնում չի նախատեսվում:
Փայլակ Յայլոյանը նաեւ հավելել է, որ ծրագրի առաջին փուլում միջոցների արդյունավետ օգտագործման եւ տնտեսման շնորհիվ հաջողվել է արդիականացնել 10 վագոն:
Մետրոյի աշխատանքի բարելավումը շարունակելու նպատակով ծրագրի երկրորդ փուլը, լրացուցիչ 15 միլիոն եվրո ներդրմամբ, մեկնարկել է այս տարվա օգոստոսին: ՎԶԵԲ-ը 5 միլիոն եվրոյի սուվերեն վարկ է տրամադրել, որը մինչեւ 2012 թ.-ի վերջը համաֆինանսավորելու է ԵՆԲ-ի 5 միլիոն վարկային տրանշով եւ ԵՄ-ի Հարեւանության ներդրումային գործիքի կողմից տրամադրվող 5 միլիոն եվրոյի ներդրումային դրամաշնորհով:
Տրայան Հրիստեան նշել է, որ մետրոյում իրականացված աշխատանքների արդյունքները շոշափելի են:
«Դեռեւս շատ անելիքներ կան, որպեսզի քաղաքացիները տեսնեն ծրագրի արդյունքը:  Կարծում եմ, որ անհրաժեշտ է մշակել համակարգված տրանսպորտային ռազմավարություն, որը կմիացնի մետրոն այլ տրանսպորտային միջոցների, մասնավորապես ավտոբուսային կանգառներ հետ»,- ասել է ՀՀ-ում ԵՄ Պատվիրակության ղեկավարը:
ՎԶԵԲ-ի երեւանյան գրասենյակի ղեկավար Վալերիու Ռազլոգը գոհունակությամբ  նշել է, որ մետրոպոլիտենին հաջողվել է բավականին լուրջ խնայողություններ անել ծրագրի շնորհիվ:
«Կարող եմ ասել, որ սա ՎԶԵԲ-ի՝ Հայաստանում իրականացված լավագույն ծրագրերից է»,- ասել է Վալերիու Ռազլոգը:

Модернизация ереванского метро – одна из самых успешных программ ЕБРР - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Глава делегации ЕС в Армении Трайан Христеа и глава ереванского офиса Европейского банка реконструкции и развития (ЕБРР) Валериу Разлог посетили сегодня станции «Андраник Зоравар», «Площадь Республики» и «Еритасардакан» ереванского метрополитена, где познакомились с результатами программы реконструкции ереванского метро.
Как сообщает Медиамакс, директор ереванского метрополитена Пайлак Яйлоян заявил, что в ходе первого этапа программы, осуществляемой ЕБРР, ЕС и Европейским инвестиционным банком, было инвестировано 15 млн. евро. Эти средства были направлены на повышение безопасности и энергетической эффективности ереванского метро.
«Благодаря инвестициям, мы отремонтировали составы поездов, полностью обновили высоковольтные кабели, модернизировали помповые станции. На сегодняшний день первый этап программы осуществлен на 70%», - сообщил глава метрополитена.
Он подчеркнул, что данной программой не предусматривается открытие новых станций.
Пайлак Яайлоян сообщил также, что благодаря эффективному использованию финансовых средств на первом этапе программы удалось обновить 10 вагонов.
Второй этап программы, в рамках которого дополнительно выделено 15 млн. евро,  стартовал в августе этого года. ЕБРР выделил кредит в размере 5 млн. евро, который до конца 2012 года будет софинансирован кредитным траншем Европейского инвестиционного банка в размере 5 млн. евро и инвестиционным грантом (5 млн. евро) Европейского инструмента соседства.
Трайан Христеа отметил, что результаты осуществленных работ ощутимы.
«Однако необходимо сделать больше, чтобы граждане чувствовали результат данной программы. Думаю, необходимо разработать общую транспортную стратегию, которая связала бы метро с другими видами транспорта, в частности, с остановками автобусов»,- сказал глава делегации ЕС в Армении.
Глава ереванского офиса ЕБРР Валериу Разлог в свою очередь с удовлетворением отметил, что ереванскому метрополитену удалось серьезным образом сэкономить средства. «Могу сказать, что это одна из самых успешных программ, осуществленных ЕБРР в Армении»,- заключил Валериу Разлог.