Վերոնիկա Զոնաբենդն արժանացել է «Forbes-ի հերոսներ» մրցանակին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Դեկտեմբերի 8-ին Ռուսաստանում կայացել է «Forbes-ի հերոսներ» մրցանակի առաջին մրցանակաբաշխությունը:
2025 թվականի «Forbes-հ հերոսներ» մրցանակի «Միավորող» անվանակարգում հաղթող է ճանաչվել Noôdome համայնքի համահիմնադիր, UWC Dilijan քոլեջի համահիմնադիր եւ հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Վերոնիկա Զոնաբենդը։
«2020 թվականին հայտնի ձեռնարկատեր Ռուբեն Վարդանյանը եւ նրա կինը՝ Վերոնիկա Զոնաբենդը, հիմնադրեցին Noôdome-ը՝ մի համայնք, որը միավորում է ձեռնարկատերերին եւ գիտնականներին: Noôdome-ը իրեն անվանում է «առաջադեմ գաղափարների, մարդկանց եւ նախագծերի ինտեգրատոր» եւ հիմնական շեշտը դնում է միջառարկայական փոխգործակցության վրա։
Noôdome-ի «դեսպանների» թվում են նյարդալեզվաբան Տատյանա Չերնիգովսկայան, դերասան Դանիլա Կոզլովսկին, Մոսկվայի ավիացիոն ինստիտուտի ռեկտոր Միխայիլ Պողոսյանը: Համայնքն ավելի քան 1000 անդամ ունի: Noôdome-ը տարեկան անցկացնում է ավելի քան 600 միջոցառում, այդ թվում՝ ֆիլմերի նախադիտումներ եւ թատերական փորձեր, բաց հարցազրույցներ, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների եւ վենչուրային կապիտալի վերաբերյալ կոնֆերանսներ, ինչպես նաեւ սոցիալական ներդրումների եւ իմպաքթ նախագծերի վերաբերյալ ֆորումներ:
«Տրոյկա Դիալոգ» ներդրումային ընկերության նախկին ղեկավարը եւ Մոսկվայի «Սկոլկովո» կառավարման դպրոցի հիմնադիրն ու առաջին նախագահը 2023 թվականի աշնանից գտնվում է կալանքի տակ Ադրբեջանում՝ մեղադրվելով մի շարք ծանր հանցագործությունների համար: Վերոնիկա Զոնաբենդը շարունակում է աշխատել նրանց համատեղ նախագծերի վրա», - գրում է Forbes.ru-ն:

Вероника Зонабенд удостоена премии «Герои Forbes» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. 8 декабря прошла первая церемония награждения победителей премии «Герои Forbes» для выдающихся предпринимателей, ведущих бизнес в России.
Победительницей в категории «Объединитель» премии «Герои Forbes» в 2025 года признана соосновательница сообщества Noôdome, соучредитель и президент Совета попечителей колледжа UWC Dilijan Вероника Зонабенд.
«В 2020 году известный предприниматель Рубен Варданян вместе с женой Вероникой Зонабенд запустили Noôdome - сообщество, которое объединяет предпринимателей, ученых и гуманитариев. Noôdome называет себя «интегратором прогрессивных идей, людей и проектов» и делает основной акцент на междисциплинарном взаимодействии.
Среди его амбассадоров - такие разные люди, как нейролингвист Татьяна Черниговская, актер Данила Козловский и ректор Московского авиационного института Михаил Погосян. В сообществе состоит более 1000 человек. Noôdome проводит более 600 мероприятий в год: предпоказы фильмов и репетиции театральных постановок, открытые интервью, конференции по вопросам IT и венчурных инвестиций, форумы по темам социальных инвестиций и импакт-проектов. Бывший руководитель инвестиционной компании «Тройка Диалог», основатель и первый президент московский школы управления «Сколково» с осени 2023 года находится под стражей в Азербайджане, который обвиняет его в совершении ряда тяжких преступлений. Вероника Зонабенд продолжает заниматься их совместными проектами», - пишет Forbes.ru.