Վերոնիկա Զոնաբենդն արժանացել է «Forbes-ի հերոսներ» մրցանակին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Դեկտեմբերի 8-ին Ռուսաստանում կայացել է «Forbes-ի հերոսներ» մրցանակի առաջին մրցանակաբաշխությունը:
2025 թվականի «Forbes-հ հերոսներ» մրցանակի «Միավորող» անվանակարգում հաղթող է ճանաչվել Noôdome համայնքի համահիմնադիր, UWC Dilijan քոլեջի համահիմնադիր եւ հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Վերոնիկա Զոնաբենդը։
«2020 թվականին հայտնի ձեռնարկատեր Ռուբեն Վարդանյանը եւ նրա կինը՝ Վերոնիկա Զոնաբենդը, հիմնադրեցին Noôdome-ը՝ մի համայնք, որը միավորում է ձեռնարկատերերին եւ գիտնականներին: Noôdome-ը իրեն անվանում է «առաջադեմ գաղափարների, մարդկանց եւ նախագծերի ինտեգրատոր» եւ հիմնական շեշտը դնում է միջառարկայական փոխգործակցության վրա։
Noôdome-ի «դեսպանների» թվում են նյարդալեզվաբան Տատյանա Չերնիգովսկայան, դերասան Դանիլա Կոզլովսկին, Մոսկվայի ավիացիոն ինստիտուտի ռեկտոր Միխայիլ Պողոսյանը: Համայնքն ավելի քան 1000 անդամ ունի: Noôdome-ը տարեկան անցկացնում է ավելի քան 600 միջոցառում, այդ թվում՝ ֆիլմերի նախադիտումներ եւ թատերական փորձեր, բաց հարցազրույցներ, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների եւ վենչուրային կապիտալի վերաբերյալ կոնֆերանսներ, ինչպես նաեւ սոցիալական ներդրումների եւ իմպաքթ նախագծերի վերաբերյալ ֆորումներ:
«Տրոյկա Դիալոգ» ներդրումային ընկերության նախկին ղեկավարը եւ Մոսկվայի «Սկոլկովո» կառավարման դպրոցի հիմնադիրն ու առաջին նախագահը 2023 թվականի աշնանից գտնվում է կալանքի տակ Ադրբեջանում՝ մեղադրվելով մի շարք ծանր հանցագործությունների համար: Վերոնիկա Զոնաբենդը շարունակում է աշխատել նրանց համատեղ նախագծերի վրա», - գրում է Forbes.ru-ն:

Yerevan /Mediamax/. On December 8, the first Forbes Heroes awards ceremony was held for outstanding entrepreneurs doing business in Russia.
Veronika Zonabend, co-founder of the Noôdome community and co-founder and Chair of the Board of Trustees of UWC Dilijan College, was named the winner in the “Unifier” category.
“In 2020, renowned entrepreneur Ruben Vardanyan and his wife, Veronika Zonabend, launched Noôdome, a community that brings together entrepreneurs, scientists, and humanities scholars. Noôdome describes itself as an ‘integrator of progressive ideas, people, and projects,’ with a focus on interdisciplinary collaboration.
Its ambassadors include such diverse figures as neurolinguist Tatiana Chernigovskaya, actor Danila Kozlovsky, and Mikhail Pogosyan, rector of the Moscow Aviation Institute. The community now has over 1,000 members and organizes more than 600 events annually, ranging from film previews and theater rehearsals to open interviews, IT and venture capital conferences, and forums on social investment and impact projects. The former head of the investment company Troika Dialog, founder and first president of the Skolkovo Moscow School of Management, has been in custody in Azerbaijan since autumn 2023, accused of committing a number of serious crimes. Veronika Zonabend continues to work on their joint projects,” writes Forbes.ru.