Երեւան: Մեդիամաքս: Նիկոլ Փաշինյանի քաղաքական վարկանիշը կազմում է 13%: Այդ մասին են վկայում ամերիկյան Միջազգային հանրապետական ինստիտուտի (IRI) կողմից հունիսի 16-ից 25-ը իրականացված հարցման արդյունքները։ IRI նախորդ հարցման համեմատ Փաշինյանի վարկանիշը նվազել է եւս երեք կետով։ 2024 թվականին նրան վստահում էր հայաստանցիների 16%-ը։
Միաժամանակ, Փաշինյանը շարունակում է մնալ ամենաբարձր վարկանիշ ունեցող քաղաքական գործիչը։ Երկրորդ տեղում ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն է՝ 5%, երրորդ՝ Ռոբերտ Քոչարյանը՝ 4%։
Հարցման արդյունքներով, ՀՀ բնակչության 49%-ը վստահ է, որ Հայաստանը շարժվում է սխալ ուղղությամբ։ Միաժամանակ, 36%-ը կարծում է, որ ՀՀ զարգացումը ճիշտ ուղղությամբ է ընթանում։
Հարցումը վկայում է, որ իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության վարկանիշը եւս նվազել է։ Եթե ընտրությունները կայանային հաջորդ կիրակի, ապա ՔՊ-ի օգտին կքվեարկեր ընտրողների ընդամենը 17%-ը՝ նախորդ սեպտեմբերի 20%-ի փոխարեն։ «Հայաստան» դաշինքն այս ցուցակում երկրորդն է՝ 4%, հարցվածների եւս երկու տոկոսը պարզապես նշել է Քոչարյանի անունը։ Հարցվածների 61%-ն ասել է, որ քաղաքական ոչ մի գործչի չի վստահում, 28%-ը նշել է, որ առաջիկա խորհրդարանական ընտրություններին չի մասնակցելու։
Հայաստանի ամենահեղինակավոր ինստիտուտը Զինված ուժերն են, նրանց ամբողջությամբ կամ մասամբ վստահում է հարցվածների 72%-ը: Երկրորդ տեղում Հայ Առաքելական եկեղեցին է՝ 58%։ Նախորդ հարցման համեմատ եկեղեցու վարկանիշն աճել է 10%-ով։

Рейтинг Пашиняна снизился на 3 пункта и составляет 13% - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Политический рейтинг Никола Пашиняна составляет 13%. Об этом свидетельствуют результаты опроса, проведенного Международным республиканским институтом США (IRI) с 16 по 25 июня 2025 года. По сравнению с предыдущим опросом, рейтинг Пашиняна снизился на три пункта. В сентябре 2024 года ему доверяли 16% опрошенных.
При этом Пашинян остается самым рейтинговым политиком. На втором месте - министр иностранных дел Арарат Мирзоян с 5%, на третьем - Роберт Кочарян с 4%.
Согласно опросу, 49% населения Армении уверены, что страна движется в неправильном направлении. При этом 36% считают, что Армения развивается правильно.
Опрос свидетельствует о снижении рейтинга правящей партии «Гражданское согласие». Если бы выборы состоялись в следующее воскресенье, за нее проголосовали бы всего 17% избирателей, а не 20%, как в сентябре прошлого года. Блок «Армения» занимает второе место в этом списке – 4%. Два процента опрошенных упомянули имя Роберта Кочаряна. 61% опрошенных заявили, что не доверяют ни одному политическому деятелю, 28% отметили, что не будут голосовать на предстоящих в 2026 году парламентских выборах.
Самым авторитетным общественным институтом Армении являются вооружённые силы, которым доверяют 72% опрошенных. На втором месте - Армянская Апостольская Церковь - 58%. По сравнению с предыдущим опросом, рейтинг ААЦ вырос на 10%.