Երեւան: Մեդիամաքս: Ամերիկյան The Hill եւ Politico թերթերը լույս են տեսել Free Armenian Hostages held in Azerbaijan պաստառներով:
Պաստառների վրա տեղադրված QR կոդի վրա հեռախոսը պահելով ընթերցողները տեղափոխվում են https://action.aaainc.org/ էջ, որտեղ կարող են «մեկ քլիքով» նամակ ուղարկել իրենց կոնգրեսականին՝ պահանջելով հասնել Ադրբեջանում պահվող հայ գերիների ազատ արձակմանը:
Ռուբեն Վարդանյանի միջազզային պաշտպան Ջարեդ Գենսերն ասել է, որ Բաքվում պահվող հայ գերիների ազատ արձակումը ԱՄՆ նոր վարչակազմի համար «առաջնահերթ խնդիր է»:
«Մեզ ասվել է, որ նրանց ազատությունը պետք է լինի նախապայման, որպեսզի նախագահ Թրամփը վերջնական աջակցություն հայտնի խաղաղության պայմանագրին», - ասել է Գենսերը Catholic News Agency-ի հետ զրույցում:
«Կարծում եմ` դա իսկապես կարևոր զարգացում է, քանի որ մեր ամենամեծ մտավախությունն այն էր, որ եթե խաղաղության գործընթացը շարունակվի՝ առանց հաշվի առնելու Լեռնային Ղարաբաղի կամ հայ քրիստոնյա գերիների հարցի լուծումը, ապա դժբախտաբար, դա կարող է հանգեցնել այդ բանտարկյալների զոհաբերմանը՝ որպես այդ համաձայնության մի մաս», - նշել էր փաստաբանը:

Ереван /Медиамакс/. Американские газеты The Hill и Politico опубликовали постеры «Освободите армянских заложников, содержащихся в Азербайджане» (Free Armenian Hostages held in Azerbaijan).
Инициатором акции выступила Армянская Ассамблея Америки.
Поднося смартфон к размещенному на постере QR-коду, читатели переходят на страницу https://action.aaainc.org/, где могут «в один клик» отправить письмо своему конгрессмену с призывом содействовать освобождению армянских заложников.
Международный адвокат Рубена Варданяна Джаред Генсер заявил, что освобождение армянских заключенных, содержащихся в Баку, является «приоритетным вопросом» для новой администрации США.
«Нам было сказано, что их освобождение должно стать предварительным условием для того, чтобы президент Трамп наконец объявил о поддержке мирного договора», - заявил Генсер в беседе с Catholic News Agency.
«Думаю, что это действительно важное событие, потому что мы больше всего опасались, что если мирный процесс продолжится без решения проблемы Нагорного Карабаха или армянских заключенных-христиан, то, к сожалению, это может привести к принесению этих заключенных в жертву в рамках этого соглашения», - отметил адвокат.