Լուսանկարը` voleemor
Երեւան: Մեդիամաքս: Մարտի 10-ին իրավապաշտպան կազմակերպությունների ներկայացուցիչները հավաքվել էին Բեռլինի Բրանդենբուրգի դարպասների մոտ՝ պահանջելու անհապաղ ազատ արձակել Ադրբեջանում ապօրինաբար կալանավորված հայ քաղբանտարկյալներին։
«Ձերբակալվածները, այդ թվում՝ Ռուբեն Վարդանյանը, ապրում են անմարդկային պայմաններում՝ խոշտանգումների և վատ վերաբերմունքի մասին հաղորդումներով։ Վարդանյանն այս պահին հացադուլի մեջ է, և նրա կյանքը մեծ վտանգի տակ է։ Մենք չենք կարող լռել»,- ասել էին ակցիայի մասնակիցները:
Ցուցարարներն ընդգծել են, որ Ադրբեջանի գործողությունները խախտում են միջազգային իրավունքը, այդ թվում՝ ՄԱԿ-ի ցեղասպանության կոնվենցիան և Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիան։
Ցուցարարները կոչ են արել Եվրամիությանը, Գերմանիային և Ֆրանսիային իրականացնել հետևյալ միջոցները.
- Պատժամիջոցներ Ադրբեջանի պաշտոնյաների դեմ. նպատակաուղղված պատժամիջոցներ այն անձանց և հաստատությունների նկատմամբ, ովքեր պատասխանատու են հայ բանտարկյալների ապօրինի կալանավորման և կտտանքների համար:
- Բանտերի պայմանների միջազգային մոնիտորինգ. ճնշում Ադրբեջանի վրա՝ թույլ տալու ՄԱԿ-ի Խոշտանգումների դեմ կոմիտեին և Միջազգային Կարմիր Խաչին գնահատել բանտարկյալների վերաբերմունքը:
- Անհապաղ ազատ արձակել բոլոր հայ կալանավորներին. Ադրբեջանից պահանջել կատարել մարդու իրավունքների պաշտպանության միջազգային պարտավորությունները և ազատ արձակել քաղբանտարկյալներին առանց նախապայմանների:
- Հայկական մշակութային ժառանգության պահպանում. հետաքննել և կանխել օկուպացված Արցախում հայկական մշակութային և կրոնական վայրերի հետագա ոչնչացումը:
- Տեղահանված հայերի անվտանգ վերադարձի ապահովում. ապահովել միջազգային պաշտպանության մեխանիզմները, որոնք թույլ են տալիս հայերին վերադառնալ իրենց հայրենիք:
Բողոքի բանախոսները դատապարտել են եվրոպական անգործությունը եւ Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցի կողմից վճռական քայլերի ձախողումը։
Իրավապաշտպան կազմակերպությունների կոալիցիան ծրագրում է ցույցեր անցկացնել Եվրոպայում և պաշտոնական միջնորդություն կներկայացնի Եվրախորհրդարան՝ կոչ անելով անհապաղ պատժամիջոցներ կիրառել Ադրբեջանի դեմ:

Yerevan /Mediamax/. Representatives of human rights organizations gathered on March 10 at the Brandenburg Gate to demand the immediate release of Armenian political prisoners unlawfully detained in Azerbaijan.
“The detainees, including Ruben Vardanyan, are enduring inhumane conditions, with reports of torture and mistreatment. Vardanyan is currently on a hunger strike, and his life is at grave risk. We cannot stay silent,” the protesters said.
They stressed that Azerbaijan’s actions violate international law, including the UN Genocide Convention and the European Convention on Human Rights.
The demonstrators urged the European Union, Germany, and France to implement the following measures:
- Sanctions against Azerbaijani Officials – targeted sanctions on individuals and institutions responsible for the unlawful detention and mistreatment of Armenian prisoners.
- International Monitoring of Prison Conditions – pressure Azerbaijan to allow the UN Committee against Torture and the International Red Cross to assess the prisoners’ treatment.
- Immediate Release of All Armenian Detainees – demand Azerbaijan comply with international human rights obligations and release political prisoners without conditions.
- Preservation of Armenian Cultural Heritage – investigate and prevent further destruction of Armenian cultural and religious sites in occupied Artsakh.
- Ensuring Safe Return for Displaced Armenians – advocate for international protection mechanisms allowing Armenians to return to their homeland.
The speakers at the protest condemned European inaction and Chancellor Olaf Scholz’s failure to take decisive action.
The coalition of human rights organizations plans further demonstrations across Europe and will submit an official petition to the European Parliament urging immediate sanctions against Azerbaijan.