Արմինե Աֆեյանը «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության նոր ղեկավարն է - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության գլխավոր գործադիր տնօրեն է դարձել Արմինե Աֆեյանը:
«Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունից հայտնում են, որ այս պաշտոնում նա կփոխարինի Արման Ջիլավյանին, որը որպես փոխնախագահ միանում է նախաձեռնության Տնօրենների խորհրդին:
«Մեր խորին երախտագիտությունն ենք հայտնում Արման Ջիլավյանին՝ իր առաջնորդության եւ «Ավրորայի» առաքելությանն անմնացորդ նվիրման համար։ Արմանի հանձնառությունն օգնել է ընդլայնել «Ավրորայի» ազդեցությունն ամբողջ աշխարհում», - ասել է «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության համահիմնադիր եւ Տնօրենների խորհրդի նախագահ Նուբար Աֆեյանը:
«Մեծ պատվով եմ հետեւելու Արմանի օրինակին՝ որպես գլխավոր գործադիր տնօրեն, եւ շարունակելու գործել այն ամուր հիմքի վրա, որը դրվել է կազմակերպության գործունեության առաջին տասնամյակում: Քանի որ մենք պատրաստվում ենք նշել «Ավրորայի» 10-ամյակը 2025 թվականին, մեծ է իմ ոգեւորությունն աշխատելու մեր համաշխարհային գործընկերների եւ աջակիցների հետ, որպեսզի ընդլայնենք մեր ազդեցությունն ու ծրագրերը, աջակցենք մարդասերների հաջորդ սերնդին»,- ասել է Արմինե Աֆեյանը։
Արմինե Աֆեյանն «Ավրորայի» թիմին էր միացել 2023 թվականին: 2015-2016 թթ. նա կազմակերպության հանրային կապերի պատասխանատուն էր:

Armine Afeyan Appointed CEO of the Aurora Humanitarian Initiative - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. The Aurora Humanitarian Initiative announced the appointment of Armine Afeyan as Chief Executive Officer.
She succeeds Arman Jilavian, who has provided exemplary leadership during the organization’s first decade and will take on the role of Vice Chair of the Aurora Board.
“We extend our deepest gratitude to Arman Jilavian for his visionary leadership and unwavering dedication to Aurora’s mission,” said Noubar Afeyan, Co-Founder and Chair of the Board of the Aurora Humanitarian Initiative. “Arman’s commitment has helped galvanize Aurora’s impact across the globe, and we look forward to his continued contributions as Vice Chair of Aurora’s Board of Directors.”
Armine Afeyan was most recently Executive Director of Aurora. She rejoined the organization in 2023, having previously held the position of Director of Communications in 2015–2016. In addition to Aurora, Afeyan has spent the balance of her career in consumer-oriented technology companies, most recently serving as a general manager at Wayfair.
“I am honored to follow Arman’s footsteps as CEO and continue building on the remarkable foundation laid over our first decade. As we prepare to celebrate Aurora’s 10th anniversary in 2025, I look forward to working with our global partners and supporters to expand our reach, enhance our programs, and empower the next generation of humanitarians,” said Armine Afeyan. “I am immensely proud to channel my Gratitude into Action by being part of Aurora during this pivotal time.”