Կենսաչափական անձնագրերը լավագույն դեպքում կթողարկվեն 2026թ. մարտին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ներքին գործերի նախարարի տեղակալ Արփինե Սարգսյանն այսօր կառավարության նիստում ասել է, որ նույնականացման քարտերի եւ կենսաչափական անձնագրերի նոր համակարգի ներդրման գործընթացը կմեկնարկի 2025 թվականի մարտից, երբ հայտնի կդառնա մրցույթի հաղթողը։
Նա ասել, որ առաջին փուլում հաղթած մասնավոր ընկերություններին ս.թ. սեպտեմբերին պետությունը կուղարկի իր առաջարկները։
«Մինչեւ տարեվերջ ընկերությունները հնարավորություն կունենան ներկայացնելու իրենց վերջանական նախագծերը։ 2025 թվականի սկզբին կսկսենք գնահատման գործընթացը եւ, եթե գործընթացը հարթ ընթանա, չբախվենք բողոքարկումների եւ մնացած տեխնիկական խոչընդոտների, 2025 թվականի մարտին կունենանք հաղթող ընկերություն, որին կհաջորդի պայմանագրի կնքումը։  Ընկերությունը մինչեւ մեկ տարի ժամանակ կունենա, որպեսզի ենթակառուցվածքները բերի այն վիճակին, որն ակնկալվում է պայմանագրով եւ, ըստ այդմ, 10 տարի ժամկետով կկարողանա այս ծրագրի շրջանակներում մատուցել ծառայությունը»,- Արփինե Սարգսյանի խոսքերը մեջբերել է Արմենպրեսը:
Կենսաչափական անձնագրերի ներդրումը ԵՄ-ի հետ վիզաների ազատականացման երկխոսության կարեւորագույն բաղադրիչներից է:
Հայաստանի քաղաքացիներն արդեն մի քանի տարի զրկված են կենսաչափական անձնագրեր ստանալու հնարավորությունից:

Биометрические паспорта начнут выдаваться в Армении не раньше марта 2026 года - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Заместитель министра внутренних дел Арпине Саргсян сообщила сегодня на заседании правительства, что процесс внедрения новой системы удостоверений личности (ID) и биометрических паспортов начнется с марта 2025 года, когда будет объявлен победитель конкурса.
Она сообщила, что преодолевшим первый тур компаниям государство направит свои предложения в сентябре текущего года.
«До конца года компании представят свои проекты. В начале 2025 года мы начнем процесс оценки и, если процесс пройдет гладко, без апелляций и других технических препятствий, в марте 2025 года мы отберем компанию-победителя, с которой заключим договор. У компании будет до 1 года, чтобы привести инфраструктуру в состояние, предусмотренное соглашением», - слова Арпине Саргсян приводит Арменпресс.
Введение биометрических паспортов является одним из важнейших компонентов диалога о либерализации визового режима с ЕС.