Երեւան։ Մեդիամաքս։ Հայաստանի արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանն այսօր Անկարայում ասել է, որ Հայաստանն ու Թուրքիան համաձայնություն ունեն Անիի կամուրջը համատեղ վերանորոգելու մասին:
Թուրքիայի արտգործնախարար Մեւլութ Չավուշօղլուն հետ համատեղ մամուլի ասուլիսում Արարատ Միրզոյանը, մասնավորապես, ասել է.
«Մեր այսօրվա հանդիպումը, իհարկե, պայմանավորված է բազում կյանքեր խլած աղետով, սակայն, այս դժվարին պահին գտնվելով Թուրքիայում, ևս մեկ անգամ ցանկանում եմ վերահաստատել տարածաշրջանում խաղաղություն կառուցելու և, մասնավորապես, Թուրքիայի հետ հարաբերությունների ամբողջական կարգավորման՝ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման ու Հայաստանի և Թուրքիայի միջև սահմանի ամբողջական բացման հարցում Հայաստանի Հանրապետության պատրաստակամությունը և ձգտումը։
Ուզում եմ տեղեկացնել, ինչպես նախարար Չավուշօղլուն քիչ առաջ նշեց, որ այսօր մենք քննարկել ենք այս գործընթացին վերաբերող որոշ դետալներ, ունենք համաձայնություն համատեղ ջանքերով վերանորոգել Անիի կամուրջը, ինչպես նաև հոգ տանել համապատասխան ենթակառուցվածքների մասին՝ սահմանի ամբողջական բացմանն ընդառաջ»:

“We have agreement to jointly repair Ani bridge” - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan said today in Ankara that Armenia and Turkey agreed to jointly repair Ani bridge.
During the joint news conference with the Turkish Foreign Minister Mevlut Cavusoglu, Ararat Mirzoyan particularly said:
“Certainly, our meeting today is determined by the disaster that has claimed many lives, however, being in Türkiye at this difficult moment, I would like to once again reiterate the readiness and willingness of the Republic of Armenia to build peace in the region and, particularly, to fully normalise relations with Türkiye, establish diplomatic relations and fully open the border between Armenia and Türkiye.
I would like to inform, as Minister Cavusoglu noted a little while ago, that today we have discussed some details on this process, and we have an agreement to jointly repair the Ani bridge, as well as take care of the relevant infrastructure ahead of the full opening of the border”.