Երեւան։ Մեդիամաքս։ Հայաստանի արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանն այսօր Անկարայում ասել է, որ Հայաստանն ու Թուրքիան համաձայնություն ունեն Անիի կամուրջը համատեղ վերանորոգելու մասին:
Թուրքիայի արտգործնախարար Մեւլութ Չավուշօղլուն հետ համատեղ մամուլի ասուլիսում Արարատ Միրզոյանը, մասնավորապես, ասել է.
«Մեր այսօրվա հանդիպումը, իհարկե, պայմանավորված է բազում կյանքեր խլած աղետով, սակայն, այս դժվարին պահին գտնվելով Թուրքիայում, ևս մեկ անգամ ցանկանում եմ վերահաստատել տարածաշրջանում խաղաղություն կառուցելու և, մասնավորապես, Թուրքիայի հետ հարաբերությունների ամբողջական կարգավորման՝ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման ու Հայաստանի և Թուրքիայի միջև սահմանի ամբողջական բացման հարցում Հայաստանի Հանրապետության պատրաստակամությունը և ձգտումը։
Ուզում եմ տեղեկացնել, ինչպես նախարար Չավուշօղլուն քիչ առաջ նշեց, որ այսօր մենք քննարկել ենք այս գործընթացին վերաբերող որոշ դետալներ, ունենք համաձայնություն համատեղ ջանքերով վերանորոգել Անիի կամուրջը, ինչպես նաև հոգ տանել համապատասխան ենթակառուցվածքների մասին՝ սահմանի ամբողջական բացմանն ընդառաջ»:

«Eсть договоренность совместными усилиями отремонтировать мост Ани» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян заявил сегодня в Анкаре, что есть договоренность c Турцией о совместном ремонте моста к Ани.
На совместной пресс-конференции с главой МИД Турции Мевлютом Чавушоглу Арарат Мирзоян, в частности, сказал:
«Наша сегодняшняя встреча, конечно, обусловлена катастрофой, унесшей множество жизней, однако, находясь в Турции в этот трудный момент, я хочу еще раз подтвердить готовность и стремление Республики Армения к построению мира в регионе и, в частности, к полноценной нормализации отношений с Турцией, установлению дипломатических отношений и полноценному открытию границы между Арменией и Турцией.
Хочу сообщить, что, как ранее отметил господин Чавушоглу, сегодня мы обсудили некоторые детали, касающиеся этого процесса, у нас есть договоренность совместными усилиями отремонтировать мост к Ани, а также позаботиться о соответствующих инфраструктурах до полноценного открытия границы».