ՀՀ նախկին վարչապետ, Հայ-Ռուսական (Սլավոնական) համալսարանի ռեկտոր Արմեն Դարբինյանը մարտի 25-ին Futures Studio-ի եւ լրագրող Մարկ Գրիգորյանի համատեղ «Խոսենք ապագայից» շարքի հյուրն է եղել։ Մեդիամաքսն առանձնացրել է Հայաստանի ապագայի մասին զրույցի որոշ հատվածները:
Բարոյական ճգնաժամ
Կա ճգնաժամի տեսություն, համաձայն որի` ճգնաժամերն իրենց մեջ ներառում են վեր հառնելու ներուժ։ Սակայն ճգնաժամերը տարբեր են լինում։ Եթե, օրինակ, այն բարոյական է, շատ դժվար է վերակենդանացնել այն մարմինն ու ոգին, որն այսօր մեզանում անկում է ապրել։ Սա բարոյական անկում է, արժանապատվության անկում է, շատ դժվար է այս պարագայում փնտրել եւ առավել եւս, գտնել զարգացման որեւէ ներուժ։
Այդ ներուժը թաքնված է մարդու, հայի, հայ մշակույթի, հայ պատմության, մեր արժանապատվության մեջ։ Մենք եկել ենք հազարամյակներով եւ ապացուցել ենք մեր ապրելու իրավունքն ու հնարավորությունը։
Սա ճակատամարտ էր
Այս պատերազմը գոյատեւելու պատերազմ չէր, որովհետեւ այն մենք չենք ընտրել եւ այս դեպքում ես կհրաժարվեմ «պատերազմ» բառից։ Սա մարտ էր, գուցե ճակատամարտ էր, բայց պատերազմ չէր, որովհետեւ ես չեմ համարում որ մենք պարտվել ենք, կամ պարտվել ենք վերջնականապես։ Ճիշտ այնպես, ինչպես 90-ականներին, երբ մենք հաղթեցինք, բայց ադրբեջանցիներն ասում էին, որ դա պատերազմ չէր, մարտ էր, եւ իրենք վերադառնալու են։
Եթե մենք ընդունում ենք, որ պարտվել ենք պատերազմում եւ չկա որեւէ հնարավորություն վերականգնելու մեր արժանապատվությունը, ուրեմն մենք ծրագրավորում ենք մեր հետագա ձախողումը։
Եթե ինչ-որ մեկը համարում է, որ խաղաղություն է հաստատվել, ուրեմն այդ խաղաղությունը հաստատվել է մեր ազգային արժանապատվության հաշվին։ Ես չեմ կարծում, որ այս պարագայում սա հարատեւ խաղաղություն կարող է լինել։
Կարելի է պարտվել մարտում, բայց չի կարելի արժանապատվության հաշվին խաղաղություն ձեռք բերել, այն չի կարող հարատեւ լինել։ Մենք պետք է ձգտենք հարատեւ խաղաղության, բայց դրա համար միայն մեկ տարբերակ ունենք՝ վերականգնել մեր արժանապատվությունը։
Այո, մենք այս մարտերին պատրաստ չէինք, եւ պետք է կրենք դրա դառնությունը, դրա մեղքը, բայց նաեւ պետք է հասկանանք, որ հզորանալու ներուժը արժանապատվության վերականգնման մեջ է։
Պատասխան սերունդներին
Իմ ուսանողներից շատերը զոհվեցին այս պատերազմում, շատերը վիրավորվեցին, շատերը վերադարձան՝ մի փոքր խեղված իրենց պատկերացումներում՝ թե ինչու այսպես ստացվեց եւ ինչու մենք պատրաստ չէինք, ինչու այսպես ամեն ինչ ավարտվեց։
Այս սերունդը պատասխան է սպասում ու պահանջում պետությունից, որը պարտավոր է այն տալ։
Ապագան կառուցելիս, անշուշտ, մենք պետք է պահանջենք այս հարցերի պատասխանները, բայց ավելի կարեւոր է ապագայի տեսլական ունենալ։
Եթե մենք շարունակ հետ գնանք եւ փորփրենք ամեն ինչ, ժամանակը կարող է չբավականացնել ապագայի մասին մտածելու եւ ապագայաստեղծ աշխատանքի վրա կենտրոնանալու համար։
Հասարակությունը, սովորաբար, հավաքական պատասխանատվություն է կրում իր ապագայի համար, բայց մենք դրան սովոր չենք նաեւ պատմականորեն։
Կրթությունը
Մենք կարեւորել ենք կրթությունը, բայց կարեւորել ենք մեր սեփական երեխաներին կրթելու, դաստիարակելու ու անձնական հաջողության հասնելու հնարավորություն տալու նպատակով։ Մենք երբեւէ չենք դրել հավաքական հաջողության հասնելու խնդիր։
Կրթությունը չպետք է լինի միայն անձնական հաջողության համար, մենք պետք է ունենանք կրթված հասարակություն։
Մեր խնդիրն այն է, որ մենք շատ եսակենտրոն հասարակություն ենք։ Եվ մեզ թվում է, որ մեր խնդիրները, ցավերն ու դարդերը որեւէ մեկին հետաքրքիր են։ Ամենեւին։ Դեռ մի բան էլ ավելին, եթե մենք որեւէ մեկի դուռը թակում ենք մեր խնդիրներով, նրանք վանում են մեզ։
Աշխարհին հետաքրքիր կլինի մեր հաջողության պատմությունը։ Եթե մենք գրանցենք հաջողություն, հետաքրքիր կլինի մեր ինքնությունը, ինքնատիպ մոտեցումը մեր զարգացման խնդիրներին, հաջողության յուրահատուկ մոդելները, որպեսզի գան ու տեղում տեսնեն, ինչպես ենք մենք կերտում մեր հաջողությունը։
Ղազախներն որոշել են եռալեզու հասարակություն ունենալու։ Օրենքով ամրագրված է, որ յուրաքանչյուր ղազախ պետք տիրապետի երեք լեզվի՝ ղազախերենի, ռուսերենի, անգլերենի։ Մենք ղազախներից շատ ենք հետ մնացել, որովհետեւ միալեզու հասարակություն ենք։ Առաջ գնալու համար գոնե պետք է քառալեզու դառնալ։
Մենք պարտվել ենք վերջին մարտում նաեւ օրինախախտ լինելու, օրինապաշտ չլինելու, ստանդարտներ չմշակելու եւ ստանդարտներին չհամապատասխանելու, խաբելու պատճառով։
Խորհրդային հայը
Խորհրդային հային ես համարում եմ հաղթող հայ, որովհետեւ խորհրդային տարիներին մենք ունեցել եւ գրանցել ենք հաղթանակներ մշակութային եւ արժանապատվության ոլորտում։ Խորհրդային Միության տարիների մասին խոսելիս, սովորաբար հիշատակում են ռեպրեսիաները, բոլշեւիկներին ու Ստալինին, բայց մոռանում են այն մշակութային արժեքների մասին, որ ստեղծվեցին այդ պայմաններում։
Ես կարծում եմ, որ Ղարաբաղյան առաջին մարտում մենք հաղթող դուրս եկանք նաեւ որովհետեւ խորհրդային հայ էինք։
Այս տարիներին կուտակածը մենք չզարգացրեցինք արդեն անկախ Հայաստանում եւ գրեթե մոռացության տվեցինք Արեւմտյան Հայաստանի մշակութային ժառանգությունը։
Մենք ուզում ենք Սփյուռքը ներգրավել մեր կյանքում, մեր պետականաստեղծ ծրագրերում, բայց մենք ի՞նչ ենք արել Սփյուռքի համար։ Ահռելի շատ ժամանակ ենք կորցրել՝ 30 տարի, որը մեր խորհրդային կյանքի կեսն է, մենք կորցրել ենք պետականաստեղծ մի քանի սերունդ։ Շատ բան պետք է զրոյից սկսվի։ Մենք հանգել ենք զրոյական վիճակի։ Այդ վիճակից սովորաբար կա միայն վերելք։
Սուվերեն Հայաստան
Սուվերեն Հայաստանը կլինի Ռուսաստանի լավագույն դաշնակիցը։ Ռուսաստանի հետ մենք պետք է կարողանանք նոր մակարդակի բարձրացնել մեր հարաբերությունները։ Աշխարհում հիմա ծանր իրավիճակ է, այս պարագայում մենք չպետք է աշխարհաքաղաքական խաղերի մեջ մտնենք։ Մենք պետք է կարողանանք հարաբերությունների ներկա փուլից քաղել ու տալ առավելագույնը։

Бывший премьер-министр Армении, ректор Армяно-Российского (Славянского) университета Армен Дарбинян 25 марта был гостем совместной серии «Поговорим о будущем» Futures Studio и журналиста Марка Григоряна. Медиамакс выделил некоторые фрагменты беседы о будущем Армении.
Нравственный кризис
Существует теория, согласно которой кризисы обладают потенциалом возрождения. Однако кризисы бывают разные. Если, к примеру, кризис нравственный, то очень сложно воскресить тело и дух, которые сегодня пережили падение у нас. Это нравственное падение, падение достоинства, и в этом случае очень сложно искать и, тем более, находить какой-либо потенциал для развития.
Этот потенциал скрыт в человеке, армянине, армянской культуре, армянской истории, в нашем достоинстве. Мы пришли на тысячелетия и доказали свое право на жизнь и возможность жить.
Это была битва
Эта война не была войной за выживание, потому что не мы ее выбрали, и в этом случае я отказываюсь от слова «война». Это была битва, может быть, бой, но не война, и я не считаю, что мы потерпели поражение или окончательно проиграли. Так же было в 90-е годы, когда мы одержали победу, а азербайджанцы говорили, что это была не война, а битва, и они еще вернутся.
Если мы признаем, что мы проиграли войну и более нет никакой возможности восстановить наше достоинство, мы программируем наш дальнейший провал.
Если кто-то считает, что установлен мир, то он установлен за счет нашего национального достоинства. Битву можно проиграть, но достичь мира ценой своего достоинства невозможно, такой мир прочным быть не может. Мы должны стремиться к прочному миру, и для этого у нас есть лишь один выход - восстановить свое достоинство.
Да, мы не были готовы к этому бою, и нам следует пережить всю горечь и чувство вины, но мы должны понять и то, что возможность стать сильнее заключается в восстановлении достоинства.
Ответ поколениям
Многие из моих студентов погибли, многие были ранены, многие вернулись, но с несколько искаженными представлениями о том, почему это произошло, почему мы не были готовы, и почему все закончилось именно так.
Это поколение ждет ответа и требует его от государства, которое обязано его дать.
Строя будущее, мы, безусловно, должны требовать ответов на эти вопросы, но мы должны также создавать видение будущего, что гораздо важнее.
Если мы продолжим возвращаться в прошлое и копаться в деталях, нам может не хватить времени, чтобы подумать о будущем и сосредоточиться на той работе, которая необходима для его формирования.
Общество обычно несет коллективную ответственность за свое будущее, но мы исторически не привыкли к этому.
Мы считаем важным образование, но придаем важность обучению наших собственных детей с целью предоставления им возможности достичь личного успеха. Мы никогда не ставили цели добиться коллективного успеха.
Образование нужно не только ради личного успеха, у нас должно быть образованное общество.
Проблема в том, что наше общество слишком эгоцентрично. Нам кажется, что кому-то интересны наши проблемы, боль и печали. Нисколько. Более того, если мы стучим в чью-то дверь со своими проблемами, нас отталкивают.
Миру будет интересна история нашего успеха. Если мы добьемся успеха, то станем интересны. Наш уникальный подход к проблемам развития, уникальные модели успеха станут представлять интерес, всем захочется приехать и на месте посмотреть, как у нас это получилось.
Казахи решили создать трехъязычное общество. Закон предусматривает, что каждый казах должен владеть тремя языками: казахским, русским и английским. Мы сильно отстаем от них, потому что мы - одноязычное общество. Чтобы двигаться вперед, наше общество должно стать, по меньшей мере, четырехязычным.
Мы проиграли последнюю битву также из-за того, что нарушaли закон, не соблюдали его, не разрабатывали стандарты и не соблюдали их, мошенничали.
Советский армянин
Я считаю советского армянина армянином-победителем, потому что в советские годы у нас были победы - в области культуры и достоинства. Говоря о советских годах, обычно вспоиминают большевиков, репрессии и Сталина, но забывают о культурных ценностях, которые были созданы.
Первую битву за Карабах, я считаю, мы выиграли еще и потому, что были советскими армянами.
В независимой Армении мы не развили ничего из того, что было накоплено за эти годы, а культурное наследие Западной Армении было почти забыто.
Мы хотим вовлечь в нашу жизнь, в наши программы государственного строительства диаспору, но что мы сделали для нее? Мы упустили огромное количество времени - 30 лет, это половина нашей советской жизни, мы потеряли несколько поколений - создателей государства. Многое нужно начинать с нуля. Мы достигли нижнего предела. Теперь у нас есть только один путь - наверх.
Суверенная Армения
Суверенная Армения будет лучшим союзником России. Мы должны суметь поднять наши отношения с Россией на новый уровень. Ситуация в мире сейчас тяжелая, и нам не следует вступать в геополитические игры. Мы должны суметь получить и отдать максимум из наших нынешних отношений.