ՌԴ օդային տարածքը փետրվարի 1-ից կբացվի ՀՀ քաղաքացիների համար - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի քաղաքացիները փետրվարի 1-ից հնարավորություն կունենան օդային ճանապարհով մեկնել դեպի Ռուսաստան՝ կորոնավիրուսի բացասական թեստի հիման վրա:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր կառավարության նիստի ժամանակ ասել է, որ գործարկվում է «Ճամփորդիր առանց Covid» պիլոտային ծրագիրը, որի վերաբերյալ որոշում են կայացրել ՀՀ եւ ՌԴ կառավարությունները:
«Մեկնարկող պիլոտային ծրագիրը կգործի մինչեւ մարտի 1-ը, բայց գործնականում կարծում եմ, որ այն կաշխատի, քանի որ նախափորձարկումը հաջող է անցել:
Ծրագրի համաձայն՝ քաղաքացին իր բջջային հեռախոսի մեջ կարող է ներբեռնել «Ճամփորդում եմ առանց Covid» հավելվածը, որից հետո թեստավորվել այնտեղ նշված լաբորատորիաներից մեկում՝ թռիչքից ամենաուշը 72 ժամ առաջ:
Թեստի բացասական պատասխանի դեպքում այն ինքնաշխատ եղանակով արտահայտվում է հավելվածում, այնուհետեւ մեկնելիս այդ փաստը QR կոդով հաստատվում է Հայաստանի եւ Ռուսաստանի օդանավակայաններում»,- ասել է վարչապետը:

С 1 февраля воздушное пространство России откроется для граждан Армении - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. С 1 февраля граждане Армении получат возможность посещать Россию воздушным путем на основании отрицательного теста на коронавирус.
Премьер-министр Армении Никол Пашинян сказал сегодня, что правительствами России и Армении принято решение о запуске пилотной программы «Путешествие без Covid».
«Пилотная программа продлится до 1 марта, но на практике, думаю, она будет работать и дальше, так как предварительное тестирование прошло успешно. Согласно программе, гражданин может загрузить в свой мобильный телефон приложение «Путешествие без Covid», после чего пройти тестирование в одной из упомянутых лабораторий не позднее, чем за 72 часа до вылета. В случае, если тест оказался отрицательным, этот факт автоматически указывается в приложении и при выезде подтверждается QR-кодом в аэропортах Армении и России», - сказал премьер на заседании правительства.