Երեւան: Մեդիամաքս: «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունն այսօր տեղեկացրել է «Երախտագիտությունն՝ ի գործ» ճաշի եւ մի շարք այլ միջոցառումների մասին, որոնք նվիրված կլինեն նախաձեռնության հնգամյակին:
Միջոցառումների շարքը կմեկնարկի հոկտեմբերի 19-ին Նյու Յորքի հանրային գրադարանից ուղիղ հեռարձակմամբ՝ տեղի ժամանակով 19:00-ին: Հենց Նյու Յորքում 2015 թվականին Նուբար Աֆեյանը, Վարդան Գրեգորյանը եւ Ռուբեն Վարդանյանն սկսեցին «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը:
Միջոցառումը կվարեն ամերիկացի հայտնի լրագրողներ ու մեկնաբաններ Դէվիդ Իգնաթիուսը եւ Ջուդի Վուդրուֆը։
Կատարումներով հանդես կգան աշխարհահռչակ թավջութակահար Յո-Յո Ման եւ լեգենդար ջազային երաժիշտ ու շեփորահար Ուինթոն Մարսալիսը: Միջոցառման ընթացքում կմեծարվեն «Ավրորա» մրցանակի դափնեկիրները, կհայտարարվեն հատուկ մրցանակներ եւ դրամաշնորհներ:
Առաջնորդվելով «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության համաշխարհային հասանելիությամբ՝ Նյու Յորք քաղաքում տեղի ունեցած միջոցառումը հաջորդ օրերին կհեռարձակվի նաեւ իսպաներեն, ֆրանսերեն, ռուսերեն եւ գերմաներեն աշխարհի տարբեր հատվածներում: Հայերեն տարբերակը կհեռարձակվի «Արմենիա» հեռուստաընկերությամբ հոկտեմբերի 20-ին՝ Երեւանի ժամանակով 18:00-ին:
«Ավրորայի» հնգամյակին նվիրված «Երախտագիտությունն՝ ի գործ» տոնակատարությունների շրջանակում լրացուցիչ միջոցառումներ են նախատեսվում Լոնդոնում, Մոսկվայում, Երեւանում եւ աշխարհի այլ մայրաքաղաքներում, որոնց մասին կհայտարարվի առաջիկա ամիսներին: Միջոցառումների շարքը կեզրափակվի էկումենիկ արարողությամբ, որը տեղի կունենա Նյու Յորք քաղաքի մայր տաճարներից մեկում 2021 թ. մարտի 10-ին: Այն նվիրված կլինի կորոնավիրուսի զոհերի հիշատակին եւ բոլոր նրանց, ովքեր իրենց կարեւոր ներդրումն ունեն կարիքավորներին օգնելու գործում:

Yerevan /Mediamax/. The Aurora Humanitarian Initiative announced the launch of “Gratitude in Action,” a series of celebrations planned to mark its fifth anniversary.
The series will kick off on October 19 with a live event broadcast at 7:00 pm local time from the New York Public Library in New York City, where the Aurora Humanitarian Initiative was launched in 2015 by Noubar Afeyan, founder and CEO of Flagship Pioneering, Vartan Gregorian, President of the Carnegie Corporation of New York, and Ruben Vardanyan, impact investor and social entrepreneur.
Hosted by well-known American journalists and anchorpersons David Ignatius and Judy Woodruff, the October 19 event will feature special interviews with Vartan Gregorian, member of the Aurora Prize Selection Committee, Aurora Humanitarian Initiative Co-Founder and President of the Carnegie Corporation of New York, as well as virtual performances by world famous cellist Yo-Yo Ma and legendary jazz musician and trumpeter Wynton Marsalis.
During the event, the Aurora Prize Laureates and Humanitarians will be honored, with special awards and grants to be announced.
With respect to the global reach of the Aurora Humanitarian Initiative, within the next few days after the New York City event, audiences across the world will be able to watch repeat airings of the event in Spanish, French, Russian and German. The Armenian version is to be broadcast on Armenia TV on October 20, at 6:00 pm Yerevan time (GMT+4).
Additional events within the “Gratitude in Action” anniversary celebrations are set to take place in London, Moscow, Yerevan and other world capitals and will be announced in the coming months. On March 10, 2021, the series will culminate with an ecumenical liturgy in one of the cathedral churches in New York City, held to commemorate those who fell victim to the COVID-19 pandemic and to recognize everyone who made an important contribution to support the vulnerable.