Երեւան: Մեդիամաքս: «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունն այսօր տեղեկացրել է «Երախտագիտությունն՝ ի գործ» ճաշի եւ մի շարք այլ միջոցառումների մասին, որոնք նվիրված կլինեն նախաձեռնության հնգամյակին:
Միջոցառումների շարքը կմեկնարկի հոկտեմբերի 19-ին Նյու Յորքի հանրային գրադարանից ուղիղ հեռարձակմամբ՝ տեղի ժամանակով 19:00-ին: Հենց Նյու Յորքում 2015 թվականին Նուբար Աֆեյանը, Վարդան Գրեգորյանը եւ Ռուբեն Վարդանյանն սկսեցին «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը:
Միջոցառումը կվարեն ամերիկացի հայտնի լրագրողներ ու մեկնաբաններ Դէվիդ Իգնաթիուսը եւ Ջուդի Վուդրուֆը։
Կատարումներով հանդես կգան աշխարհահռչակ թավջութակահար Յո-Յո Ման եւ լեգենդար ջազային երաժիշտ ու շեփորահար Ուինթոն Մարսալիսը: Միջոցառման ընթացքում կմեծարվեն «Ավրորա» մրցանակի դափնեկիրները, կհայտարարվեն հատուկ մրցանակներ եւ դրամաշնորհներ:
Առաջնորդվելով «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության համաշխարհային հասանելիությամբ՝ Նյու Յորք քաղաքում տեղի ունեցած միջոցառումը հաջորդ օրերին կհեռարձակվի նաեւ իսպաներեն, ֆրանսերեն, ռուսերեն եւ գերմաներեն աշխարհի տարբեր հատվածներում: Հայերեն տարբերակը կհեռարձակվի «Արմենիա» հեռուստաընկերությամբ հոկտեմբերի 20-ին՝ Երեւանի ժամանակով 18:00-ին:
«Ավրորայի» հնգամյակին նվիրված «Երախտագիտությունն՝ ի գործ» տոնակատարությունների շրջանակում լրացուցիչ միջոցառումներ են նախատեսվում Լոնդոնում, Մոսկվայում, Երեւանում եւ աշխարհի այլ մայրաքաղաքներում, որոնց մասին կհայտարարվի առաջիկա ամիսներին: Միջոցառումների շարքը կեզրափակվի էկումենիկ արարողությամբ, որը տեղի կունենա Նյու Յորք քաղաքի մայր տաճարներից մեկում 2021 թ. մարտի 10-ին: Այն նվիրված կլինի կորոնավիրուսի զոհերի հիշատակին եւ բոլոր նրանց, ովքեր իրենց կարեւոր ներդրումն ունեն կարիքավորներին օգնելու գործում:

19 октября в Нью-Йорке cтартует цикл мероприятий «Авроры»
Ереван /Медиамакс/. Гуманитарная инициатива «Аврора» объявила сегодня о запуске «Благодарности в действии» - цикла мероприятий, посвященных пятилетней годовщине международной гуманитарной инициативы «Аврора».
Старт юбилейным мероприятиям будет дан 19 октября 2020 года. В 19:00 часов по местному времени из Нью-Йоркской публичной библиотеки начнется прямая трансляция виртуального мероприятия.
Именно в Нью-Йорке в 2015 году состоялась презентация Гуманитарной инициативы «Аврора», соучредителями которой стали Нубар Афеян, основатель и генеральный директор Flagship Pioneering, Вартан Грегорян, президент Корпорации Карнеги в Нью-Йорке, и Рубен Варданян, импакт-инвестор и социальный предприниматель.
В церемонии 19 октября примут участие известные американские журналисты и телеведущие Дэвид Игнатиус и Джуди Вудроф. Они проведут интервью с Вартаном Грегоряном. Особыми онлайн-гостями мероприятия станут всемирно известный виолончелист Йо-Йо Ма и легендарный джазовый музыкант, саксофонист Уинтон Марсалис, которые исполнят для зрителей специальную программу.
Торжественный вечер позволит воздать должное лауреатам и героям премии «Аврора». Также запланировано вручение специальных премий и грантов.
Учитывая глобальный характер «Авроры», а также разницу во времени и многообразие языков, на которых инициатива ведет свою деятельность, в течение последующих дней также будут транслироваться версии мероприятия на русском, французском, испанском и немецком языках. Следующая за английской трансляция на армянском языке состоится на телеканале «Армения ТВ» 20 октября, в 18:00 часов по ереванскому времени.
Юбилейные мероприятия под общим названием «Благодарность в действии» пройдут в Лондоне, Москве, Ереване и других столицах мира. Подробная информация будет объявлена в ближайшие месяцы. Заключительной частью цикла станет экуменическая литургия, которая состоится 10 марта 2021 года в одном из нью-йоркских кафедральных соборов, чтобы почтить память жертв пандемии COVID-19 и выразить благодарность всем, кто внес важный вклад в спасение нуждающихся.