Լուսանկարը` Փոլ Ռոջերսի թվիթերը
Guitar World ամսագրի հետ հարցազրույցում Queen-ի կիթառահար Բրայան Մեյը մեկնաբանել է «Բոլոր ժամանակների 100 մեծագույն կիթառահարները» հարցման արդյունքները, որում նա գրավել է առաջին տեղը։
Մեդիամաքսը ներկայացնում է հարցազրույցի այն հատվածները, որտեղ Բրայան Մեյը խոսում է իր գործընկերների մասին:
Ջիմի Հենդրիքս
Ջիմին ինձ համար թիվ մեկն է, եւ ես միշտ դա ասել եմ: Իմ կարծիքով՝ նա գերմարդ էր: Թվում էր, նա եկել է մեկ այլ մոլորակից։ Ես երբեք չեմ իմանա, թե ոնց էր նա այդպե՛ս նվագում։
Երիտասարդ Բրայան Մեյը Երիտասարդ Բրայան Մեյը
Չեմ դադարում սովորել նրանից: Հիմա հազվադեպ եմ կատարում նրա գործերը, բայց դրանք վաղուց արդեն «իմ ներսում» են:
Ջիմի Փեյջ
Մենք նույն տարրական դպրոցն էինք հաճախում, բայց նա երկու-երեք տարով մեծ էր։ Երբ փոքր ես, այդ տարբերությունը հսկայական է թվում։ Ի դեպ, այժմ մենք իրարից այդքան էլ հեռու չենք ապրում:
Ես նրան համարում եմ մեծ գյուտարար: Եվ նա հսկայական դեր ունեցավ ծանր ռոքում։ Ես երբեք չեմ հոգնում Led Zeppelin-ի ալբոմները լսելուց:
Բրայան Մեյը, Փոլ Ռոջերսը եւ Ջիմի Փեյջը Բրայան Մեյը, Փոլ Ռոջերսը եւ Ջիմի Փեյջը
Երբ երիտասարդ էինք, երազում էինք, որ մի օր ռոք աստղեր կդառնանք ու նրանց պես կապրենք։ Երբ ես լսում էի նրանց Communication Breakdown, Good Times Bad Times երգերը,  մտածում էի. «Աստվա՛ծ իմ, նրանք անում են այն, ինչ ես էի ուզում անել, այնպես որ կամ պետք է հանձնվեմ, կամ էլ ավելի համառորեն աշխատեմ»:
Էրիկ Քլեփթոն
Իհարկե, նա իմ հերոսն է: Ինչպես  ասում են «Օսկարի» մրցանակաբաշխության ժամանակ. «Հրաշալի է լինել նման շրջապատում, ինձ համար դա մեծ պատիվ է»:
Էդի Վան Հալեն
Էդին անհամեմատելի է: Նա էլեկտրական կիթառ նվագելու տեխնիկայի զարգացման հիմնասյուներից մեկն է: Եվ նա հիանալի՛ տղա է: Կարանտինի ժամանակ սկսում ես կյանքին այլ կերպ նայել եւ հասկանալ, որ հեռվացել ես որոշ մարդկանցից։
Բրայան Մեյը, Թոնի Այոմին եւ Էդի Վան Հալենը 1978 թվականին Բրայան Մեյը, Թոնի Այոմին եւ Էդի Վան Հալենը 1978 թվականին
Ես վաղուց չեմ խոսել Էդիի հետ եւ զղջում եմ դրա համար: Նա ֆանտաստիկ տղա է՝ ոչ միայն անվանի կատարող, այլեւ բացառիկ հատկանիշներով մարդ։
Երկար տարիներ նա իմ ամենաթանկ ընկերներից մեկն է: Ես կարող էի գրքեր գրել Թոնիի մասին, քանի որ նա ամենա…Չգիտեմ անգամ, թե ինչպես բնութագրել նրան: Նա փայլուն մարդ է, հիանալի ու բարի հոգի ունի եւ հումորի բացառիկ զգացողություն։
Բրայան Մեյը եւ Թոնի Այոմին Բրայան Մեյը եւ Թոնի Այոմին
Եվ իհարկե, նա հեվի մետալի հայրն է: Նա դա արել է իր մատներով ու մտքով, եւ այդ տիտղոսը միշտ իրենն է լինելու։
Դէվիդ Գիլմոր
Ես սիրում եմ նրան ու մեծագույն հարգանք եմ տածում նրա նկատմամբ: Ես տեսել եմ նրա առաջին համերգներից մեկը՝ Pink Floyd-ի հետ, եւ ես այն երբեք չեմ մոռանա: Նա անհավանական բաներ էր անում, շշով կիթառ էր նվագում։ Նա միշտ եղել է իմ ամենասիրելի կատարողներից մեկը:
Դէվիդ Գիլմորը եւ Բրայան Մեյը Rock Aid Armenia ձայնագրության ժամանակ 1989 թվականին Դէվիդ Գիլմորը եւ Բրայան Մեյը Rock Aid Armenia ձայնագրության ժամանակ 1989 թվականին
Լուսանկարը` Michael Putland
Մի օր մենք միասին նվագեցինք Հայաստանի համար: Ես խնդրեցի, որ նա մեզ հետ կատարի Smoke On The Water-ը՝ 1989-ին, Rock Aid Armenia նախագծի համար։
Ռիչի Բլեքմոր
Նա իմ մյուս հերոսն է: Նա խենթ է: Կարծում եմ, որ նա բոլոր ժամանակների ամենավտանգավոր կիթառահարներից մեկն է՝ բառիս լավագույն իմաստով: Նա գերազանցում էր բոլորիս:

Фото: твиттер Пола Роджерса
В интервью журналу Guitar World гитарист Queen Брайан Мэй прокомментировал итоги опроса «100 величайших гитаристов всех времен», в котором занял первое место.
Медиамакс выделил те отрывки интервью, в которых Брайан Мэй говорит о своих «коллегах по цеху».
Джимми Хендрикс
Джимми для меня - «номер один», и я всегда говорил это. На мой взгляд, он был сверхчеловеком. Казалось, что он прибыл с другой планеты, и я никогда не узнаю, как он так играл.
Брайан Мэй в молодости Брайан Мэй в молодости
Я не перестаю учиться у него. Сейчас я нечасто играю его вещи, но это давно «внутри меня».
Джимми Пейдж
Мы ходили в одну и ту же начальную школу, но он был старше меня на два или три года, а когда ты мал, эта разница кажется огромной. Кстати, сейчас мы живем недалеко друг от друга.
Я считаю его великим изобретателем. И он сыграл огромную роль в определении того, чем стал тяжелый рок. Я никогда не устаю слушать альбомы Led Zeppelin.
Брайан Мэй, Пол Роджерс и Джимми Пейдж Брайан Мэй, Пол Роджерс и Джимми Пейдж
В молодости мы надеялись, что однажды станем рок-звездами и заживем такой же жизнью, как и они. Я помню, что когда я слушал их песни Communication Breakdown, Good Times Bad Times, то думал, «Господи, да они же делают то, что я хотел сделать, так что мне надо либо сдаться, или стараться еще усерднее».
Эрик Клэптон
Конечно, он мой герой. Как говорят люди на вручениях «Оскара»: «Замечательно оказаться в такой компании, большая честь для меня».
Эдди Ван Хален
Эдди несравним. Он является одним из столпов развития техники игры на электрогитаре. И он отличный парень! Во время карантина начинаешь по-иному смотреть на свою жизнь, и понимать, что отдалился от некоторых людей.
Брайан Мэй, Тони Айомми и Эдди Ван Хален в 1978 году Брайан Мэй, Тони Айомми и Эдди Ван Хален в 1978 году
Я давно не говорил с Эдди и жалею об этом. Он фантастический парень, не просто выдающийся исполнитель, но человек с невероятным духом.
Он один из моих самых дорогих друзей на протяжении многих лет. Я мог бы написать книги о Тони, поскольку он самый… (пауза). Я даже не знаю, как описать это словами. Он блестящий человек с замечательной, доброй душой и невероятным чувством юмора.
Брайан Мэй и Тони Айомми Брайан Мэй и Тони Айомми
И конечно, он отец хеви-метал. Он сделал это своим пальцами и мыслями, и он навсегда будет обладать этим титулом.
Дэвид Гилмор
Я люблю его и испытываю к нему огромное уважение. Я видел один из его первых концертов с Pink Floyd, который никогда не забуду. Он вытворял невероятные вещи, играя горлышком бутылки. Он всегда был одним из моих самых любимых исполнителей.
Дэвид Гилмор и Брайан Мэй на записи Rock Aid Armenia в 1989 году Дэвид Гилмор и Брайан Мэй на записи Rock Aid Armenia в 1989 году
Фото: Michael Putland
И однажды мы сыграли с ним вместе для Армении. Я попросил его сыграть с нами Smoke On The Water для проекта Rock Aid Armenia в 1989 году.
Ричи Блэкмор
Другой мой герой. Он сумасшедий. Думаю, он один из самых опасных гитаристов всех времен - в лучшем смысле этого слова. Он превосходил всех нас.