Լուսանկարը` Փոլ Ռոջերսի թվիթերը
Guitar World ամսագրի հետ հարցազրույցում Queen-ի կիթառահար Բրայան Մեյը մեկնաբանել է «Բոլոր ժամանակների 100 մեծագույն կիթառահարները» հարցման արդյունքները, որում նա գրավել է առաջին տեղը։
Մեդիամաքսը ներկայացնում է հարցազրույցի այն հատվածները, որտեղ Բրայան Մեյը խոսում է իր գործընկերների մասին:
Ջիմի Հենդրիքս
Ջիմին ինձ համար թիվ մեկն է, եւ ես միշտ դա ասել եմ: Իմ կարծիքով՝ նա գերմարդ էր: Թվում էր, նա եկել է մեկ այլ մոլորակից։ Ես երբեք չեմ իմանա, թե ոնց էր նա այդպե՛ս նվագում։
Երիտասարդ Բրայան Մեյը Երիտասարդ Բրայան Մեյը
Չեմ դադարում սովորել նրանից: Հիմա հազվադեպ եմ կատարում նրա գործերը, բայց դրանք վաղուց արդեն «իմ ներսում» են:
Ջիմի Փեյջ
Մենք նույն տարրական դպրոցն էինք հաճախում, բայց նա երկու-երեք տարով մեծ էր։ Երբ փոքր ես, այդ տարբերությունը հսկայական է թվում։ Ի դեպ, այժմ մենք իրարից այդքան էլ հեռու չենք ապրում:
Ես նրան համարում եմ մեծ գյուտարար: Եվ նա հսկայական դեր ունեցավ ծանր ռոքում։ Ես երբեք չեմ հոգնում Led Zeppelin-ի ալբոմները լսելուց:
Բրայան Մեյը, Փոլ Ռոջերսը եւ Ջիմի Փեյջը Բրայան Մեյը, Փոլ Ռոջերսը եւ Ջիմի Փեյջը
Երբ երիտասարդ էինք, երազում էինք, որ մի օր ռոք աստղեր կդառնանք ու նրանց պես կապրենք։ Երբ ես լսում էի նրանց Communication Breakdown, Good Times Bad Times երգերը,  մտածում էի. «Աստվա՛ծ իմ, նրանք անում են այն, ինչ ես էի ուզում անել, այնպես որ կամ պետք է հանձնվեմ, կամ էլ ավելի համառորեն աշխատեմ»:
Էրիկ Քլեփթոն
Իհարկե, նա իմ հերոսն է: Ինչպես  ասում են «Օսկարի» մրցանակաբաշխության ժամանակ. «Հրաշալի է լինել նման շրջապատում, ինձ համար դա մեծ պատիվ է»:
Էդի Վան Հալեն
Էդին անհամեմատելի է: Նա էլեկտրական կիթառ նվագելու տեխնիկայի զարգացման հիմնասյուներից մեկն է: Եվ նա հիանալի՛ տղա է: Կարանտինի ժամանակ սկսում ես կյանքին այլ կերպ նայել եւ հասկանալ, որ հեռվացել ես որոշ մարդկանցից։
Բրայան Մեյը, Թոնի Այոմին եւ Էդի Վան Հալենը 1978 թվականին Բրայան Մեյը, Թոնի Այոմին եւ Էդի Վան Հալենը 1978 թվականին
Ես վաղուց չեմ խոսել Էդիի հետ եւ զղջում եմ դրա համար: Նա ֆանտաստիկ տղա է՝ ոչ միայն անվանի կատարող, այլեւ բացառիկ հատկանիշներով մարդ։
Երկար տարիներ նա իմ ամենաթանկ ընկերներից մեկն է: Ես կարող էի գրքեր գրել Թոնիի մասին, քանի որ նա ամենա…Չգիտեմ անգամ, թե ինչպես բնութագրել նրան: Նա փայլուն մարդ է, հիանալի ու բարի հոգի ունի եւ հումորի բացառիկ զգացողություն։
Բրայան Մեյը եւ Թոնի Այոմին Բրայան Մեյը եւ Թոնի Այոմին
Եվ իհարկե, նա հեվի մետալի հայրն է: Նա դա արել է իր մատներով ու մտքով, եւ այդ տիտղոսը միշտ իրենն է լինելու։
Դէվիդ Գիլմոր
Ես սիրում եմ նրան ու մեծագույն հարգանք եմ տածում նրա նկատմամբ: Ես տեսել եմ նրա առաջին համերգներից մեկը՝ Pink Floyd-ի հետ, եւ ես այն երբեք չեմ մոռանա: Նա անհավանական բաներ էր անում, շշով կիթառ էր նվագում։ Նա միշտ եղել է իմ ամենասիրելի կատարողներից մեկը:
Դէվիդ Գիլմորը եւ Բրայան Մեյը Rock Aid Armenia ձայնագրության ժամանակ 1989 թվականին Դէվիդ Գիլմորը եւ Բրայան Մեյը Rock Aid Armenia ձայնագրության ժամանակ 1989 թվականին
Լուսանկարը` Michael Putland
Մի օր մենք միասին նվագեցինք Հայաստանի համար: Ես խնդրեցի, որ նա մեզ հետ կատարի Smoke On The Water-ը՝ 1989-ին, Rock Aid Armenia նախագծի համար։
Ռիչի Բլեքմոր
Նա իմ մյուս հերոսն է: Նա խենթ է: Կարծում եմ, որ նա բոլոր ժամանակների ամենավտանգավոր կիթառահարներից մեկն է՝ բառիս լավագույն իմաստով: Նա գերազանցում էր բոլորիս:

Photo: Paul Rogers’s twitter
In the interview to Guitar World, Brian May has commented about the results of the survey “The 100 greatest guitarists of all time”, where he ranked the first.
Mediamax presents the excerpts from the interview, in which Brian May speaks about fellow guitarists.
Jimi Hendrix
Jimi is my number one. And I’ve always said that. To me, he’s still something superhuman. It’s like he really did come from an alien planet, and I will never know quite how he did what he did.
Young Brian May Young Brian May
I never stop learning from Jimi. These days I very seldom play his stuff but it’s kind of inside me anyway.
Jimmy Page
We went to the same primary school, although he was two or three years above me – and that’s a lot when you’re small. We live quite close to each other at the moment.
To me, he’s a master of invention. And he’s a major, major force in defining what heavy rock became as it was being born. I never get fed up of listening to those Zeppelin albums, and I never will.
Brian May, Paul Rogers and  Jimmy Page Brian May, Paul Rogers and Jimmy Page
We were boys trying to do our thing and hoping that one day we might be rock stars and live their life, and listening to Communication Breakdown and Good Times Bad Times, I remember I had that feeling of, ‘Oh my god, he’s doing what I want to do and I either have to give up or else I have to try bloody hard.’”
Eric Clapton
Eric is still my hero, of course. And it’s just wonderful. It’s like when the people at the Oscars say, ‘It’s great to be in this kind of company.’ What an amazing honour.”
Eddie Van Halen
Eddie is incomparable. He stands there as one of the pillars of the development of electric guitar technique. He’s a wonderful guy.
During lockdown, you start to look at your life again, and one of my regrets is that certain people, I think, I’ve let slip away.
Brian May, Toni Iommi and Eddie Van Halen in 1978 Brian May, Toni Iommi and Eddie Van Halen in 1978
I haven’t talked to Eddie for a long time and I really regret that. I’d like to change that because he’s a fantastic guy, not just a great performer but an incredible spirit.
Toni Iommi
He is really my dearest friend and has been for so many years. I could write books about Tony because he’s just the most [pauses]... I don’t even know how to put it into words. He’s a luminous human being, with a wonderful, kind nature and an incredibly baffling sense of humour.
Brian May and Toni Iommi Brian May and Toni Iommi
And, of course, he is the father of heavy metal. He did that. He made that happen. And it’s from his fingers and his mind. That young ex-welder, he made that happen. So, you know, he forever wears that medal.
David Gilmour
I love him. I have an enormous respect for him. I saw one of his first shows with Pink Floyd, which I’ll never forget. He was doing crazy things with a bottleneck, which fitted right in with their kind of chaotic performances at the time. He’s always been a great favourite of mine. A beautiful player.
David Gilmour and Brian May at Rock Aid Armenia recording session in 1989 David Gilmour and Brian May at Rock Aid Armenia recording session in 1989
Photo: Michael Putland
And we did play together for Armenia at one point. I asked him to come in and play Smoke On The Water for Armenia Relief (Rock Aid Armenia-Mediamax).
Ritchie Blackmore
Another great hero of mine. He’s crazy. I think he’s one of the most dangerous guitar players ever. And I mean that is in the best possible way. He was there way ahead of any of us.