Երեւան: Մեդիամաքս: Թբիլիսիում անմխիթար վիճակում գտնվող Սուրբ Նշան հայկական եկեղեցու հրատապ ամրակայման աշխատանքները կիրականացվեն այս տարի:
Այսօր այս մասին ասել է ՀՀ մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանը`Մեդիամաքս-ի խնդրանքով անդրադառնալով վերջերս Սուրբ Նշանում բռնկված հրդեհի հետեւանքներին:
Նախարարը հիշեցրել է, որ հայկական պատվիրակությունը մեկնել էր Թբիլիսի` տեղում իրավիճակն ուսումնասիրելու նպատակով:
“Սկզբից մի բան էին ասում, տեղում պարզվեցին այլ հանգամանքներ: Մեր մասնագետների պնդում են, որ հատուկ հրկիզում չի եղել: Պետք է շատ զգույշ լինել, բառախաղը կարող է խնդիրներ առաջացնել երկու հարեւան երկրների միջեւ”, - ասել է Հասմիկ Պողոսյանը:
Նախարարն ասել է, որ վրացական կողմը եկեղեցու հրատապ ամրակայման աշխատանքների իրականացման համար արդեն նախատեսել է գումար հատկացնել պետական բյուջեից:
“Վրացական կողմը խոստացել է, որ հետագայում հիմնական ամրակայման աշխատանքները եւս կիրականացվեն”, - ասել է Հասմիկ Պողոսյանը:
Այս տարվա ընթացքում նախատեսված է Հասմիկ Պողոսյանի այցը Թբիլիսի, որի շրջանակներում կքննարկվեն Վրաստանի տարածքում գտնվող հայկական հուշարձանների խնդիրները:

Работы по срочному укреплению церкви Сурб Ншан в Тбилиси будут проведены в этом году
Ереван/Медиамакс/. Работы по срочному укреплению находящейся в плохом состоянии армянской церкви Сурб Ншан в Тбилиси будут проведены в этом году.
Об этом заявила сегодня министр культуры Армении Асмик Погосян, комментируя по просьбе Медиамакс последствия недавнего пожара в Сурб Ншане.
Министр напомнила, что армянская делегация оправилась в Тбилиси, чтобы на месте ознакомиться с ситуацией.
“Сначала говорили одно, а на месте выяснились другие факты. Наши специалисты настаивают на том, что преднамеренного поджога не было. Надо быть очень осторожными, так как игра слов может привести к серьезным проблемам между двумя соседними странами”,- сказала Асмик Погосян.
Министр заявила, что грузинская сторона уже планирует выделить сумму из бюджета для проведения работ по срочному укреплению церкви.
“Грузинская сторона пообещала, что в будущем будут выполнены также работы по основному укреплению”,- сказала Асмик Погосян.
В этом году запланировал визит Асмик Погосян в Тбилиси, в рамках которого будут обсуждаться проблемы армянских памятников, находящихся на территории Грузии.