Փաշինյան. Ամուլսարի շահագործումն արգելելը խտրական մոտեցում կլինի - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ասել է, որ «առնվազն այս պահի դրությամբ Ամուլսարի հանքի շահագործումն արգելելու որեւէ իրավական հիմք չկա»։
«Միեւնույն ժամանակ, մենք չենք կարող հաշվի չառնել մեր հանրության շրջանում առկա անհանգստությունները։ Սակայն, մյուս կողմից մենք չենք կարող հաշվի չնստել նաեւ ՀՀ տնտեսական հանրության անհանգստությունների հետ։
Վերջերս «Մուդիս» ընկերությունը բարձրացրել է ՀՀ վարկանիշը։ Ամուլսարի շուրջ ստեղծված իրավիճակում մենք ունենք որոշակի ազդակներ, որոնք վկայում են՝ եթե մենք այս իրավիճակը ճիշտ չկառավարենք, ապա դա կարող է հանգեցնել Հայաստանի վարկանիշի վատթարացմանը, ինչի հետեւանքները մենք բոլորս կարող ենք զգալ մեր կողմից ստացվող վարկերի, այսինքն՝ փողի արժեքի համատեքստում»,-Ֆեյսբուքի ուղիղ եթերի միջոցով հայտնել վարչապետը։
Նրա խոսքով՝ եթե ՀՀ կառավարությունն արգելի Ամուլսարի հանքի շահագործումը, ապա դա կարող է դիտարկվել «որպես խտրական մոտեցում»։
«Եթե ուղղակի չենք թույլ տալիս շահագործվի, ապա պետք է նշենք, թե ինչու ենք թույլ տալիս Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատը, Թեղուտի հանքերը շահագործվեն։ Արդյոք դրանք գործո՞ւմ են բնապահպանական բոլոր ստանդարտներին համաձայն։ Մենք կարող ենք ունենալ միջազգայնորեն շատ լուրջ խնդիր՝ խտրական մոտեցումներ ցուցաբերելու համատեքստում»,- հավելել է Նիկոլ Փաշինյանը։
Ըստ նրա՝ «չի կարելի արհամարհել մեր երկրի տնտեսության եւ արտաքին անվտանգության հետ կապված խնդիրները, որոնք նույնպես որոշակի կարեւորություն ունեն այս հարցը քննարկելիս»։
Նիկոլ Փաշինյանը Ջերմուկի բնակիչներին հորդորել է ապաշրջափակել Ամուլսարի հանք տանող բոլոր ճանապարհները։

Пашинян прокомментировал ситуацию с Амулсаром - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил сегодня, что «на данный момент нет какой-либо правовой основы для запрета эксплуатации месторождения Амулсар».
«В то же время, мы не можем не учитывать существующее в обществе беспокойство. С другой стороны, мы не можем не считаться с опасениями экономического сообщества Армении.
Не так давно Moody’s повысил рейтинг Армении. В ситуации с Амулсаром мы имеем определенные сигналы, которые свидетельствуют о том, что если мы неправильно воспользуемся сложившейся ситуацией, то это может привести к ухудшению рейтинга Армении, последствия чего мы все ощутим в контексте получаемых нами кредитов»,- сказал премьер-министр в прямом эфире в Facebook.
По его словам, если правительство Армении запретит эксплуатацию амулсарского рудника, это может быть рассмотрено как «дискриминационный подход».
«Если мы просто не позволяем эксплуатацию, то должны объяснить, почему позволяем эксплуатацию Зангезурского медно-молибденового комбината, рудников Техута. Работают ли они согласно всем экологическим стандартам? У нас может быть очень серьезная международная проблема в случае проявления дискриминационных подходов»,- добавил Никол Пашинян.
По словам премьер-министра, «нельзя игнорировать проблемы, связанные с экономикой и внешней безопасностью нашей страны, которые также имеют определенную важность при обсуждении данного вопроса».