Երեւան: Մեդիամաքս: Վրաստանի ազգային արխիվը Հայաստանի ազգային արխիվին տրամադրել է շուրջ 700 արխիվային փաստաթուղթ` 18-րդ դարի վերջերին-19-րդ դարի սկզբներին Լեռնային Ղարաբաղից տեղաշարժած հայերի վերաբերյալ:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, Ազգային Արխիվի տնօրեն Ամատունի Վիրաբյանն այսօր ասել է, որ էթնիկ տեղաշարժման արդյունքում հայ բնակչության մի մասը տեղափոխվել է Վրաստան:
Ամատունի Վիրաբյանը հիշեցրել է, որ երկար բանակցությունների արդյունքում երկու երկրների Ազգային արխիվները կնքել են համագործակցության պայմանագիր:

Грузия предоставила Армении архивные документы об этнических перемещениях из Нагорного Карабаха - Mediamax.am
Грузия предоставила Армении архивные документы об этнических перемещениях из Нагорного Карабаха
Директор Национального архива Аматуни Вирабян
Ереван/Медиамакс/. Национальный архив Грузии передал Национальному архиву Армении около 700 архивных документов об армянах, перемещенных в конце 18-го-начале 19-го веков из Нагорного Карабаха.
Как сообщает Медиамакс, директор Национального архива Армении Аматуни Вирабян сказал сегодня, что в результате этнического перемещения часть армянского населения осела в Грузии.
Аматуни Вирабян отметил, что после долгих переговоров национальные архивы двух стран заключили договор о сотрудничестве.