Երեւան: Մեդիամաքս: Նոյեմբերի 8-12-ին Հայաստանում կանցկացվի ճապոնական ֆիլմերի փառատոն:
Նոյեմբերի 8-ին, 9-ին եւ 10-ին ֆիլմեր կցուցադրվեն «Մոսկվա» կինոթատրոնում, իսկ 11-ին եւ 12-ին` Գյումրիի «Հոկտեմբեր» կինոթատրոնում: Փառատոնի մուտքն ազատ է:
Փառատոնը կազմակերպել է հայ-ճապոնական «Հիկարի» գիտակրթական կենտրոնը:
Կենտրոնի ղեկավար Կարինե Փիլիպոսյանը Մեդիամաքսի հետ հարցազրույցում հայտնել է, որ փառատոնն անցկացնելու առաջարկը ներկայացրել է Հայաստանում Ճապոնիայի դեսպանատունը (նստավայրը՝ Մոսկվայում), որից հետո կենտրոնն աջակցության նպատակով դիմել է հայ-ճապոնական կազմակերպություններին եւ Հայաստանում գործող ճապոնական ընկերությունների ներկայացուցիչներին: Մասնավորապես, կինոփառատոնի անցկացմանը նպաստել է Japan Tobacco International (JTI) ընկերության հայաստանյան ներկայացուցչությունը:
Փառատոնի շրջանակներում Երեւանում եւ Գյումրիում կցուցադրվեն 5 ֆիլմեր` «Այկի», «Հարված գլխով», «Առաջին սեր», «Բոց» եւ «Ինչ է բերում ձյունը»:
1958-ին նկարահանված «Բոց» ֆիլմը ճապոնական դասական կինեմատոգրաֆիայի նմուշ է, իսկ մյուսները նկարահանվել են վերջին տարիներին:
«Բոլոր ֆիլմերը շատ հետաքրքիր են: Հայ հանդիսատեսը լավ ծանոթ չէ ճապոնական կինոյին, սակայն մեծ հետաքրքրություն է ցուցաբերում Ճապոնիայի եւ նրա մշակույթի նկատմամբ: Հուսով ենք, որ փառատոնը հաճելի անակնկալ կլինի հայ հանդիսատեսի համար», - ասել է Կարինե Փիլիպոսյանը:
«Հիկարի» կենտրոնի ղեկավարի խոսքերով, ճապոնական ֆիլմերի վերջին փառատոնը Հայաստանում անցկացվել է 2007-ին, եւ անհրաժեշտություն կար շարունակելու այս ավանդույթը: Փառատոնի օրերին Երեւանում կլինի նաեւ Հայաստանում Ճապոնիայի նորանշանակ դեսպանը (նստավայրը՝ Մոսկվայում) եւ Հայաստանի նախագահին կհանձնի հավատարմագրերը:
Միջոցառման շրջանակներում Հայաստանի ազգային պատկերասրահում կբացվի ճապոնական «ուկիո-ե» ուղղության փորագրությունների ցուցահանդես, որի կազմակերպմանը նույնպես նպաստել է JTI ընկերության հայաստանյան ներկայացուցչությունը:
Ցուցահանդեսը բաց կլինի մեկ ամիս, իսկ նոյեմբերի 8-ի բացմանը Ճապոնիայի դեսպանը Հայաստանի ազգային պատկերասրահին կնվիրի կտավների վերականգման համար կիրառվող ժամանակակից սարքավորում:

8-12 ноября в Армении пройдет фестиваль японских фильмов
8, 9 и 10 ноября показы фильмов состоятся в Ереванском кинотеатре «Москва», а 11-12 октябре - в кинотеатре «Октембер» в городе Гюмри. Вход на фестиваль будет сводобным.
Организатором фестиваля является армяно-японский научно-образовательно-культурный центр «Хикари».
Руководитель центра «Хикари» Карине Пилипосян в интервью Медиамакс сообщила, что предложение провести фестиваль поступило из посольства Японии в Армении (с резиденцией в Москве), после чего центр обратился за поддержкой к министерству культуры Армении, армяно-японским организациям, а также представительствам японских компаний в Армении. В частности, проведению кинофестиваля содействовало армянское представительство компании Japan Tobacco International (JTI).
В рамках фестиваля в Ереване и Гюмри будет показано 5 фильмов: «Айки», «Удар головой», «Первая любовь», «Пламя» и «Что приносит снег».
Фильм «Огонь», снятый в 1958 году, является примером классического японского кинематографа, а остальные картины сняты в последние годы.
«Все фильмы очень интересны. Армянский зритель плохо знаком с японским кино, но проявляет довольно большой интерес к Японии и ее культуре. Надеемся, что фестиваль станет приятным сюрпризом для армянского зрителя», - сказала Карине Пилипосян.
По словам руководителя центра «Хикари», последний фестиваль японских фильмов проходил в Армении в 2007 году и существовала необходимость продолжить эту традицию. В дни фестиваля в Армении будет находиться новоназначенный посол Японии в Армении (с резиденцией в Москве), который вручит верительные грамоты президенту Армении.
В рамках фестиваля в Государственной картинной галерее Армении откроется выставка японских гравюр направления «укиё-э», организации которой также содействовалօ армянское представительство компании JTI.
Выставка будет действовать в течение месяца, а в ходе ее открытия 8 ноября посол Японии передаст в дар Национальной картинной галерее Армении современное оборудование для реставрации картин.