«Ինքնիշխանությունը ուղիղ համեմատական է մեր կարողություններին» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: «Արար» հիմնադրամի Խորհրդի նախագահ Ավետիք Չալաբյանը կարծում է, որ հայ-ռուսական հարաբերությունների որոշակի սրումը պայմանավորված է թե՛ Մոսկվայի եւ թե՛ Երեւանի գործողություններով:
«Ռուսաստանը հարաբերությունները սրում է երկու պատճառով։ Մի կողմից, այն ձգտում է սեղանին վերադարձնել Լավրովի տխրահռչակ պլանը, եւ մեզ պարտադրել Արցախյան հարցի կարգավորման այն տարբերակը, որից ակնհայտ շահում է Ռուսաստանը՝ ընդլայնելով իր աշխարհաքաղաքական ներկայությունը եւ ազդեցության շրջանակը, բայց որից բնավ չենք շահում մենք, քանի որ այն տեղի է ունենում հիմնականում մեր հաշվին։
Մյուս կողմից, անկախ Նիկոլ Փաշինյանի հավաստիացումներից, Ռուսաստանի ղեկավարությունը ֆունդամենտալ անվստահությամբ է վերաբերվում այս կառավարությանը, մանավանդ նրա շարքերում մի շարք ընդգծված հակառուսական դեմքերի հայտնվելուց հետո, եւ այս անվստահությունը մղում է նրան իր պատկերացմամբ «պրեվենտիվ» քայլեր ձեռնարկելու։
Հայաստանը, իր հերթին, հարաբերությունները սրում է, որովհետեւ կառավարությունում հայտնված նույն սորոսականները իսկապես ունեն ընդգծված հակառուսական օրակարգ, եւ փորձում են ամեն քայլափոխում այն գործի դնել, սքողելով այն Հայաստանի ինքնիշխանության վերականգման մասին վերամբարձ խոսակցություններով։ Սա կարող էր մասամբ արդյունավետ լինել, եթե ուղեկցվեր աշխարհաքաղաքական մյուս կենտրոնների ընդգծված աջակցությամբ, սակայն Նիկոլ Փաշինյանի այցելությունը Բրյուսել եւ դրան հաջորդած իր եւ արեւմտյան դեսպանների հայտարարությունները ցույց են տալիս, որ Արեւմուտքը բնավ պատրաստ չի գրկաբաց ընդունել նոր կառավարությանը (մասամբ նաեւ ելնելով Վրաստանին եւ Ուկրաինային անվերապահ աջակցելու դառը փորձից), եւ եւս զգուշավոր մոտեցում է ցուցաբերելու, ուղղորդելով նրան գնալու պրագմատիկ գործողությունների ճանապարհով», - գրել է Ավետիք Չալաբյանն իր ֆեյսբուքյան էջում:
«Այս պայմաններում ինչ է մնում անել մեզ՝ որքան էլ պարզունակ հնչի, վերադառնալ նախորդ իշխանության կողմից իրականացվող կոմպլեմենտար կուրսին, երբ մենք աշխարհաքաղաքական բոլոր կենտրոնների հետ հարաբերությունները զարգացնում ենք հետեւողական, ամենօրյա աշխատանքով, կոնկրետ հնարավորություններ մշակելով եւ առաջ տանելով, կոնկրետ շահեր հասկանալով եւ սեփական շահերի հետ համադրելով, մանեւրելով եւ խուսանավելով», - կարծում է Ավետիք Չալաբյանը:
«Երկարաժամկետ հեռանակարում, մենք, իհարկե, պետք է աշխատենք տարածաշրջանում եւ աշխարհում մեր ինքնիշխանության աստիճանը հետեւողականորեն բարձրացնելու ուղղությամբ։ Սակայն ինքնիշխանությունը ուղիղ համեմատական է մեր կարողություններին, եւ ոչ թե վերացական ցանկություններին։ Կարողություններն էլ ստեղծվում են հնարավորությունների ճշգրիտ գնահատմամբ, դրանց շուրջ նախաձեռնողական գործողություններով, ճարտար մտքի օգտագործմամբ, եւ հետեւողական աշխատանքով», - գրել է Ավետիք Չալաբյանը:

«Определенное обострение обусловлено действиями как Москвы, так и Еревана»
Ереван/Медиамакс/. Президент Совета фонда «Арар» Аветик Чалабян считает, что определенное обострение в армяно-российских отношениях обусловлено действиями как Москвы, так и Еревана.
«Россия обостряет отношения по двум причинам. С одной стороны, она стремится вернуть на стол переговоров печально известный «план Лаврова» и навязать нам вариант урегулирования Арцахского вопроса, от которого выиграет Москва, расширяя свое геополитическое влияние.
С другой стороны, неазависимо от заверений Никола Пашиняна, руководство России относится с фундаментальным недоверием к нынешнему правительству Армении, особенно после появление в нем ряда антироссийских лиц, и это недоверие подталкивает его идти на «превентивные» меры.
В свою очередь, Армения обостряет отношения, поскольку появившиеся в правительстве выдвиженцы Сороса действительно имеют явную антироссийскую повестку и пытаются на каждом шагу претворять ее в жизнь, маскируясь высокопарными разговорами о восстановлении суверенитета Армении.
Это могло бы быть частично результативным, если бы сопровождалось поддержкой остальных геополитических центров, но недавний визит Никола Пашиняна в Брюссель и последующие заявления западных послов показывают, что Запад абсолютно не готов принять новое правительнство с распростертыми объятиями и проявляет осторожный подход»,- написал Аветик Чалабян на своей странице в Фейсбук.
«Как бы банально ни звучало, в этих условиях нам не остается ничего иного, как вернуться к комплементарному внешнеполитическому курсу прежнего правительства, когда мы развивали отношения со всеми геополитическими центрами последовательным образом, каждодневной работой, разработкой и продвижением конкретных возможностей», - считает Аветик Чалабян.
«В долгосрочной перспективе, мы, конечно, должны работать для последовательного повышения степени нашего суверенитета. Но суверенитет находится в прямой зависимости от наших возможностей, а не абстрактных желаний. А возможности создаются в результате объективной оценки, инициативных действий и последовательной работы», - считает Аветик Чалабян.