Հայ ընտանիքներում հակված են հանդուրժել բռնությունը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Մարդկային զարգացման միջազգային կենտրոնի (ՄԶՄԿ) իրականացրած հետազոտության արդյունքները վկայում են, որ հայ հասարակության մի ստվար հատված հակված է հանդուրժել բռնությունը եւ պահպանել ընտանիքը։
ՄԶՄԿ ներկայացուցիչ Քրիստինա Սարգսյանը, ներկայացնելով Եվրամիության եւ ՄԱԿ-ի Բնակչության հիմնադրամի ֆինանսավորած հետազոտության արդյունքները, նշել է, որ հայերը հիմնականում նույնական ընկալումներ ունեն ընտանեկան բռնության դրսեւորումների վերաբերյալ։
«Եթե ընդամենը 5 տարի առաջ ընտանեկան բռնությունը դիտարկվում էր որպես միայն ներընտանեկան խնդիր, ապա այսօր այն շատերի կողմից դիտարկվում է որպես սոցիալական խնդիր»,- ասել է նա։
Հետազոտության բաղադրիչներից մեկը 13 ֆոկուս խմբային քննարկումներն էին, որոնք ընդգրկել են 135 տղամարդ եւ կին (ներառյալ ընտանեկան բռնության զոհերը) Երեւանից, ինչպես նաեւ Շիրակի երկու եւ Գեղարքունիքի չորս համայնքներից։
«Ընտանեկան բռնություն ասելիս ֆոկուս խմբի անդամները չէին նշում միայն ֆիզիկական բռնությունը, այլեւ հակված էին խոսել հոգեբանական բռնության մասին, որը բավական նոր երեւույթ է»,- նկատել է Քրիստինա Սարգսյանը։
Նրա խոսքով՝ կարծիք է հնչել, որ տղամարդիկ հակված են հպարտանալ կնոջ հանդեպ բռնություն կիրառելուց, մինչդեռ երեխայի նկատմամբ բռնությունը ամոթալի են համարում։
«Մեր հասարակությունում միտում եւ հակվածություն կա պահպանելու ընտանիքը եւ հանդուրժել բռնությունը։ Հակված ենք նաեւ միջամտություն ակնկալել միայն ծայրահեղ ֆիզիկական բռնության դեպքում։ Մենք գիտակցում ենք, որ կոնֆլիկտների ժամանակ չունենք հաղորդակցության բավական հմտություններ։ Ընտանեկան բռնության արձագանքը շարունակում է մնալ հայեցողական եւ չի փոխարինվել ինստիտուցիոնալ մոտեցումներով»,- ամփոփել է ՄԶՄԿ ներկայացուցիչը։
ՄԱԿ-ի բնակչության հիմնադրամի հայաստանյան գրասենյակի գործադիր ներկայացուցիչ Գարիկ Հայրապետյանն էլ նշել է, որ հետազոտության արդյունքները կօգնեն հետագայում ուղղորդված քաղաքականություն մշակել:
«Հետազոտությունը շատ հետաքրքիր մոտեցումներ բացահայտեց՝ սկսած ընտանեկան բռնության արդարացումներից, վերջացրած այս բացասական երեւույթի դեմ պատրաստակամությամբ պայքարելով։ Եղել են մարդիկ, որոնք ասում էին, որ պետք է կրթել ժողովրդին, քանի որ, եթե կրթված լինեն, տղամարդիկ թույլ կծեծեն։ Սա նշանակում է, որ մենք մեծ աշխատանք ունենք կատարելու»,- ասել է Գարիկ Հայրապետյանը:

В армянских семьях склонны терпеть насилие - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Результаты исследования Международного центра человеческого развития (ICHD) свидетельствуют о том, что большая часть армянского общества склонна терпеть насилие и сохранять семью.
Представляя результаты исследования, представитель ICHD Кристина Саргсян отметила, что армяне в основном имеют схожие представления о проявлениях семейного насилия.
«Если всего 5 лет назад семейное насилие рассматривалось как сугубо внутрисемейный вопрос, то сегодня для многих это социальная проблема»,- отметила она.
Одним из компонентов исследования являются обсуждения в 13 фокус-группах, которые включали 135 мужчин и женщин (в том числе жертв семейного насилия) из Еревана, а также двух общин Ширака и четырех общин Гегаркуника.
«Говоря о семейном насилии, члены фокус-группы были склонны отмечать не только физическое, но и психологическое насилие, что является достаточно новым явлением»,- заметила Кристина Саргсян.
По ее словам, прозвучало мнение, что мужчины склонны гордиться насилием, примененным в отношении женщины, в то время как насилие в отношении ребенка считается постыдным.
«В нашем обществе есть склонность и предрасположенность сохранять семью и терпеть насилие. Мы также склонны ожидать вмешательство лишь в случае тяжелого физического насилия. Мы осознаем, что во время конфликтов у нас нет достаточных навыков общения. Реакция на семейное насилие продолжает оставаться произвольной и не была заменена институциональными подходами»,- заключила представитель ICHD.
Представитель армянского офиса Фонда ООН по народонаселению Гарик Айрапетян отметил, что результаты исследования помогут в дальнейшем разработать целенаправленную политику.
«Исследование выявило очень интересные подходы – начиная от  оправданий семейного насилия, заканчивая готовностью бороться против этого негативного явления. Были люди, которые говорили, что необходимо просвещать людей, поскольку образованные мужчины будут бить слабее. Это значит, что нам предстоит проделать огромную работу »,- сказал Гарик Айрапетян.