Հայ ընտանիքներում հակված են հանդուրժել բռնությունը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Մարդկային զարգացման միջազգային կենտրոնի (ՄԶՄԿ) իրականացրած հետազոտության արդյունքները վկայում են, որ հայ հասարակության մի ստվար հատված հակված է հանդուրժել բռնությունը եւ պահպանել ընտանիքը։
ՄԶՄԿ ներկայացուցիչ Քրիստինա Սարգսյանը, ներկայացնելով Եվրամիության եւ ՄԱԿ-ի Բնակչության հիմնադրամի ֆինանսավորած հետազոտության արդյունքները, նշել է, որ հայերը հիմնականում նույնական ընկալումներ ունեն ընտանեկան բռնության դրսեւորումների վերաբերյալ։
«Եթե ընդամենը 5 տարի առաջ ընտանեկան բռնությունը դիտարկվում էր որպես միայն ներընտանեկան խնդիր, ապա այսօր այն շատերի կողմից դիտարկվում է որպես սոցիալական խնդիր»,- ասել է նա։
Հետազոտության բաղադրիչներից մեկը 13 ֆոկուս խմբային քննարկումներն էին, որոնք ընդգրկել են 135 տղամարդ եւ կին (ներառյալ ընտանեկան բռնության զոհերը) Երեւանից, ինչպես նաեւ Շիրակի երկու եւ Գեղարքունիքի չորս համայնքներից։
«Ընտանեկան բռնություն ասելիս ֆոկուս խմբի անդամները չէին նշում միայն ֆիզիկական բռնությունը, այլեւ հակված էին խոսել հոգեբանական բռնության մասին, որը բավական նոր երեւույթ է»,- նկատել է Քրիստինա Սարգսյանը։
Նրա խոսքով՝ կարծիք է հնչել, որ տղամարդիկ հակված են հպարտանալ կնոջ հանդեպ բռնություն կիրառելուց, մինչդեռ երեխայի նկատմամբ բռնությունը ամոթալի են համարում։
«Մեր հասարակությունում միտում եւ հակվածություն կա պահպանելու ընտանիքը եւ հանդուրժել բռնությունը։ Հակված ենք նաեւ միջամտություն ակնկալել միայն ծայրահեղ ֆիզիկական բռնության դեպքում։ Մենք գիտակցում ենք, որ կոնֆլիկտների ժամանակ չունենք հաղորդակցության բավական հմտություններ։ Ընտանեկան բռնության արձագանքը շարունակում է մնալ հայեցողական եւ չի փոխարինվել ինստիտուցիոնալ մոտեցումներով»,- ամփոփել է ՄԶՄԿ ներկայացուցիչը։
ՄԱԿ-ի բնակչության հիմնադրամի հայաստանյան գրասենյակի գործադիր ներկայացուցիչ Գարիկ Հայրապետյանն էլ նշել է, որ հետազոտության արդյունքները կօգնեն հետագայում ուղղորդված քաղաքականություն մշակել:
«Հետազոտությունը շատ հետաքրքիր մոտեցումներ բացահայտեց՝ սկսած ընտանեկան բռնության արդարացումներից, վերջացրած այս բացասական երեւույթի դեմ պատրաստակամությամբ պայքարելով։ Եղել են մարդիկ, որոնք ասում էին, որ պետք է կրթել ժողովրդին, քանի որ, եթե կրթված լինեն, տղամարդիկ թույլ կծեծեն։ Սա նշանակում է, որ մենք մեծ աշխատանք ունենք կատարելու»,- ասել է Գարիկ Հայրապետյանը:

Armenian families tend to tolerate violence
Yerevan /Mediamax/. The research of International Center for Human Development (ICHD) evidences that a large segment of the Armenian society tends to tolerate violence and preserve families.
Presenting the results of the research, financed by the European Union and United Nations Population Fund, ICHD representative Christina Sargsyan noted that the Armenians have similar perception of family violence manifestations.
“If family violence was considered to be a domestic issue 5 years ago, then it is among social priorities for many people today,” she said.
A component of the research is 13 focus group interviews, which involved 135 men and women (including victims of family violence) from Yerevan, 2 communities from Shirak marz and 4 communities from Gegharkunik marz.
“Focus groups noted both physical and psychological types of violence, of which the latter is a new phenomenon in Armenia,” Christina Sargsyan said.
According to her, there was an opinion that men tend to feel proud for manifesting violence against women, considering the violence against children as a shame.
“Our society tends to tolerate violence and preserve families. We also ask for help only in case of extreme physical violence. We understand that people lose the relevant communication skills during conflicts. Nevertheless, the response to family violence continues to be a concept without an institutional approach,” ICHD representative concluded.
UNFPA Armenia Assistant Representative Garik Hayrapetyan noted that the results of the research will help elaborate further oriented policy.
“The research discovered very interesting approaches from the justification of family violence to the intended fight against this phenomenon. There were people, who said that we should educate people, since if educated men would beat wives “lightly”. This means that we still have a lot of work to do,” Garik Hayrapetyan.