Հայ-ռուսական կենտրոնը համալրվել է նոր գույքով - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարար Դավիթ Տոնոյանն այսօր մասնակցել է Հայ-ռուսական հումանիտար արձագանքման կենտրոնում գույքի հանձման արարողությանը:
Հայաստանի եւ Ռուսաստանի միջեւ պայմանավորվածության համաձայն՝ 2017թ. կենտրոնին տրամադրվելու է շուրջ $‌16 մլն-ին համարժեք աջակցություն, որը ներառում է փրկարարական գույք եւ սարքավորումներ:
Անհրաժեշտ գույքի առաջին խմբաքանակով Հայաստանի ջրափրկարարական ջոկատին տրամադրվել էին Солар 555 МК եւ Корвет 500 – FISH մոտորանավակները:
Գույքի երկրորդ խմբաքանակը ներառել է երկուական Солар 555 МК եւ Корвет 500 – FISH մոտորանավակ, 5 UAZ Patriot մեքենա, մեկական մեքենաներ՝ նախատեսված ջրասույզների եւ սակրավորների համար, դեպքի վայրոււմ լուսավորություն ապահովելու լապտերներ, OMEGA շնչառական սարքեր, գեներատորներ, որոնողական սարքեր, 10 000 ծածկոց, 5000 ծալովի մահճակալ:
Օրերս հումանիտար արձագանքման կենտրոնում փորձարկվել էին նաեւ 8 կվադրոցիկլները: Դրանք նախատեսված են բարդ ռելիեֆային պայմաներում, ճահճուտներում, ձյունածածկ եւ դժվարանցանելի տեղանքներում փրկարարների եւ գույքի արագ տեղափոխման եւ արձագանքման համար:

Yerevan /Mediamax/. Minister of Emergency Situations of Armenia Davit Tonoyan participated today in the ceremony of consigning the necessary equipment to Armenian-Russian Humanitarian Response Center.
According to the agreement between Armenia and Russia, in 2017 the center was supposed to be provided with support equivalent to USD 16m, which includes rescue equipment and devices.
The first stage of the support delivered Solar-555 МК and Corvette 500 – FISH motorboats to Special Water Rescue Squad of Armenia.
8 ATVs have recently been tested at Humanitarian Response Center. Those vehicles are used for providing fast response and easy movement of rescuers and equipment in case of complex reliefs, marshes, snow-covered and almost impassable terrains.